11.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  Cinsellik kendini tanımakla başlar

  VM Medical Park Ankara Hastanesi’nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Ebru Soylu cinsel yaşamla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

  ”ÇİFTLER SAYGILI OLMALI”

  Uzm. Dr. Ebru Soylu şunları söyledi: Hiç kimsenin hoşlanmadığı bir cinsel davranışı yaşamaya zorunlu olmadığının altını çizen Uzm. Dr. Ebru Soylu, “İstenmeyen gebelik ve cinsel yolla bulaşan hastalık kaygısı, kişilerin sağlıklı ve tatmin edici cinsellik yaşamasını engeller. Bu konudaki önlemlerin önceden alınması önemlidir. Varsa cinselliğe ilişkin yanlış inanışlar birlikte konuşularak ve paylaşılarak aşılmalıdır. Bir insanın başka bir insana cinsel yakınlık duyması, herkes için farklı davranışları içerebilir. Bu nedenle kişiler kendi aralarında sevdikleri, haz aldıkları ve istedikleri veya sevmedikleri cinsel davranışları konuşmalıdır” dedi.

  ”CİNSEL TEDAVİLER HASTANEDE YAPILMALIDIR”

  Uzm. Dr. Ebru Soylu şunları söyledi: “Cinsel tedaviler, psikoterapi oturumları muayenehane veya hastanelerde yapılır. Cinsel terapi bu konuda eğitim almış, deneyimli psikiyatrist ve psikologlar tarafından uygulanır. Cinsel terapiye başvuran kişinin cinsel eşi varsa tedaviye cinsel eşiyle birlikte başvurması önerilir. Çünkü bu, tedavi başarısını daha da artırmaktadır. Öncelikle her iki partnerle ayrı ayrı görüşülerek cinsel öykü ve cinsel sorun öyküsü alınır. Sorunun alanları belirlendikten sonra tedavi hedefleri çiftle beraber saptanır. Görüşmelerin sıklığı, süresi ve temel ilkeleri belirlenir. Cinsel bölgelerin anatomisi ve fizyolojisi, cinsel yanıtların işleyişi, yanlış cinsel inanışlar, cinsellik kavramı anlatılır. Daha sonra çeşitli ev ödevleri verilerek cinsel terapi uygulanır.”

  ”CİNSELLİK SADECE CİNSEL ORGANLARLA SINIRLI DEĞİLDİR”

  Cinsellik sadece cinsel organlarla sınırlı olmadığını ifade eden Uzm. Dr. Ebru Soylu, ”Cinsellikle ilgili duygular, düşünceler ve yerleşmiş inançlar vardır. Yerleşmiş inanışların çoğu zaman hatalı olabildiği bilinmektedir. Cinsel sorunların ve bozuklukların ortaya çıkışında kişinin bedensel ve psikolojik özellikleri ya da ikili ilişkilerin etkileşimleri etkili olabilir. Doğal olarak cinsel sorunların tedavisi de, oluşumunda rol oynayan etkenlere göre değişebilir. Kişi ile görüşülerek sorunu ortaya çıkaran, yerleşmesine neden olan etkenler birlikte incelenir” dedi.

  ”CİNSEL SORUNLAR CİNSEL EĞİTİMSİZLİKTEN KAYNAKLANIYOR”

  Uzm. Dr. Ebru Soylu son olarak şunları söyledi: “Ancak ülkemizde yaşanan cinsel sorunlara göz attığımızda, cinsel eğitimsizlikten kaynaklanan sorunlar, cinsel bilgi eksikliği, cinsel deneyimin yetersiz olması, cinsellikle ilgili yanlış inanışlar, yetiştiriliş biçimi nedeniyle sağlıklı bir bedene ve psikolojik yapıya sahip bireylerde ya da çiftlerde cinsel sorunlar sık görülmektedir. Bu sebeplerle meydana gelmiş olan cinsel sorunlar da birkaç seans danışmalık verilerek tedavi edilebilmektedir.”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ