11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Cep telefonu klozetten beter

  Cep telefonlarında bulunan bakteriler ile ilgili araştırma yapıldı. Cep telefonu üzerinde üreyen bakteri sayısı, tuvaletteki klozetten daha fazla çıktı.. İşte ayrıntılar

  Cep telefonu ve hijyen

  Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği tarafından yapılan araştırmayla cep telefonu yüzeyinden alınan sürüntü örneklerinde, hastalık yapma riski bulunan patojen bakteriler tespit edildi.

  Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği, cep telefonlarında bulunan bakteriler ile ilgili araştırma yaptı.


  Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Tekin, cep telefonlarında tahmin edilemeyecek kadar çok sayıda bakteri bulunduğuna dikkat çekti.

  Tekin,  yaptığımız incelemelerde özellikle el hijyeni ile önemli bulgular var. Cep telefonlarının üzerinden alınan bakteriler ve klozette alınan kültürler karşılaştırırldı bir çalışmada.. Görüldü ki cep telefonu üzerinde üreyen bakteri sayısı, tuvaletteki klozetten daha fazla” diye konuştu.

  Ekran koruyucu sadece çizilmeyi engellemiyor

  Ekran koruyucuların, bakterileri azaltmada önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Tekin, telefon temizliği için yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı:

  “Ekran koruyucu bakterileri azaltma açısından da faydalı. O yüzden ekran koruyucularının kullanılmasını da tavsiye ediyoruz. Ekran koruyucularının da mümkün olduğu kadar 3 ayda bir değiştirilmesini öneriyoruz.  Çünkü 3 ayda bir yenilediğimizde hem üzerindeki bakteri sayısını azaltmış oluyoruz hem de yeni bir ekran koruyucuyla birlikte telefonu kısmen  temizlemiş oluyoruz.”

  Bir diğer önemli nokta de günlük temizlik…cep telefonu ekran temizleme spreyleriyle bu temizliğin yapılması gerekiyor. Hijyenik bir solüsyolanla temizlendiğinde yüzeydeki bakteri sayısında ciddi bir azalma oluyor.”

  Klavye ve TV kumandasında da durum aynı

  Bakterilerin sadece cep telefonlarında değil ortak kullanım alanlarındaki birçok nesnede bulunduğuna da dikkat çeken Prof. Dr. Tekin, “En çok cep telefonlarını kullanıyoruz. Tabii bunun yanında bilgisayar klavyeleri, sabit kullanılan telefonlar,  kumandalar da bakteri taşınması ve bulaşı açısından risk faktörleri. Özellikle toplu alanlardaki bilgisayar klavyesi, televizyon kumandası ve sabit telefonlara dokunduktan sonra  ellerimizi yıkayalım” dedi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ