2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Bel fıtığında dikkat edilmesi gerekenler

  Türkiye'de bel fıtığı en fazla karşılaşılan şikayetlerden biri. Uzman Fizyoterapist Elif Uzun, bel fıtığı rehabilitasyonunda dikkat edilmesi gerekenler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

  Omurlar arasındaki diski zorlayıcı hareketler dışında aşırı kilonun da etkili olduğunu belirten İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu Fizyoterapi Programı Öğr. Gör. Elif Uzun, ”Bel fıtığı rehabilitasyonunda öncelikle fazla kilolar verilmeli, sigaradan uzak durulmalı, dönme-burgu gibi rotasyonel hareketlerden kaçınılmalı, düzenli ve bilinçli egzersiz yapılmalı, ağır yük kaldırmaktan kaçınılmalı, toplumda yaygın olan inanışın aksine sert veya tahta zemine yatılmamalı ve ortopedik yataklar tercih edilmelidir” dedi.

  ”SÜREKLİ YATMAK KASLARI ZAYIFLATIR”

  Bel çektirme gibi işlemlerin çeşitli rahatsızlıklara neden olduğunu vurdulayan Uzman Fizyoterapist Elif Uzun, ”Eskiden belimiz ağrıdığında sürekli yatmanın belimize iyi geleceği söylenirdi. Ancak sürekli yatmak kasları zayıflatır. Onun yerine bilinçli olarak egzersiz yapıp, hareket edin. Böylece kan dolaşımınız artacak, kas spazmlarınız azalacak, kas erimelerinin önüne geçerek iyileşme süreci hızlanacak” dedi.

  BİLİNÇLİ REHABİLİTASYON İLE TEDAVİ KALICI HALE GELİR

  Uzun, rehabilitasyonla tedavi edilebilecek seviyede bir disk dejenerasyonu durumunda hastanın ağrıları geçene ve ağrısız egzersiz yapacak seviyeye gelene kadar manuel tedavi ile bazı özel tekniklerle spazmda olan kasların gevşetilmesi gerektiğini söyledi.

  Uzun, yumuşak dokunun bozulmuş dolaşımının artırılıp, hastanın tolere edebildiği dozda ağırlıklı esneme egzersizleri ile rehabilitasyona başlanabileceğini ve kuvvetlendirme egzersizleri ile tedavinin kalıcı hale gelebileceğini ifade etti.

  Uzun, “Cerrahi gerektiren bir disk dejenerasyonu varsa, cerrahi öncesi yapılacak fizyoterapi ve rehabilitasyon cerrahinin başarısını arttıracaktır. Fizik tedavi yeterli kas kuvvetini sağlayarak cerrahi sonrası döneme hastayı hazırlar ve ameliyat sonrası hasta transfer aktivitelerini ve kişisel bakımını nasıl yapacağını bilerek uyanır. Kendisini cerrahi sonrası nelerin beklediğini bilir ve bu konuda kaygı yaşamaz” dedi.

  Pandemide bel ve boyun ağrısı şikayetleri arttı

  Bu belirti varsa dikkat! Kolon kanseri olabilirsiniz!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ