21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrasında bunlara dikkat!

  Op. Dr. Turgay Ercan Tunç, burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

  Burun estetiği ya da diğer adıyla rinoplasti ameliyatları ile ilgili bilgi veren Emsey Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı Op. Dr. Turgay Ercan Tunç, burun ameliyatlarında üst yaş sınırı olmadığını ancak alt sınırda kemik gelişiminin tamamlandığı dönemden itibaren yapılması gerektiğini söyledi. Op. Dr. Tunç, yaşına karar verilemeyen hastalarda el bileği grafisi ile kemik yaşı ölçümü yapılabileceğini belirtti.

  Op. Dr. Turgay Ercan Tunç, rinopilasti (burun estetiği) ameliyatlarının açık veya kapalı veya açık yöntemle her mevsimde yapılabileceğini söyleyerek, bu ameliyatların genel ya da lokal anestezi altında 3-4 saat sürdüğünü belirtti. Kapalı yöntemle gerçekleştirilen ameliyatlarda kesilerin burun delikleri içinden yapıldığını ve dışarıdan hiçbir kesi ve iz görülmediğini belirten Op. Dr. Ercan, burun içine de kendiliğinden eriyen dikiş atıldığını ve bu dikişlerin de alınmadığını ifade etti.

  Op. Dr. Turgay Ercan Tunç açık yöntemle yapılan ameliyatlarla ilgili ise şunları söyledi: “Açık yöntemde burun uç bölgesinde her iki burun deliğinin arasındaki bölgeye yapılan cilt kesisi ile cilt altına girilir ve cilt yukarı doğru kaldırılarak ameliyat gerçekleştirilir, bu kesi yerine sonra dikiş atılır, ameliyattan sonra sadece iki burun deliği arasında küçük bir kesi izi görünür ve bu iz de 2-3 ayda görünmez hale gelir.’’

  Rinoplasti ameliyatında neler yapılıyor?

  Op. Dr. Turgay Ercan Tunç, rinoplasti ameliyatında burun yapısını oluşturan kemiklerin kırılıp veya törpülendiğini, kıkırdakların kesilerek, kısmen çıkarıldığını, inceltildiğini ve bazı durumlarda kıkırdak eklendiği için burnun çeşitli bölgelerine kıkırdak konulabileceğini ifade etti. Bu kıkırdakların duruma göre burun içinden, özellikle revizyon ameliyatlarında kıkırdak miktarı yeterli değilse kulak kıkırdağından veya kaburga kıkırdağından alınabileceğini kaydeden Op. Dr. Tunç, “Burun dışında herhangi bir yerden kıkırdak alınabileceği ameliyat öncesinde öngörülebilir ve bu durumlarda hastaya ameliyata girmeden önce bilgi verilir” dedi.

  Piezo yöntemi nedir, nasıl uygulanır?

  Op. Dr. Turgay Ercan Tunç, burun ameliyatlarında son dönemde sıkça uygulanan piezo yöntemi ile ilgili şu bilgileri verdi: “Bu yöntemde piezo testeresi de denilen bir alet kullanılır, bu teknikte burun kemikleri, ‘piezo ultrasonik cerrahi aleti’’ ile kesilir. Bu yöntemde ultrason dalgaları sadece kemik dokuyu kesmekte, yumuşak dokulara (mukoz membranlara, damarlara, sinirlere) zarar vermemekte ve böylece kemik dokuda daha kontrollü, düzgün ve orantılı kesiler, şekillendirmeler yapılabilir. Bu nedenle estetik başarı artar ve ameliyat sonrası olan morluk, şişlik, kızarıklıklar daha az görülür. Piezo cerrahisi genellikle açık rinoplasti yönteminde kullanılır, kapalı rinoplasti yönteminde uygulamak enstrümanın hedeflenen bölgelere ulaşması açısından daha zordur’.

  Burun ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmeli?

  Op. Dr. Turgay Ercan Tunç, ameliyattan önce hastaların dikkat etmesi gerekenler hakkında da bilgi verdi: “Ameliyattan bir hafta öncesinden itibaren sigara ve alkol kullanılmamalı.
  10 gün öncesinden itibaren de kanama riskini artırdıkları için aspirin ve benzeri kan sulandırıcılar bırakılmalı.Nefes almayı engelleyen bazı sorunları olan kişilerin, burun estetiği ameliyatı sırasında bu sorunlarının da düzeltilmesi mümkündür. Hastanın yaşı, sistemik bir hastalığı olup olmadığı, daha önce burunla ilgili herhangi bir ameliyat olup olmadığı gibi çok çeşitli faktörler nedeniyle ameliyat sonrası takip sürecinde yapılacaklar hastaya göre değişir.”

  Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmeli?

  Ameliyat sonrası burnun gerçek şeklinin 1 yıl sonra ortaya çıktığını belirten Op. Dr. Tunç, ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili şunları anlattı:
  “Gözlük kullanmamızın zorunlu olduğu durumlarda, burna baskı yapmaması için gözlüğün alın bölgesine yapıştırılarak asılması şeklinde kullanılmalı. Üçüncü günden sonra lens kullanılabilir. 2 ay direkt güneş ışığından uzak durulmalı. Birinci aydan sonra denize ve havuza girilebilir. Aşırı fiziksel aktiviteden kaçınmalı. Günlük normal aktivitelere devam edilebilir. Bir hafta kadar ağır eşya kaldırılmamalı ve fazla öne eğilmemeli. 2 hafta sonra uzun yürüyüşler yapılabilir. 1 ay sonra her türlü spor yapılabilir. 6 ay boyunca buruna darbe almamaya dikkat edilmeli.’’

  Ameliyatsız yöntemler kalıcı değil, 6 ay sonra yenilenmeli

  Ameliyatsız yöntemlerle de burun operasyonlarının yapılabileceğini söyleyen Op. Dr. Turgay Ercan Tunç ancak bu yöntemlerin kalıcı olmadığını ifade etti: “Burun ucu düşükse kaldırılabilir, burun sırtında çökmeler varsa ya da kemer varsa düzeltilebilir, asimetrik burun delikleri varsa veya daha önce geçirilen bir burun ameliyatından sonra oluşan küçük kusurlar varsa düzeltilebilir. Burun ucu botoksunda, burnun dudakla birleştiği uç bölgesindeki kasa botoks uygulanabilir. Dolgu maddeleri, askı dikişleri (iple burun ucu kaldırma), burun ucuna botoks ve lazer kullanılarak burundaki bazı kusurların düzeltilebilir. Ancak, ameliyatsız burun estetiği yöntemlerinin kalıcı işlemler değildir ve 6 ay kadar geçici bir sürede tekrar işlem yapılması gerekebilir”

  Meme büyütme estetiği hakkında her şey

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ