10.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Ayda 10 ağrı kesici alıyorsanız dikkat!

  Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Meliha Tan, tedavi için kullanılan ağrı kesicilerin ayda 10 günden fazla alınmasının sonuçlarına dikkat çekti

  Ağrı kesici ağrı nedeni olabilir…

  Baş ağrıları pek çok insanın hayat kalitesini etkileyen, önemli bi sorun…

  Nörolog  Prof. Dr. Meliha Tan, baş ağrısı tedavi için kullanılan ağrı kesicilerin ayda 10 günden fazla alınmasının kendi başına kronik bir baş ağrısı sebebi olduğunu açıkladı.

  Prof. Dr. Tan, baş ağrısının nedeni, sıklığı, şiddeti ve sonuçlarının büyük farklılıklar gösterebileceğini belirterek, “Genellikle insanlar baş ağrılarının altta yatan ciddi bir sorunun belirtisi olduğunu düşünür. Fakat çoğunda ağrı iyi seyirlidir. Yıllar boyu ataklar halinde devam eden bir süreç olsa da başka bir hastalığın göstergesi olmayabilir ” dedi.

  İkincil ağrılar

  Baş ağrılarının temelde iki grupta ele alınabileceğini anlatan Prof. Dr. Tan, “Birincil ve   ikincil  baş ağrısı olarak ayırıyoruz ağrıları.. İkincil baş ağrısında ağrı, beyin tümörü, inme-beyin kanaması, damar tıkanıklığı gibi  başka hastalığa bağlıdır ve bunların ortaya konulması tedavi açısından önemlidir. Birincil baş ağrısında ise saptanabilir bir neden yoktur. Bu tip baş ağrıları hastadan alınan bilgiye göre isimlendirilir. Hastada tıbbi ve nörolojik muayeneler normaldir. Doğru tanı için eldeki en yararlı veri hastanın  öyküsü” ifadelerini kullandı.

  Birincil ağrılar

  Birincil baş ağrıları içinde en sık karşılaşılanlar ise migren ve gerilim tipi baş ağrıları… Tan, bu tip ağrılara ilişkin şu bilgileri veriyor: “Daha seyrek olmakla birlikte çok şiddetli, sık baş ağrılarına neden olmaları, ğrı kesicilere yanıt vermemeleri ve farklı tedaviler gerektirmeleri nedeniyle küme baş ağrısı ve tekrarlayıcı yarım baş ağrısı da önemli bir birincil baş ağrısı hastalığı grubu.. Çoğu kez bu hastalar doğru tanı alana kadar, bazen yıllarca şiddetli ağrılar çekebiliyorlar. Şu an  dünyada en çok görülen üçüncü baş ağrısı tipi ise ‘ağrı kesici ilaç kullanım baş ağrısı’ olarak geçiyor.”

   

  Prof. Dr. Tan, bu yüzden tedavi için kullanılan ağrı kesicilerin ayda 10 günden fazla alınmasının kendi başına kronik bir baş ağrısı nedeni olduğu konusunda hastalarda farkındalık oluşturmanın önemine dikkat çekerek ağrı tiplerini ise şöyle anlattı:

  “Tüm baş ağrısı hastalıkları içinde doktora en fazla başvuru nedeni olarak bilinen migren ağrıları, kan damarlarının genişlemesi ve bu kan damarlarının çevresini saran sinir liflerinden çeşitli kimyasal maddelerin salınması nedeniyle oluşur. Migrenin karakteristik özellikleri; tekrarlayıcı olması, atağın ilaçsız olarak 4 saatten fazla sürmesi (ve 3 günden az), tek yanlı oluşu (yüzde 80 hastada), zonklayıcı olması, atak sırasında sıklıkla ışıktan ve sesten rahatsızlık, merdiven çıkma gibi fiziksel eylemlerle ağrıda artış, ağrıya sıklıkla bulantı veya kusmanın eşlik etmesi, ağrının orta şiddette veya şiddetli olmasıdır. Migren atakları çoklukla tekrarlayıcı ataklar şeklinde gelirken, en az 3 ay her gün veya günaşırı olacak şekilde kronikleşmiş olarak da görülebilir. Bu durumun en büyük nedeni ağrı kesici ilaç aşırı kullanımıdır.

  Gerilim tipi

  Birincil baş ağrıları içinde en çok gördüğümüz tür. gerilim tipi baş ağrıları. Bunlar migrenden daha sık görülmekle birlikte görece olarak daha hafiftir. O yüzden hekime başvuruda kısmen geri plandadır. 20 yaş civarında başlar, her yaşta görülebilir.

  Küme baş ağrısı

  Tek taraflı göz çevresinde olan, çok şiddetli, gözde yaşarma, kızarma, şişme, burnun ağrılı yanında tıkanma veya akıntı, alında ya da yüzde terleme gibi bulguların eşlik ettiği bir baş ağrısı türüdür. Ağrı 15 dakika ile en uzun 3 saat kadar sürdükten sonra geçer. Ancak bu ataklar aynı gün ve takip eden haftalar içinde tekrar eder.

   

   

  İlaç kullanım baş ağrısı

  Aşırı ilaç kullanmaya bağlı baş ağrısı, ergotamin, triptan, basit analjezikler, opioidler veya kombine ağrı kesicilerin ayda 10-15 günden fazla alınmasına bağlı olarak gelişen baş ağrısıdır. Tipik bir klinik tablosu yoktur, genelde altta migren gibi primer bir baş ağrısı vardır. Tüm başa lokalize, dolgunluk hissi ile birlikte sıkıştırıcı veya zonklayıcı olabilir. Genelde hafif, eşlikçi semptomu olmayan devamlı bir ağrıdır; zaman zaman şiddetlenebilir.”

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ