28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Bu ağrılara dikkat! Tümör ve boyun fıtığı belirtisi olabilir

  NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahı Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, ciddiye alınmayan ağrıların tümör ya da boyun fıtığı belirtisi olabileceğini söyledi.

  Uzmanlar, stres, psişik travma yaşanması gibi durumların kaslarda spazm oluşturduğunu, bu durumun da boyun ağrılarına sebep olduğunu vurguluyor.

  Gün içerisinde boynu ve omurgayı doğru kullanmanın gerekliliğine dikkat çeken uzmanlar kontrolsüz, ani, kişinin gücünü aşan zorlanmalardan, rutinin dışına çıkan aşırı hareketlerden, yanlış veya aynı pozisyonda uzun süre oturmaktan ve durmaktan kaçınılması yönünde tavsiyelerde bulunuyor.

  Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahı Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, halk arasında pek çok kişinin muzdarip olduğu boyun ağrıları ile ilgili önemli bilgiler verirken aynı zamanda boynu korumaya yönelik önerilerini paylaştı.

  Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa
  Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa

  Ağrı, problem olduğunu gösteren uyarı sistemidir

  Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, ağrının çok kapsamlı bir konu olduğunu belirtti ve ağrının esas olarak vücudun homeostatik mekanizması içinde bulunan ve vücutta bir şeylerin yolunda gitmediğini, bir problem olduğunu gösteren uyarı sistemi olduğunu aktardı. Dolayısıyla insanların hastalıklar olduğunda ağrılar sayesinde hekime gittiklerini belirten Bozbuğa, böylece bir problem olduğu konusunda uyarılmış olduğumuzun altını çizdi.

  Bozbuğa, ağrının çok fazla nedeni olan bir şey olduğunu ve örnek vermek gerekirse baş ağrısının bine yakın nedenle ortaya çıkabildiğini vurguladı.

  Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, ‘Stres olduğunda, psişik bir travma yaşandığında kaslarda spazm meydana geldiğini belirtti ve diğer ayrıntılara değindi.

  Uzmanlar uyardı: Masa başı çalışanlar risk altında!
  Uzmanlar uyardı: Masa başı çalışanlar risk altında!

  Boyun ağrısı omurilik tümörünün belirtisi olabilir

  Stres ve psişik travmanın boyun ağrısı nedeni olduğuna dikkat çeken Bozbuğa, omurilik ya da omurgada bir tümör ya da enfeksiyon varsa bu durumun da bir boyun ağrısı neden olduğuna dikkat çekti.

  Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, boyun fıtıklarının çok yaygın olarak görülen bir rahatsızlık olduğuna işaret etti. Bu durumun kolayca çözümlenebilir, tedavi edilebilir hatta kendi haline bırakıldığında dahi düzelebilecek basit nedenlerden oluşabildiğini söyledi. Ancak, boyun ağrısının aynı zamanda ciddi, son derece ağır, tedavileri güçlük gösteren hastalıklara kadar çok geniş yelpazede pek çok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabileceğinin de altını çizdi.

  Başarılı hekim, boyun ağrısının nasıl ortaya çıktığının da önemli olduğuna dikkat çekti. Bozbuğa, bir anda akut olarak ortaya çıkan boyun ağrısı ile kronik ve yavaş bir şekilde artarak ortaya çıkan boyun ağrısı, ağrının karakteri, aralıklı veya sürekli olmak üzere ağrının şiddeti gibi özelliklerin ve doktorun muayenesi ile ortaya koyduğu bulguların tanı konusunda yönlendiren özellikler olduğunu söyledi.

  Boyun fıtıkları tek tip değildir

  Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, boyun fıtıklarının tek tip olmadığını da ifade etti. Büyük ve tek bir travma ile ortaya çıkan boyun fıtıklarının özellikle sinir kökünü etkilediğinde tek taraflı kol ağrısı, şiddetli ağrı, kol hareketlerinde güçsüzlük ve kolda uyuşma şeklinde ortaya çıkabildiğine işaret etti.

  Bozbuğa’nın açıklamasına göre, boyun fıtıklarının ağrı dışında da birçok belirtisi vardır. Zaman içinde yapıların bozulmasına bağlı olarak yavaş bir şekilde çok uzun zamana yayılmış fıtıklar nispeten daha az belirti verirler. Bazen boyun tutulması veya boyun ağrıması olabilir. Genellikle hiç ağrı ve belirtinin olmadığı uzun zaman dilimleri yaşanır. Böyle bir durum patolojik bir zemini de ifade eder. Bu tarz hastalarda kolaylıkla çok daha şiddetli boyun fıtıkları ortaya çıkabilir ya da hem nörolojik bulgular hem de ağrı bakımından tablo ağırlaşabilir.

  Uzmanlar uyardı: Masa başı çalışanlar risk altında!
  Uzmanlar uyardı: Masa başı çalışanlar risk altında!

  Normal şartlarda omurganın silik bir S harfi şeklinde

  Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, normal şartlarda omurganın silik bir S harfi şeklinde fonksiyonel ve mekanik olarak uygun bir yapılanması olduğunu dile getirdi.

  Omurga yapısının boyunda öne doğru bir kavis, sırtta arkaya doğru bir kavis, belde de öne doğru bir kavis şeklinde bir S harfi gibi göründüğünü söyleyebilmenin mümkün olduğunu ifade eden Bozbuğa, bu yapının omurganın fonksiyonu için gerekli bir fizyolojik ve anatomik durum olduğunu belirtti.

  Bozbuğa, çok kuvvetli boyun kasları ile boyun omurgası desteklendiğini ve boyun kaslarının spazmına yol açan bir durumda boyunda düzleşme meydana geldiğini belirtti. Bunun kendi başına bir rahatsızlık ve belirti olmadığını bir bulgu olduğunu ifade etti.

  Hastanın bu durumu fark ve ifade edemediğini ancak boyunda ağrı ve tutulma gibi sonuçlarını yaşadığını aktaran Bozbuğa, muayene ve görüntülemelerde boyunda düzleşmenin görüldüğünü dile getirdi.

  Bozbuğa, boyun düzleşmesinin, basit bir spazmdan son derece şiddetli boyun fıtıklarına, enfeksiyonlara ve boyun tümörlerine kadar uzanan bir yelpazede çeşitli hastalıkların sonucunda boyun kaslarının geliştirmesi ile ortaya çıkan bir durum olduğuna dikkat çekti.

  Masa başı çalışanlar risk altında

  Doğru spor yapılmasının ve fiziksel aktivite gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, normal zamanlarda omurgayı ve boynu da doğru kullanmanın gerekli olduğuna işaret etti.

  Kontrolsüz, ani, rutinin dışına çıkan aşırı hareketler, kişinin gücünü aşan zorlanmalar, yanlış veya aynı pozisyonda uzun süre oturma ve durmadan kaçınılması gerektiğini dile getirdi.

  Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, uzun süre ameliyatta kalan hekimlerin ve masa başı çalışanların boyunlarının uzun süre aynı pozisyonda kalabildiğini ve boyun ağrısı yaşayabildiklerini belirtti. “Düzenli, doğru ve bilinçli egzersizler, fiziksel aktiviteler yapılmalı ve normal zamanlarda da boynu zorlayacak kontrolsüz hareketlerden kaçınılmalı” tavsiyelerini sözlerine ekledi.

  Beyin tümörü ameliyatı artık burun içinden yapabiliyor

  Boğaziçili bilim insanından karaciğer dostu ilaçlar için önemli adım

  Yeni ilaç ve aşıların ilk insan denemeleri burada yapılacak

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ