26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Bu hatalar pandemide bağışıklığı zayıflatıyor

  Pandemi döneminde bağışıklığı güçlendirmek adına yapılan hatalar, hem bağışıklık sisteminin zayıflamasına hem de farklı hastalıklara neden olabiliyor.

  Tüm dünyayı sarsan koronavirüsten korunmada ve tedaviden olumlu sonuç alınmasında güçlü bir bağışıklık sisteminin ne kadar önemli olduğu artık herkes tarafından biliniyor. Bağışıklık sistemimizin güçlü olmasında da sağlıklı beslenme, düzenli uyku ve düzenli egzersizin rolü oldukça büyük.

  Günlük rutinde mevsim sebze ve meyvelerinin, kuru baklagillerin, tam tahıllı ürünlerin, et ve süt ürünlerinin dengeli şekilde tüketilmeleri bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için birebir.

  Acıbadem Dr. Şinasi Can (Kadıköy) Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ece Öneş, özellikle demir, selenyum, çinko gibi minerallerin ve B12 vitamini ile C vitaminin vücuttaki seviyelerinin azalmasının bağışıklık sistemini doğrudan olumsuz etkilediğinin altını çizdi.

  Bu hatalar pandemide bağışıklığı zayıflatıyor
  Bu hatalar pandemide bağışıklığı zayıflatıyor

  Öneş, bağışıklık sistemi olumsuz etkilendiğinde Kovid-19 hastalığına yakalanma riskinin arttığı gibi hastalığa yakalananların hastalığı kolay atlatamadığının da unutulmaması gerektiğini belirtti. Bu yüzden her gün yeterli ve dengeli beslenmenin çok önemli olduğuna dikkat çekti.

  Fakat beslenme rutininde yapılan bazı hatalı alışkanlıklar var ki bağışıklık sisteminin güçlendirmek yerine tam aksine zayıflatabiliyor, hatta bazı önemli hastalıkların tetiklenmesine bile yol açabiliyor. Peki, pandemi sürecinde asla yapmamamız gereken beslenme hataları neler? Acıbadem Dr. Şinasi Can (Kadıköy) Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ece Öneş Covid-19 pandemisinde kaçınmanız gereken 6 önemli beslenme hatasını anlattı; önemi öneriler ve uyarılarda bulundu.

  Bu hatalar pandemide bağışıklığı zayıflatıyor
  Bu hatalar pandemide bağışıklığı zayıflatıyor

  Yanlış: Bolca meyve suyu içmek

  Doğrusu: Bağışıklığı güçlendirdiği düşüncesiyle pek çok kişi bolca meyve suyu tüketmeyi alışkanlık haline getirdi. Fakat meyvelerin kendisi tüketildiğinde mineral, vitamin ve posa alırken, meyve suyu içildiğinde posa yerine bol miktarda früktoz şekeri ile aşırı kalori alınıyor. Fazla alınan früktozun da kan şekerini çok hızlı yükseltmesiyle insülin direnci ve diyabet başta olmak üzere tüm kronik hastalıkların kapılarını açıyor. Bununla birlikte, bağışıklığı da olumsuz etkiliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ece Öneş, bu yüzden bağışıklığı güçlü tutmak için taze sıkılmış meyve suları yerine günde 2-3 porsiyon taze meyve tüketmenin çok daha iyi bir tercih olacağına vurgu yapıyor.

  Yanlış: Kemik ve et suyunu abartmak

  Doğrusu: Beslenme ve Diyet Uzmanı Ece Öneş, bağışıklığı güçlendirmek için yapılan beslenme hatalarından birinin de, fazla miktarda kemik ve et suyu tüketmek olduğu uyarısında bulunuyor.

  Öneş, et ve kemik suyunun ılımlı miktarlarda tüketilmelerinin sağlığa faydalı etki gösterirken, neredeyse her yemeğe eklenmeleri ise bağışıklığı desteklememekle birlikte kolesterol seviyelerini de hızla yükselttiğine dikkat çekiyor. Kolesterolün yükselmesi de başta kalp-damar hastalıkları olmak üzere pek çok kronik hastalığa davetiye çıkarıyor. Dolayısıyla et ve kemik suyu tüketimini en az seviyelerde tutmak pandemide bağışıklığı desteklemesi açısından yeterli olacaktır.

  Bu hatalar pandemide bağışıklığı zayıflatıyor
  Bu hatalar pandemide bağışıklığı zayıflatıyor

  Yanlış: Kahve ve çay tiryakisi olmak

  Doğrusu: Evde kalma sürelerinin uzamasıyla birlikte şüphesiz gün içerisinde içilen kahve ve çay miktarları oldukça arttı. Fakat aşırı tüketimle birlikte vücuda alınan fazla kafein; sinirlilik hali, stres ve uyku uyuyamama gibi durumlara neden olduğu için bağışıklığı olumsuz etkiliyor. Kahve ve siyah çayın yanı sıra matcha çayı ve yeşil çay gibi bazı bitki çaylarının da yüksek miktarda kafein içerdiğinin unutulmaması gerekli. Tüm kafein içerikli içeceklerin günde en fazla 3 kupayla sınırlandırılmasına özen gösterilmeli.

  Bu hatalar pandemide bağışıklığı zayıflatıyor
  Bu hatalar pandemide bağışıklığı zayıflatıyor

  Yanlış: Her öğünde turşu tüketmek

  Doğrusu: Turşu pandemi döneminde bağışıklığı güçlendirmek için belki de en çok başvurulan besin. Elbette bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı oluyor ve probiyotik etkisiyle bağırsak sağlığına iyi geliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ece Öneş,  turşuyla ilgili çoğunlukla unutulan gerçeğin, turşunun çok tuz içermesi olduğu uyarısında bulunuyor. Öneş, turşu tüketimini abartmanın beraberinde gereksiz tuz alımına, bunun sonucunda da özellikle ödem ile tansiyon problemlerine yol açabildiğine işaret ederek fazla turşu tüketiminin zararlarına dikkat çekiyor. Öneş, tansiyon, böbrek ve kalp-damar hastalarının turşu tüketimini doktorun izin verdiği miktarda minimumda tutmaları, sağlıklı kişilerin ise haftada birkaç gün uygun miktarlarda tüketmelerinin bağışıklığı güçlendirmede yeterli olacağını söylüyor.

  Bu hatalar pandemide bağışıklığı zayıflatıyor
  Bu hatalar pandemide bağışıklığı zayıflatıyor

  Yanlış: Televizyon karşısında atıştırmak

  Doğrusu: Pandemi döneminde evde geçirilen zamanın artması, hareketin ve sosyalleşmenin ise tam aksine azalması gibi birçok etken, televizyon ve bilgisayar karşısında daha fazla zaman geçirilmesine yol açtı. Bununla birlikte, ekran karşısında tüketilen atıştırmalıkların da miktarı oldukça çoğaldı. Hareketsizlik ve atıştırmalıkların yağ ile karbonhidrattan zengin olmaları kilo alımına sebep oldu. Üstelik atıştırmalıkların karbonhidrat içeriklerinin yüksek olması; kan şekerinin sürekli yüksek kalmasına ve dolaylı olarak bağışıklığın olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Bu yüzden pastane ürünlerinin ve paketli ürünlerin tüketiminin azaltılması, hamur işi gıdaların kısıtlanması, kuru ve taze meyveleri günde toplam 2-3 porsiyon, kuruyemişlerin de günde bir avuçtan fazla tüketilmemesi, dengeyi sağlamak için en önemli adımlar olacaktır.

  Bu hatalar pandemide bağışıklığı zayıflatıyor
  Bu hatalar pandemide bağışıklığı zayıflatıyor

  Yanlış: Hatalı diyet yapmak

  Doğrusu: Hareketsizlik başta olmak üzere gün içerisinde can sıkıntısından sıkça mutfağa yönelmek, hamurlu gıdaların ve çeşitli tatlı denenmesi, kaygıya ve strese bağlı iştah artışı gibi sebepler kilo alım süreçlerini hızlandırdı. Durum böyle olunca hemen herkes hızla kilo verme telaşı içine girdi. Ancak dikkat! Hatalı yapılan diyetler sağlığı tehdit ediyor. Kilo vermek için uygulanan tek tip beslenmenin hakim olduğu kısıtlı diyetler bağışıklık sistemini güçlü tutacak besin ögelerinden yoksun olmakla birlikte hastalıklara karşı kişinin gücünü azaltıyor. Bu nedenle protein, karbonhidrat, yağ ile vitamin-minerallerin dengeli olduğu bir programla kilo verebilmek ve zayıflarken sağlıklı kalabilmek için diyetisyene başvurmak önemli.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ