20.3 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022

  Baş ağrısı şikayeti ile gitti böbrek hastası olduğu ortaya çıktı

  Gökhan Gülen'e 2019 yılında başağrısı şikayeti ile gittiği hastanede böbrek yetmezliği tanısı konuldu.

  Özel bir şirkette çalışan Gökhan Gülen isimli vatandaş baş ağrısı şikayeti ile gittiğ ihastanede böbrek yeetmezliği rahatsızlığı olduğunu öğrendi. Sonrasında kadavradan nakil bulamayan Gülen’e abisinin böbreği nakledildi.

  ”HIZLI TEMPODA YÜRÜYEBİLİYORUM”

  Ameliyattan sonra eskisi gibi normal hayat akışıan devam ettiğini belirten Gülen, ”Hayatımızda hiç böyle bir şey yaşayıp görmemiştik. Aile de ilk böbrek yetmezliğini yaşayan da bendim. 2 sene önce hastaneye baş ağrısı ile gittim. Böyle bir talihsizlik ile karşılaştım. Sonra hastanede ilaç tedavisi görmeye başladım. Daha sonrasında doktorlar bana ya diyalize gireceğimi ya da böbrek nakli olmam gerektiği söylediler. Bunu öğrendikten sonra abim (Hakan), “Diyalize girmememi, kendisinin böbreğini verebileceğini söyledi.” İlk öncesinde annem vermek istedi. Fakat uyuşmadı. Abim tereddütsüz böbreğini vermek istedi. Bu çok önemli bir hastalık. Ben bu hastalığı yaşadıktan sonra hayatımda çok değişiklikler oldu. Çok fazla sıkıntılar yaşadım. Bu ameliyatı olduktan sonra hayatın değerini daha farklı anlamaya başladım. Eskiden çok yoruluyordum; uykumdan uyanamıyordum, merdiven çıkamıyordum, nefes almakta zorluk yaşıyordum. Ben eskiden kadavradan nakil, canlı nakil ne bilmezdim. Bu çok önemli bir durum. Organ bağışı ile bir hayata can olabilirler. Ameliyattan sonra korkularım vardı. Ama korktuğum gibi bir şey de olmadı. Yürümeye başladıktan sonra da hiçbir sıkıntım olmadı. 1 hafta sonra tamamen normal hayata döndüm. Şimdi gayet koşu bandında her gün 60 dk. hızlı tempoda yürüyorum” ifadelerini kullandı.

  ”TEREDDÜT ETMEDEN BÖBREĞİMİ VEREBİLECEĞİMİ SÖYLEDİM”

  Kardeşine böbreğini veren Hakan Gülen ise şunları söyledi: ”Kardeşim böbrek yetmezliği tedavisine başladığında organ nakli şansı için Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu organ bekleme listesine kayıt olacağı söylenmişti. Biz hazırlıkları yapıp organ bekleme listesine onu kaydettirdik. Çok uzun süre bekledik fakat maalesef liste de organ bekleyen binlerce hasta olduğundan haberdar olduk. Dosyalar son derece fazlaca birikmişti. Kimsenin bu dönemde kadavradan şansı çok yüksek değil. Bu şekilde organ bulamayacağımızı anlayınca da ben donör olmaya karar verdim. Hazırlıklarım yapıldı ve kardeşime ikinci bir yaşam için hayat verdim. Sonuçta o benim kanım, kardeşimdi. Buna hiç düşünmeden, tereddüt etmeden karar verdim. Eşime veya bir başkasına sormadan direk böbreğimi vereceğimi söyledim. Ameliyat sonrası da hiçbir sıkıntı olmadı. Ben kuaförüm, 1 hafta sonra tekrar çalışmaya başladım. Bu herkesin bilincinde olması gereken bir durum. Yine olsa yine verirdim. Allah bana 2 böbrek vermişti. Birini de abime emanet ettim”

  ”ŞU AN NORMAL BİR ŞEKİLDE HAYATINA DEVAM EDİYOR”

  Nefrolog Doç. Dr. Osman Şahin, “Gökhan bize geldiğinde böbrek yetersizliği son dönem olarak başvurdu. Pandemi döneminde diyalize almadan bekledik. Kadavradan nakil çıkmayınca abisi Hakan, ona gönüllü olarak böbreğini vermek istedi. Takiplerimiz sonucunda artık Gökhan için bir Renal Replasman tedavisi başlamamız gerektiğinde, Gökhan ile de konuşarak Hakan ile de onayları alarak böbrek nakli sürecini başlattık. Doku uyumları mükemmeldi. 2 kardeşin onayı ile canlıdan böbrek naklini başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Operasyondan sonra her ikisi için de süreç gayet beklenildiği gibi güzel geçti. Şuan da Gökhan kreatinin seviyesi normal bir şekilde hayatına devam ediyor. Çocukları ve ailesi ile mutlu bir şekilde yaşamaktadır” açıklamalarında bulundu.

  Böbrek sağlığı için bu önerileri dikkate alın!

  Böbrek hastalığına iyi geldiği öne sürülen kaya levreği taşı için uzmanlar uyardı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ