18.7 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Uzmanı buzdolabındaki ‘bakteri’ tehlikesine karşı uyardı

  Gıda Mühendisi Ali Manavoğlu, ürünlerin yanlış yerleştirilmesi sonucu buzdolabında oluşan bakterilere karşı uyardı.

  Market ve manavdan alınan birçok besin buzdolabında doğru saklanmadığı için bakteri üreterek hem çabuk bozuluyor hem de insan sağlığını tehdit ediyor. Bu bakteriler basit bir sağlık sorunundan felce kadar birçok hastalığa neden olabiliyor. Peki aldığımız ürünleri buzdolabına nasıl yerleştireceğiz? Yumurta buzdolabında nereye konmalı? Meyve sebze buzdolabına yerleştirilmeden önce yıkanmalı mı? Et, balık ve tavuk nasıl yerleştirilmeli?

  Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu
  Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu

  Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, özellikle et, tavuk, yumurta ve süt ürünlerinin buzdolabına yanlış yerleştirilmesi nedeniyle oluşan bakterilerin, insan sağlığına zarar verebileceğine dikkat çekti. Manavoğlu, yumurtanın buzdolabının kapağındaki rafta saklanmasının, yumurta ile dondurulmuş et ürünlerinin diğer gıdalarla temasının, bakteri oluşumunu artırdığını belirtti.

  Besinlerin sağlıklı bir şekilde tüketilebilmesi için marketten buzdolabına sonrasında da tüketim aşamasına kadar uyulması gereken kurallar olduğunu ifade eden Ali Manavoğlu,  birçok kişinin aldığı ürünleri buzdolabına hatalı yerleştirdiği için besinlerin kolay bozulduğunu, bakteri ürettiğini ve bunun sonucunda da sağlığı olumsuz etkileyebilecek durumların oluştuğunu belirtti.

  En büyük hatalardan biri yumurta yerleştirilirken yapılıyor

  Gıda Mühendisi Manavoğlu yapılan en büyük hatalardan birinin yumurtaları buzdolabının kapağına yerleştirmek olduğunu belirterek, yumurta, kırmızı ve beyaz et, balık ile süt ürünlerini muhafaza ederken yapılan hataların buzdolabında bakteri oluşturduğunu söyledi. Manavoğlu alışveriş yaparken soğuk, dondurulmuş ürünler en son satın alınması ve çözülmeden dolaba yerleştirilmesi konusunda uyardı.

   

  Yumurtaları nerede saklamak gerekiyor?

  Hangi ürünün, hangi rafta saklanacağını bilmenin büyük önem taşıdığını ifade eden Manavoğlu şunları söyledi: “Kırmızı veya beyaz et, balık, yumurta gibi ürünlerin muhafazasında dikkat edilmesi gereken hususlar var. Dolap kapağında yumurta için ayrılmış bölüm bulunuyor. En çok yapılan yanlış, herkesin yumurtayı kapaktaki rafa yerleştirmesi. Dolap açıldığında ısı değişimi en çok kapakta oluşuyor. O nedenle yumurtaları dolap kapağında değil, daha soğuk olan ısı düzeyinin etkilenmediği noktaya koyun. Kendi ambalajıyla saklamak daha doğru. Yumurtanın dış kabuğunda düşük oranda da olsa mikroorganizma bulunur. Yumurtayı diğer ürünlerle değmeyecek şekilde dolabın iç bölgesine yerleştirin.”

  Yumurtaları yıkamak doğru mu?

  Yumurtanın yıkanıp buzdolabına konmasının da yanlış bir uygulama olduğunu belirten  Manavoğlu, “Salmonella yumurtada çok fazla bulunan mikroorganizmadır. Yumurtaya dokunulduktan sonra tüketime hazır gıdaya dokunulursa bakteri bulaştırma çoğalır. Çapraz kontaminasyonu engellemek için tüketici yumurtaya temas ettiğinde elini yıkayıp, sonra başka gıdaya dokunulmalı. Yumurta yıkandıktan sonra dolaba konulması daha yanlış bir yöntem. Yumurta yıkandığında kabuğu etkinliğini kaybediyor ve mikroorganizmaların oluşumunu hızlandırıyor. Salmonella çok tehlikeli, kanamalı ishal, halsizlik, felç, bağışıklığı düşük insanlarda ölüme kadar götürebilen bir bakteri” diye konuştu.

  Çiğ etin diğer besinlerle teması engellenmeli

  Çiğ etin de buzdolabında yanlış muhafaza edilmesi halinde diğer gıdalara bakteri bulaştırma riski olduğunu belirten Ali Manavoğlu şunları anlattı: “Çiğ et ürünleri ambalajlı, başka gıdaya temas etmeyecek şekilde buzdolabının derin dondurucuya yakın kısmı yerleştirilmeli. Yumurta, et ve et ürünleri riskli ürünler grubunda. Bu besinlerde doğal florasında mikroorganizmalar var. Tavuk çiğ olarak ciddi bir bakteri kaynağı. O nedenle doğru şekilde muhafaza edip, uygun ısıda pişirilmeli. Yumurta ve tavuğun haricinde kırmızı etlerde e-coli bakterisi bulunabiliyor. Bu nedenle eti saklarken diğer ürünlerle teması engellenmeli. Bakteri oluşumu insan sağlığını olumsuz etkileyebilir. Balıkta da aynı şekilde bakteri oluşabilir. Yumurta, et, balık tavuk gibi ürünlerde, doğal florasında insanları öldürmeye kadar giden bakteriler bulunuyor.”

  Meyve ve sebze buzdolabına yerleştirmeden önce yıkanmalı mı?

  Birçok kişinin merak ettiği meyve ve sebze buzdolabına konmadan önce yıkanmalı mı? sorusunu da cevaplayan Manavoğlu şöyle cevapladı: “Meyve ve sebzeleri yıkayıp, gerekirse sirkeli suda dezenfekte ettikten sonra kuru şekilde dolaptaki yerine konulması gıda güvenliğini artıracaktır.”

  Baklagil, tahıl ürünlerinin güneş ışığı almayan nemsiz ortamda saklanmasını tavsiye eden Gıda Mühendisi Ali Manavoğlu pişirilen ürünlerin de sıcaklığının azalmasından sonra dolaba konmasını tavsiye etti. Yüksek ısıda buzdolabına konulan gıdanın dolap sıcaklığını yükselteceğini hatırlatan Manavoğlu, peynir gibi süt ürünlerinin de ambalajı açıldıktan sonra bozulmaması için dolapta sıcaklık dalgalanması olmayan noktalarda saklanmasını önerdi. Manavoğlu, ürünlerin tıka basa doldurulmadan buzdolabında hava akımı sağlanacak boşluklar bırakılarak yerleştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

  Bu bilgilerden sonra artık sarımsağa aynı gözle bakamayacaksınız

  Kefirin faydaları nelerdir? Kefir nasıl mayalanır?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ