11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Çocuğunuzun topuk rahatsızlığını ihmal etmeyin

  Bazı çocuklarda görülen topuk ağrısı ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlık. Memorial Şişli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Mehmet Halis Çerçi, çocuklarda topuk ağrısının nedenleri ve alınması gereken önlemler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

  ÇOCUKLARDA TOPUK AĞRISININ NEDENLERİ

  ”Çocuklarda topuk ağrısının en sık görülen nedenleri arasında kalkaneal apofizit (topuk kemiği büyüme kıkırdağının mikrobik olmayan iltihabı) olarak bilinen Sever hastalığı ilk sırada gelmektedir.” diyen Op. Dr. Mehmet Halis Çerçi, ”Topuk büyüme kıkırdağının spor sırasında aşırı kullanılması sonucu mikro travmalara maruz kalması iltihaplanmaya neden olabilmektedir. 5-11 yaş arası özellikle çok hareketli çocuklarda sık görülen Sever hastalığı, basketbol, futbol oynayan çocuklardaki topuk ağrılarının büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır. Basketbol, futbol, atletizm gibi sporların yanı sıra ip atlama gibi aktivitelerde de Sever hastalığına bağlı topuk ağrısı yaşanabilmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

  ”ÇOCUKLARINIZA DİNLENMEDEN UZUN SÜRE SPOR YAPTIRMAYIN”

  Op. Dr. Mehmet Halis Çerçi, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Baldır kaslarını topuk kemiğine bağlayan ve koşma – yürüme sırasında ayak bileğinde dönme hareketini ile ayağın ön kısmı ve parmakların aşağı hareket etmesini sağlayan aşil tendonuna aşırı yüklenilmesi topuk ağrılarına neden olabilmektedir. Aşil tendinit denilen bu durumlar çocuklarda genellikle spor aktivitelerinde ani bir artışla ortaya çıkabilir. Koşma, zıplama veya dönme gibi tekrarlayan hareketlerin bulunduğu aktiviteleri yapan çocukların uzun süre dinlenmeden aktiviteye devam etmesi, aniden aktivite düzenini artırma, yanlış antrenman, ısınma hareketlerinin kısa tutulması ve engebeli alanlarda spor yapılması da aşil tendinit gelişmesine ve topuk ağrısına zemin hazırlayabilir. Topuk ağrısıyla birlikte, şişme ve yürüme zorluğuna neden olan aşil tendinit rahatsızlığı tedavi edilmezse kronik duruma dönüşebilmektedir. Aşil tendonunda aşırı gerilmeyi önlemek için yapılan aktiviteye uygun ayakkabıların kullanılması gerekmektedir.”

  ”ÇOCUKLAR AĞIR AKTİVİTELERDEN UZAK DURMALI”

  Yetişkinlerde en sık görülen ayak sorunlarından biri olan plantar fasitin çocuklarda da nadir olmakla birlikte yaşanabileceğini ifade eden Op. Dr. Mehmet Halis Çerçi, ”Topuktan başlayıp ayak parmaklarına kadar ayak tabanında yelpaze gibi uzanan plantar fasiya denilen kalın zar, her adımda vücudun yükünü taşımaktadır. Yanlış ayakkabı tercihi, ayakta fazla kalmak, aktivitede ani bir artış, koşma veya atlama içeren sporlar plantar fasiya zarının gerilmesine yol açmaktadır. Sabah yataktan kalkıldığında ağrılar daha fazladır ve gün içinde hafiflemeye başlar. Ağır aktivitelerden uzak durmak, ayak tabanı altında tenis topu veya dondurulmuş pet şişe yuvarlamak gibi plantar fasiya zarını gevşetecek egzersizler veya uygun tabanlık kullanmak şikayetleri geriletmektedir.” diye konuştu.

  TOPUK AĞRILARI NASIL ÖNLENİR?

  Çocuklardaki aşırı kilo ve travmalara bağlı yetmezlik (yorgunluk) kırıklarının da yol açabildiği topuk ağrılarının önüne geçebilmenin mümkün olduğunu vurgulayan Op. Dr. Mehmet Halis Çerçi son olarak şu uyarılarda bulundu:

  Hem yaralanmalara karşı hem de oluşabilecek topuk ağrılarına karşı çocuğunuzun yaptığı spora uygun ayakkabı seçimine dikkat edin

  Spor yaparken yetkin bir antrenör gözetiminde olmasını sağlayın.

  Sporda ısınma veya soğuma egzersizlerini atlamamasına özen gösterin

  Çocuğunuzun kilo kontrolünü ve beslenmesinde abur-cuburlardan uzak tutarak dengeli beslenmesini sağlayın.

  Çocuğunuzu yeteneğinden farklı spor veya aktivitelere yönlendirmeyin

  PRP tedavisiyle vücudunuz kendi kendini iyileştirsin!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ