11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Aşırı ağrı kesici kullananlar dikkat!

  Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr. Serbülent Gökhan Beyaz, geçmeyen ağrılarda ağrı kesici ilaçların aşırı kullanımının baş ağrısı yapabileceğine dikkat çekti.

  Bazen geçmeyen ağrılarda hepimiz ağrı kesici ilaçlarla ağrımızı dindirmeye çalışıyoruz ancak uzmanlar bunun her zaman olumlu fayda sağlamayacağını söylüyor. İAÜ VM Medical Park Florya Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr. Serbülent Gökhan Beyaz, ağrı kesici kullanımıyla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

  Aşırı ağrı kesici kullananlar dikkat!

  İlaç aşırı kullanım baş ağrısının (İAKB), kronik günlük baş ağrısının en sık nedenlerinden olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Beyaz, “Baş ağrılarında kullanılan ilaçlardan kombine analjezikler eğer ayda 10’u aşan miktarlarda, diğer ağrı kesiciler ise 15’i aşan miktarlarda uzun süredir kullanılıyorsa ve tedaviye rağmen baş ağrısı gerilemiyorsa baş ağrısının diğer sebepleri araştırılmalı ve ilaç aşırı kullanım baş ağrısı da gündeme gelmelidir” ifadelerini kullandı.

  Aşırı ağrı kesici kullananlar dikkat!

  TÜRKİYE’DE AĞRI KESİCİ KULLANIM ORANLARI

  Tüm dünyada ağrı kesici ilaçların aşırı ve gereksiz kullanıldığını vurgulayan Prof. Dr. Beyaz, verilere göre genel popülasyonun yüzde 1-3’ünün her gün, yüzde 7’sinin ise en az haftada 1 gün analjezik kullandığını söyledi. Prof. Dr. Beyaz, bu durumun dünya çapında ciddi bir sağlık problemi olduğunu ifade etti.

  Aşırı ağrı kesici kullananlar dikkat!

  ”MİGREN HASTALARI BAZEN GEREKSİZ ŞEKİLDE İLAÇ KULLANIYOR”

  Ağrı kesici kullanımında psikolojik faktörlerin de etkiliği olduğunun altını çizen Prof. Dr. Beyaz, “Migren hastaları, çoğu sık atak geçirmemesine karşın migrenin iş gücü kaybına neden olmasından ya da sosyal aktivitelerini engellemesinden korktukları için gereksiz bir şekilde ilaç kullanırlar. Migren ya da gerilim tipi baş ağrısı tedavisinde kullanılan kafein ya da kodeinle kombine analjeziklerde bu risk daha belirgin olarak artmış bulunmuştur” değerlendirmesinde bulundu.

  Prof. Dr. Beyaz ayrıca, “Kronik baş ağrısı ile kas iskelet sistemi ağrıları arasında çift yönlü bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Hem maddi kayıplara hem de yaşam kalitesinde bozulmaya yol açan bu durumun önlenmesi temel amaç olmalıdır” dedi.

  Aşırı ağrı kesici kullananlar dikkat!

  ”UZUN SÜREDİR AĞRI KESİCİ KULLANIYORSANIZ BİR HEKİME BAŞVURUN”

  Baş ağrısı ataklarının tanı ve tedavisinin iyi bir şekilde yapılmasıyla ağrı kesici kullanımının önüne gecilebileceğini ifade eden Prof. Dr. Beyaz son olarak şunları söyledi:

  “Trigeminal nevralji (TN), uluslararası baş ağrısı sınıflamasına göre; ani başlayıp ani sonlanan, kısa süreli elektrik şoku benzeri, tekrarlayıcı ve tek taraflı olan ağrı şeklinde tanımlanır. Ağrı, trigeminal sinirin bir ya da daha fazla dalında sınırlıdır. Zararsız dokunmak ya da yemek yemek benzeri uyaranlarla da tetiklenebilir. Oldukça şiddetli olan saniyelik ağrı atakları, hastaların yemek yemesini ve diş fırçalamasını bile engelleyebilir. Bu nedenle mutlaka beyin ve damar görüntülemesi yapılması gerekir. İlaç tedavisi yetersiz kaldığında kafa tabanında özel bir sinir yumağı olan Gasser gangliona radyofrekans, uygun hastalarda uygulanabilir. Her gün yaşadığınız baş ağrılarınız varsa ve uzun süredir günlük ağrı kesici ya da migren ilacı kullanıyorsanız, mutlaka ayırıcı tanı ve tedavi için doktorunuza başvurun.”

  Covid-19 aşısının yan etkileri neler? Aşıdan önce-sonra ağrı kesici kullanılmalı mı?

  Ayda 10 ağrı kesici alıyorsanız dikkat!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ