20.3 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022

  Bilim insanları uyardı: Kritik eşik noktalarını geçtik

  Özellikle son birkaç yıldır seller, fırtınalar, doğal afetler her geçen gün şiddetlenerek artıyor.

  İki binden fazla bilim insanının imza attığı bildiriye göre, dünyanın hayati belirtileri ciddi şekilde zarar gördü. Araştırmacılar, sera gazı konsantrasyonu, buzuk erimesi, ormanların yok olması ve mercan ağarması gibi unsurların incelendiği çalışmada, gezegenimizin 31 hayati göstergesinin yarısından fazlasında eşiğin geçildiğini söyledi.

  Küresel ısınma

  BİNLERCE BİLİM İNSANI ACİL EYLEM ÇAĞRISINI YENİLEDİ

  Binlerce bilim insanı bilimsel bir dergide yayınlanan bir makaleyi imzalayarak, iklim krizi konusunda çağrılarını tekrarladı. ABD’nin Massachusetts eyaletindeki Woodwell İklim Araştırma Merkezi’nin yönetici direktörü ve çalışmanın yazarlarından Philip Duffy, “Son birkaç yıldır tanık olduğumuz aşırı iklim olayları iklim krizini ele almamız gereken aciliyetin altını çiziyor” ifadelerini kullandı.

  Bilim insanları uyardı: Kritik eşik noktalarını geçtik

  2 BİN 800’DEN FAZLA RAŞTIRMACI İMZALADI

  Diğer yandan 150 ülkeden binden fazla bilim insanı imzaladığı ortak bildirgeyle küresel iklim acil durumu ilan etmişti. Şimdi onlara, Dünya’daki yaşamın korunması çağrısında bulunan 2 bin 800’den fazla imza sahibi katıldı.

  Bilim insanları uyardı: Kritik eşik noktalarını geçtik

  AŞIRI İKLİM OLAYLARINDA EŞİ GÖRÜLMEMİŞ ARTIŞ

  Araştırmacılar, 2019 bildirisinden bu yana, küresel olarak yaşanan aşırı iklim olaylarında “benzeri görülmemiş bir artış” yaşandığını söyledi.

  Bilim insanları uyardı: Kritik eşik noktalarını geçtik

  DÜNYANIN HAYATİ SİMGELERİ KAYBOLUYOR

  Uzmanlar, sera gazı emisyonları, buzul kalınlığı, deniz buzu kapsamı ve ormansızlaşma dahil olmak üzere Dünya’nın sağlığını ölçmek için “hayati işaretleri” belirledi. Söz konusu 31 işaretten 18’inin rekor bir seviyede aşılmış olduğu görüldü.

  Diğer taraftan araştırmacılar, 2020 yılının kayıtların başlamasından bu yana tarihe geçen en sıcak ikinci yıl olduğunu söyledi. Ayrıca, bu yılın başlarında, Dünya atmosferindeki karbondioksit konsantrasyonu, ölçümlerin başlamasından bu yana herhangi bir zamanda olduğundan daha yüksekti.

  Bilim insanları uyardı: Kritik eşik noktalarını geçtik

  BUZ KÜTLELERİ YÜZDE 31 ORANINDA ERİDİ

  Ayrıca, Grönland ve Antarktika’da tüm zamanların en düşük buz kütlesi seviyeleri gözlemlendi. Bilim insanları buzulların sadece 15 yıl öncesine göre yüzde 31 daha hızlı eridiğine dikkat çekti. Bu arada, Brezilya’daki Amazon ormanlarının yıllık kayıp oranı 2020’de son 12 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

  Bilim insanları uyardı: Kritik eşik noktalarını geçtik

  KÜRESEL ISINMA HALİ HAZIRDA BAŞLADI

  Exeter Üniversitesi Küresel Sistemler Enstitüsü Müdürü ve çalışmanın ortak yazarı Tim Lenton, ABD ve Kanada’daki son zamanlarda rekor kıran sıcak hava dalgasının, iklimin şimdiden “şok edici, beklenmedik şekillerde davranmaya başladığını gösterdiğini” söyledi:

  “Küresel ekonomiyi karbondan arındırmak ve doğayı yok etmek yerine onarmaya başlamak için eşit derecede acil eylemle iklim taşma noktalarına ulaştığımıza dair kanıtlara yanıt vermemiz gerekiyor.”

  Bilim insanları uyardı: Kritik eşik noktalarını geçtik

  İKLİM KRİZİNE NASIL TEPKİ VEREBİLİRİZ?

  Araştırmacılar, kısa vadede üç ana acil durum yanıtını listeleyerek, dönüştürücü değişim çağrılarını yineledi:

  -Fosil yakıtların aşamalı olarak kaldırılması ve ortadan kaldırılması.

  -“Caydırıcı bir karbon fiyatı” uygulamak.

  -Karbon yutakları ve biyolojik çeşitlilik noktaları gibi ekosistemleri restore etmek.

  Öte yandan, çalışmanın yazarlar, farkındalığı artırmak için dünya çapındaki okullarda küresel ısınmanın temel müfredata dahil edilmesi gerektiğini söyledi. Bilim insanları, ayrıca , insan popülasyonunun dengelenmesi ve bitki bazlı diyetlere geçilmesi konusunda da çağrıda bulundu.

  Bilim insanları uyardı: Kritik eşik noktalarını geçtik

  GEZEGENİMİZ İNSANLAR TARAFINDAN AŞIRI BİR ŞEKİLDE KULLANILIYOR

  Araştırmanın başyazarı ve Oregon Eyalet Üniversitesi Orman Fakültesi’nde ekoloji profesörü olan William Ripple, “İklim acil durumunu bağımsız bir sorun olarak ele almayı bırakmalıyız. Küresel ısınmaya yönelik politikalar, gezegenin insanlar tarafından aşırı kullanımını hedef almalı” dedi.

  Araştırma: Küresel ısınma insanları küçültüyor!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ