11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Bel fıtığında mikrodiskektomi ile aynı gün taburcu olabilirsiniz

  Medical Park Çanakkale Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Özger günümüzde tıbbi tedaviye yanıt vermeyen vakalarda mikrodiskektomi ile aynı gün taburcu olmanın mümkün olduğunu söyledi.

  Doç. Dr. Özkan Özger,bel fıtığında yeni tedavi seçenekleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

  ”İNSANLARIN YAKLAŞIK YÜZDE 60-80’İ BEL AĞRISINDAN MUZDARİP”

  Bel ağrısının toplumda kadın erkek farketmeksizin birçok kişide görülebildiğine ve insanların yüzde 60-80’inin bel ağrısından muzdarip olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Özkan Özger, ”İnsanların yüzde 35’i, hayatları boyunca en az bir kez siyatik ağrısı yaşar. Bel fıtığı olan hastaların yüzde 10’unda ise cerrahi müdahale gerekebilir. Bu nedenle bel ağrısı ve bel fıtığı toplum için büyük bir sorundur” dedi.

  ”BACAKLARA YAYILAN AĞRIYA NEDEN OLUYOR”

  Omurlar arasındaki diskin yırtılması sonrasında belde ağrı oluşabileceğini ve sonrasında ağrının bacaklara yayılabileceğini belirten Doç. Dr. Özkan Özger, “Rahatsızlığın seviyesine bağlı olarak bacaklarda ve ayaklarda uyuşma, ağrı ve güçsüzlük vardır. Ağrı hareket ile artar. İlerlemiş vakalarda ‘kauda equina sendromu’ dediğimiz tablonun gelişmesiyle birlikte idrar ve dışkı kaçırma ve cinsel fonksiyon bozuklukları görülebilir” ifadelerini kullandı.

  BEL FITIĞI RİSKİNİ NE ARTIRIR?

  Obezitenin bel fıtığı riskini artırdığının altını çizen Doç. Dr. Özkan Özger, ”Maalesef obez hastalarda tedavi süreci obez olmayan hastalara göre daha zor gerçekleşmektedir. Ayrıca gebelik döneminde alınan aşırı kiloların etkisiyle bel omurlarının üzerinde artan basınca bağlı olarak bu dönemde de bel fıtığı rahatsızlığı oluşması mümkündür” diye konuştu.

  ”YÜK TAŞINMASI GEREKTİREN MESLEK GURUPLARINDA RİSK YÜKSEK”

  Yük taşınması gerektiren meslek gruplarında riskin çok yüksek olduğunu dile getiren Doç. Dr. Özkan Özger, şunları sözyledi: ”Özellikle yük taşınmasını gerektiren meslek gruplarında bu rahatsızlığının görülme olasılığı çok yüksektir. Bu nedenle söz konusu mesleklere mensup kişiler özellikle yük kaldırırken uygun şekilde hareket etmelidir. Doğru kaldırma teknikleri kullanılarak omurlar arasındaki disklerin zarar görmesinin önüne geçilmelidir. Uzun süre oturmayı gerektiren işlerde ise işin özelliğine uygun pozisyonda oturmak gerekir. Ayrıca uzun süreli oturma sonrasında esneme egzersizleri yapmak da bel fıtığının önüne geçmek açısından büyük önem taşır.”

  Pandemide bel ve boyun ağrısı şikayetleri arttı

  TIBBI TEDAVİDE AMAÇ AĞRI KONTROLÜ

  Bel fıtığının neden olduğu ağrının giderilmesi ile ilgili bilgiler veren Doç. Dr. Özkan Özger sözlerine şu şekilde devam etti:

  “Bel fıtığı şikâyeti ile başvuran hastalar için tıbbi veya cerrahi tedavi seçeneklerinden biri tercih edilebilir. Tıbbi tedavide hedef ağrı kontrolünün sağlanmasıdır. Ağrı, tıbbi tedavi ve beraberinde uygulanan fizik tedavi ile altı hafta içinde iyileşir. Ağrı için epidural steroid enjeksiyonlar da denenebilir. Şiddetli ve uzun süreli ağrı, nörolojik defisit ve hasta tercihleri ise ameliyat gerektirebilir.”

  ”CERRAHİDE ALTIN STANDART MİKRODİSKEKTOMİ”

  Bel fıtığında cerrahi tedaviyle da olumlu sonuçlar elde edilebildiğini belirten Doç. Dr. Özkan Özger, cerrahi tedavi seçeneklerinden biri olan lomber mikrodiskektomi hakkında şu bilgileri paylaştı:

  “Uzun yıllardır kullanılan bu yöntem, fıtıklaşmış bir diskin sinir köküne baskı yapan hasarlı kısmının mikroskop altında cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Son yıllarda beyin ve sinir cerrahları bu yöntemde büyük deneyim kazanmıştır. Lomber mikrodiskektomi sonrası hastaların yüzde 60-80’inde tatmin edici sonuçlar elde edilmiştir. Bu yöntem birçok yöntemle karşılaştırılmıştır ve halen tedavide altın standart olarak kabul edilmektedir.”

  ”AYNI GÜN TABURCU OLABİLİRSİNİZ”

  Lomber mikrodiskektomi operasyonu sonrasında hastanede ve ameliyathanede kalış süresinin kısa olduğuna değinen Doç. Dr. Özkan Özger, “Lomber mikrodiskektomi ameliyatı geçiren bir hasta, operasyon sonrasındaki durumuna bağlı olarak aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilebilir. Klinik olarak tatmin edici sonuçlar alınması ve komplikasyon oranlarının düşük olması nedeniyle, lomber mikrodiskektomi, bel fıtığı rahatsızlığı olan uygun hastalarda halen etkili ve güvenli bir tedavi seçeneğidir” diyerek sözlerini noktaladı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ