10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Çocuklarda El-Ayak-Ağız hastalığına dikkat!

  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnara Heydarova, 5 yaş altı çocuklarda El-Ayak-Ağız hastalığı görülebildiğini ve oyun parklarında ve havuzlarda ebeveynlerin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

  Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnara Heydarova, “Hastalık genellikle yaz ve sonbahar aylarında görülür. Hastalığın bulaşması, virüsü almış kişilerin tükürük, salya, serum, ciltteki kabarcıkların içindeki sıvı veya dışkı teması ile olur. Hastalığın ilk haftası en fazla bulaş oranına sahip zaman dilimidir. Bazen semptomlar ortadan kalksa bile günler veya haftalar boyunca bulaş süresi uzayabilir” diye konuştu.

  ”İŞTAHSIZLIK, BOĞAZ AĞRISI VE HALSİZLİKSİZLİKLE BAŞLAR”

  Hastalığın belirtileri hakkında bilgi veren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnara Heydarova, “Ateş (24-48 saat sürer ve genellikle ilk semptomdur), iştahsızlık, boğaz ağrısı, halsizlik ile başlar. Ateş başladıktan 1-2 gün sonra, ağız içinde herpangina denilen ağrılı yaralar gelişebilir. Genellikle ağzın arkasında küçük kırmızı lekeler olarak başlar, su toplayarak ağrılı hale gelir. Avuç içlerinde ve ayak tabanlarında da bir veya iki gün boyunca, kırmızı lekeler, bazen de kabarcıklar şeklinde deri döküntüleri gelişebilir. Döküntüler dizlerde, dirseklerde, kalça veya küçük çocuklarda özellikle genital bölgede de görülebilir” ifadelerini kullandı.

  EL VE AYAK TIRNAĞI KAYBI OLABİLİR

  “Çoğu çocuk hastalığı hafif geçirir veya hiç semptomları olmaz. Fakat az sayıda vakada daha şiddetli, ensefalit (beyin iltihabı) veya polio benzeri felç, viral veya aseptik menenjit gibi ağır seyredebilir.” diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnara Heydarova sözlerini şöyle sürdürdü: ”Bulaş riski oldukça fazla. Enfekte bir kişiyle yakın temasla, hava yoluyla, bebek bezi değiştirmek gibi enfekte kişinin dışkısıyla temastan sonra, kontamine olmuş nesnelere ve yüzeylere, temas sonrası ellerin yıkanmadan göze, ağza veya burna dokunulmasıyla örneğin oyun parklarında çocukların aynı nesnelere dokunması, teması ile yüzme havuzlarındaki gibi durgun suların yutulmasıyla bulaşıcılık mümkün. El, ayak ve ağız hastalığından sonra birkaç hafta içinde, çoğunlukla çocuklarda ortaya çıkan el ve ayak tırnağı kaybı bildirilmiştir. İncelenen vakalarda tırnak kaybının geçici olduğu ve tırnakların tedavi gerektirmeden tekrar geldiği görülmüştür”

  “KESİNLİKLE ASPİRİN KULLANMAYIN”

  Bir uzmana danışmadan ilaç kullanımının oldukça riskli olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Heydarova, “Tedavide direk etkin bir antiviral ajan yoktur. Antipiretik analjezikler kullanılabilir. El-Ayak-Ağız Hastalığında kesinlikle Aspirin kullanılmamalıdır. Ağızdaki yaraların bakımı için lokal uygulamalar, ağız spreyleri, vitamin ve eser element (çinko) desteği verilebilir. Deri lezyonlarının bakımında serum fizyolojik ile yapılacak bakım çoğu kez yeterlidir. İlave bakteriyel bir enfeksiyon yoksa antibiyotik verilmemelidir” dedi.

  EL HİJYENİ HAYAT ÖNEM TAŞIYOR

  El hijyeninin hastalıktan korunmak için çok önemli olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Heydarova son olarak şunları söyledi: “El, ayak ve ağız hastalığına neden olan virüslere karşı halen bir aşı bulunmamaktadır. El yıkama alışkanlığının çocuklara kazandırılması önemlidir. El yıkamak en önemli koruyucu uygulamadır. Oyuncakların ve çocukların bulunduğu ortamların temizliği önem taşır. Virüs çok fazla dayanıklı olmadığı için sabunla dahi etkisiz hale gelebilmektedir. Hasta çocukların özellikle ateşli olduğu dönemlerdeki izolasyonu, hastalığın bulaşıcı riskini ciddi anlamda etkilemektedir”

  Uzmanından çocuklar için önemli uyarı!

  Pandemi çocukların gözlerini etkiledi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ