14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Bayram süresince diş sağlığına dikkat!

  Kurban Bayramı'nda bolca tüketilen et ve tatlılar ağız ve diş sağlığı konusunda bazı problemlere sebep olabiliyor. Bu sebebeple bayramda beslenme düzenine ve diş sağlığına dikkat etmek gerekiyor.

  ”AŞIRI ET VE TATLI TÜKETİMİ DİŞ ÇÜRÜKLERİNİ ARTIRABİLİR”

  Hassas dişlere sahip insanların bayramda sorunlar yaşayabileceğine aktaran Dentaluna Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Diş Hekimi Arzu Yalnız, ”Kurban Bayramı, bol et yenen bir dönem. Ayrıca tatlı, çikolata, asitli yiyecek tüketimi de artıyor. Tüm bunlar ise ağız sağlığını olumsuz olarak etkiliyor. Özellikle de çürüğü ve dişlerinde boşluk olanlar çok daha dikkat etmeli. Bu dönem fazlalaşan tatlı ve et tüketimi çürük oluşumunu artırabilir” dedi.

  Dentaluna Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Diş Hekimi Arzu Yalnız

  ”DİŞ FIRÇALAMAK YETERLİ DEĞİL”

  Diş sağlığı için sadece diş fırçalamanın yeterli olmadığını vurgulayan Arzu Yalnız, ”Bayramda tatlı ve etlerden kaçış yok. Ancak önerim en azından diş aralarının iyi fırçalanması ve bol su tüketilmesi. Sadece diş fırçalamak da yeterli değil. Kalıntıları temizlemek için arayüz fırçası kullanılmalı. Ayrıca çiğnemede mümkün olduğunca her iki tarafında kullanılması gerekiyor. Çünkü bazen tek taraflı çiğnemeye bağlı çiğneme yapılmayan tarafta diş taşı ve çürük oluşumu artabiliyor.” diyerek sözlerini noktaladı.

  Hamilikte ilk 3 ay diş tedavisine dikkat!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ