28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  AvivaSA’nın yeni ortağı 200 yıllık sigorta geçmişine sahip Ageas

  Sabancı Holding ve Aviva iştiraki olan AvivaSA’da önemli bir ortaklık değişimi yaşanıyor. Aviva, şirketteki %40 hissesinin satışı için yine Sabancı Holding’in hayat dışı sigorta sektöründe 2011 yılından bu yana ortağı olan uluslararası sigorta grubu Ageas ile imzaları attı. 

  Sabancı Holding ve İngiliz sigorta grubu  Aviva iştiraki olan AvivaSA’da önemli bir değişikliğe karar verildi. AvivaSA’nın ortaklarından Aviva, İrlanda, Birleşik Krallık ve Kanada pazarlarına odaklanacağını, Asya’daki ve kıta Avrupası’ndaki yatırımlarını gözden geçireceğini 2020’nin üçüncü çeyreğinde açıklamıştı.

  Bu karar doğrultusunda AvivaSA’daki %40 hissesini 200 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan ve Avrupa’nın öncü sigorta şirketlerinden uluslararası sigorta grubu Ageas’a satışına ilişkin 23.02.2021 günü hisse satın alım sözleşmesine imza attı. 2021 yılı içerisinde tamamlanması tahmin edilen satışın ardından Ageas, Sabancı Holding ile birlikte hayat dışı sigortacılık alanında süregelen istikrarlı ve başarılı işbirliğini, hayat sigortası ve bireysel emeklilik pazarını da kapsayacak şekilde devam ettirecek.

  AvivaSA’nın yeni ortağı 200 yıllık sigorta geçmişine sahip Ageas
  AvivaSA’nın yeni ortağı 200 yıllık sigorta geçmişine sahip Ageas

  14 ülkede sigortacılık sektöründe başarıyla faaliyet

  Sabancı Holding Finansal Hizmetler Grup Başkanı ve AvivaSA Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer, Sabancı Holding’in 2011 yılından bugüne sigorta sektöründe ortağı olan Ageas Grubu’nun bugün 14 ülkede sigortacılık sektöründe başarıyla faaliyet gösterdiğini söyledi.

  Dinçer konuya ilişkin yaptığı açıklamasında 2007’den bu yana Sabancı Grubu’nun değer yaratma gücü ve Aviva Grubu’nun sigorta sektöründeki deneyimiyle etkin bir sinerji oluşturarak, AvivaSA’yı sektörün en güçlü şirketlerden biri yaptıklarını ifade etti.

  Dinçer, AvivaSA’nın bugün hayat sigortaları ve bireysel emeklilikte yakaladığı liderlik ve büyüme performansıyla sektörde öncü şirketler arasında yer aldığına dikkat çekti. Bununla birlikte, Aviva Grubu’nun 2020 yılında yaptığı, faaliyet gösterdiği ülkelerin bir kısmında yatırımlarını gözden geçireceğine yönelik açıklamasını takiben, Aviva ve Ageas Gruplarının AvivaSA hisseleri için satın alım anlaşması imzaladıklarını öğrendiklerini aktardı.

  “Türkiye’nin sigorta sektöründeki güvenilir gücü olmayı sürdüreceğiz.”

  Haluk Dinçer, Ageas’ın hayat dışı sigortacılık alanında süregelen istikrarlı ve başarılı iş birliklerini hayat sigortası ve bireysel emeklilik pazarını da kapsayacak şekilde genişletme niyetini memnuniyetle karşıladıklarını aktardı.

  Dinçer “Yeni ortaklık yapısıyla müşterilerimizin finansal geleceklerinde üstlendiğimiz kilit rollerin, ülkemize ve paydaşlarımıza sorumluluklarımızın farkındalığıyla sürdürülebilir başarı için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Çalışanlarımızın ve müşterilerimizin memnuniyetini ön planda tutarak hayatlarına değer katmaya ve Türkiye’nin sigorta sektöründeki güvenilir gücü olmaya devam edeceğiz. Sabancı Holding olarak ülkemizin potansiyeline ve 60 yıldır varlığımızı sürdürdüğümüz sigorta sektörünün geleceğine olan inancımızla, Türkiye’nin sigorta sektöründeki güvenilir gücü olmayı sürdüreceğiz.”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ