2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Böbrek sağlığınız için bol su tüketin

  Ankara’da Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Emin Demir, böbrek sağlığı için bol su tüketilmesi gerektiğini ve su yerine farklı içecek türlerinin tercih edilmemesi gerektiğini söyledi.

  Medicana Internatıonal Ankara Hastanesi Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Emin Demir, özellikle yaz aylarında su tüketiminin vücut sağlığı için oldukça önemli olduğunu belirtti. Bbörek sağlığının korunması için günlük su tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Demir, ”Böbrekler, vücudumuzda su ve tuz dengesini koruyan, bir takım az veya fazlası vücuda zarar veren maddelerin atılımından sorumlu organlardır. Böbreklerin bu işlevlerini sürdürmesi için yeterli su tüketimi son derece önemlidir. Herhangi bir hastalığı olmayan yetişkin birinin tüketmesi gereken günlük su miktarı kabaca kilogram başına 30 mililitredir. Örneğin; 70 kilogram ağırlığına sahip yetişkin birinin günlük alması gereken su miktarı kabaca 2 litreden az olmamalıdır; ancak sıcak yaz aylarında su ihtiyacı, güneşe maruz kalma ve özellikle yürüyüş, bisiklet sürme, doğa yürüyüşleri gibi sosyal aktivitelerle önemli ölçüde artacaktır” ifadelerini kullandı.

  Böbrek sağlığınız için bol su tüketin

  ”SU YERİNE FARKLI İÇECEKLER TÜKETİLMEMELİ”

  Yetersiz su tüketimi sonucunda kişinin kendini yorgun hissedeceğini dile getiren Doç. Dr. Demir son olarak şunları söyledi: ”En büyük yanlışlardan biri su yerine farklı içecek türlerinin tercih edilmesidir. Su ihtiyacının gazlı ve alkollü içecekler, ayran, soda ve çeşitli miktarlarda besin maddesi içeren farklı sıvılarla yerine konmaya çalışılmamalıdır. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Bu tarz içeceklerin ihtiva ettiği su miktarı ancak içinde barındırdığı besinlerin metabolizmasına yetecek kadardır. Bu yüzden de vücudun su kayıplarını tamamlamaya yetmez. Ayrıca yetersiz su tüketiminin sürdürülmesi veya erken fark edilmemesi durumunda böbrek işlevselliği kalıcı derecede bozulur, böbrek bozukluğuna başta kalp olmak üzere diğer organların da işlevlerini kaybetmesi eşlik edebilir. Ayrıca şeker ve kalp hastalığı olan ya da çeşitli nedenlerle idrar söktürücü ilaç kullanan kişilerin, yaz aylarında su tüketimine daha dikkat etmeleri ve özellikle bu aylarda takiplerini yapan doktorlardan bilgi ve destek almalarının göz ardı edilmemesi gerekiyor. Su hayattır ve hayat için gerekli en önemli organlardan biri de böbrektir.”

  Böbrek sağlığı için bu önerileri dikkate alın!

  Yanımızda eksik etmememiz gereken suyun 8 faydası!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ