14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  ”Bayramda uzun süre sofrada kalmamaya çalışın”

  Koronavirüs sürecinde alınan kiloların bayram tatilinde verilebileceğini vurgulayan Uzm. Diyetisyen ve Uzm. Klinik Psikolog Merve Öz, uzun süren yemek sofralarının keyifli olduğu kadar kilo aldırma açısından tehlikeli olabileceği söyledi.

  Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Uzm. Dyt. ve Uzm. Klinik Psikolog Merve Öz, hafif bir kahvaltıyla güne başlamak gerektiğini belirterek, ”Kahvaltıda yumurta, peynir zeytin, bol yeşillik, domates, salatalık, avokado gibi hafif yiyecekler tercih edilebilir. Salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş gıdalardan ve börek, poğaça, reçel gibi basit karbonhidratlardan da uzak durmak gerekir” diye konuştu.

  40’lı yaşlardan sonra beslenme nasıl olmalı?

  ”UZUN SÜREN KEYİFLİ SOFRALAR KİLO ALDIRABİLİR”

  Uzm. Dyt. Öz konuşmasını şöyle sürdürdü:

  ”Yiyeceğiniz yemek miktarını önceden belirleyip belirlediğiniz miktar kadarını tabağınıza alın. Ayrıca mümkün olduğunda yavaş yemeye çalışın ve yiyecekleri çok çiğneyin. Beynimize doyma sinyali 20 dakika sonra gittiğinden bu süreyi tamamlamak için; yemekte sohbet edin, sık sık kaşık çatalı elinizden bırakın, yemek yerken bıçak kullanın, çatalı kaşık gibi kullanıp çok doldurmayın.”

  Beslenme

  ”YEMEKLERİ HAŞLAMA VE IZGARA OLARAK TERCİH EDİN”

  Yemeklerin haşlama ve ızgara olarak tercih edilmesi gerektiğini belirten Öz, ”Aşırı yağlı, çok tuzlu, hamurlu ve dolayısıyla kalori açısından yoğun yiyecekler yerine lif oranı yüksek sebze ve bakliyat tüketin. Sofranızı; börek, tatlı, dolma gibi yüksek karbonhidratlı besinlerden mümkün olduğunca uzak durun tutun. Ve eti mutlaka salatayla birlikte tüketin” dedi.

  ”SU İÇMEK İÇİN SUSAMAYI BEKLEMEYİN”

  Su tüketiminin kilo vermek ve kilo kontrolünü sağlamak için olmazsa olmazların başında geldiğini söyleyen Uzm. Dyt. Merve Öz, “Terlemeyle birlikte sıvı ihtiyacı artacağı için mutlaka yeterli miktarda su tüketmeye çalışın. Unutmayın susamak artan su ihtiyacını gösteren bir alarmdır. Bu yüzdün su içmek için susamayı beklemeyin. Ayrıca yemeklerden önce, kahve ve çay gibi içeceklerden sonra da su tüketmeye çalışın” ifadelerini kullandı.

  Bu beslenme hataları yüzünden bayram zehir oluyor!
  Bu beslenme hataları yüzünden bayram zehir oluyor!

  ”EGZERSİZ YAPMAK KİLO VERMEYİ KOLAYLAŞTIRIYOR”

  Egzersiz yapmanın kilo vermeyi kolaylaştıracağını kaydeden Uzm, Dyt. ve Uzm. Klinik Psikolog Merve Öz, ”Kilo verme ya da kilo alma, aldığınız kalori ile harcadığınız kalori arasındaki dengesizlikten olur. Harcadığınız kalori, aldığınız kaloriden fazla ise kilo verirsiniz. Aldığınız kalori fazla, harcadığınız azsa da kilo alırsınız. Bu nedenle tatili fırsata çevirmeye çalışın ve mümkün olduğunca çok hareket edin. Yürümek için herhangi bir engeliniz yoksa günde en az 30 dakika yürümeye çalışın ya da imkânınız varsa yüzün” ifadelerini kullandı.

  ŞERBETLİ TATLI YERİNE MEYVE YA DA DONDURMA

  Uzm. Dyt. Merve Öz, kalorisi daha fazla ve glisemik indeksi daha yüksek olan şerbetli tatlılar yerine meyve ya da dondurma tercih edilebileceğini söyledi. Şekerli ve asitli içecekler yerine sağlıklı ve az kalorili içecekleri tercih edilebileceğini belirten Uzm. Dyt. Merve Öz, limonlu beyaz çay, sodalı soğuk içecekler ve sodalı ayran tüketmeyi tavsiye etti.

  40’lı yaşlardan sonra beslenme nasıl olmalı?

  Mide botoksu diyet ve egzersizle desteklenmeli

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ