23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Şelale Gültekin

  Çanakkale doğumlu, Marmarisli. Üç yaşında babasının görevi sonucunda Edirne’ye yerleşmiş. İlk, orta ve liseyi Edirne’de okumuş. 70 Lerin başları eğitim için İstanbul’a gelmiş, Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu mezunu. Pied de Poule Vintage’ın yaratıcısı, sahibi. Bir kız, bir erkek çocuğu olan, 3 torun sahibi.

  Beşiktaş’tan Moda’ya 70’lere yolculuk

  Pied de Poule’nin yaratıcısı Şelale Gültekin'in bizi yine zamanda yolculuğa çıkarıyor ve diyor ki: "Hadi gelin! Beşiktaş’tan Moda’ya 70 lere yolculuk yapalım sizlerle"... Keyifli okumalar. 

  Moda İskelesi'ne giden yol 1960'lar
  Moda İskelesi’ne giden yol 1960’lar

  Beşiktaş’tayım, öğle saatleri, hava rüzgarlı. Simitçi her zamanki yerinde acele ediyorum, burnumda yosun kokusu…

  Vapurdayım az sonra üst katta, çay ocağının yakınındayım her zamanki gibi. Gittikçe uzaklaşan manzarada, biblo gibi Dolmabahçe Sarayı, okulum.. Çayımdan sıcak bir yudum alıp günün keyfine bırakıyorum kendimi. Sıradan bir günü başka bir günle değiştirmek için, karşıdaki işimi bahane edip izne çıktım.

   

  Moda İskelesi
  Moda İskelesi

  İskelede inince bir an soluklanıyorum.
  Kadıköy; Rengarenk kozmopolit bildiğim gibi. Memnuniyetle gülümsüyorum değişime direndiği için. Mühürdar’ın eski iki katlı evleri ruhumu okşarken, Bahariye’ye yaklaştıkça arada sıkışıp kalmış, terk edilmişlik hissine kapıldığım anca gören gözlerin gördüğü ihtişamlı, yüksek duvarlı köşkler içimi acıtıyor.

  Kadıköy’ün kurumlu semti Moda’daki enerjik genç kalabalığı İstiklal’in eski günlerini anımsatıyor. İstiklal’in bohem havasından yoksun ama.

  Moda'da iskeleye yakın Koço
  Moda’da iskeleye yakın Koço

  Moda İskelesi’ne iniyorum meyilli yoldan Koço’da duraksıyorum. 70’lerde önce ailemle sonra arkadaşlarımla geldiğim büyük bir şehir kulübünü anımsatan Koço’da ne çok genç kahkaham var bir bilseniz. İskele’den ayaklarımı soktuğum geliyor aklıma birden, kış ayında çakır keyif.

  Moda burnunda eski köşkler 50'li yıllar
  Moda burnunda eski köşkler 50’li yılla

  Yeldeğirmeni’nden aşağı Kuşdili’ne ağır adımlarla yürümekteyim az sonra… Sokağın bitişik nizam evlerini çok renkli boyamışlar. Herkesin ilgisini çeken bu renkler rahatsız ediyor beni. Restarasyon yenilerken, eskiyi bozmak değildir. Ahh bunu bir öğrensek!..
  Yine de mutlu oluyorum, bugün güzel bir gün, teslim olmak yok mutsuzluğa. Aklım hala çok eskilerdeyken, Kadıköy’ü sokak sokak gezme turumu geniş bir zamana bırakıyorum izninizle..
  Ne demişler.. Ömür biter İstanbul bitmez.

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ