23 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

  Aşının etkisini ne zaman göreceğiz?

  Aşının etkisini ne zaman göreceğiz? Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, aşı ile ilgili bilgilendirmede bulundu

  Aşı etkisi

  Aşılama programı devam ederken virüse karşı aşının koruyuculcuğu da gündemde. Aşı olduktan ne kadar sonra kendimizi güvende hissetmeliyiz. Toplusal bağışıklık kazanmamız ne kadar zaman alır gibi sorular var.

  Dr. Tevfik Özlü

  Bilim Kurulu üyesi Prof. Özlü, aşı olan insanların, hiç aşı olmamış gibi tedbirlere uyması gerektiğine dikkati çekerek şunları belirtti: “Aşı vurulduktan sonra 4 hafta bekleyip ikinci dozu yaptıracağız. İkinci dozdan 15 gün sonrs antikor seviyesi belirli düzeye ulaşır. Yani aşı olduktan ancak 1.5 ay sonra koruyucu özelliği kazanıyor. Bu koruyuculuk da ağır hasta olmaktan korumak şeklinde.. Yoksa mikrobu alma ve bulaştırma açısından koruyucu bir özellik sağlayıp sağlamadığı belli değil. Aşı olan insanların da hiç aşı olmayan insanlar gibi tedbirlere uyması gerekiyor.”

  Gevşememek lazım

  Toplumun yüzde 80’inin aşılanması durumunda salgının durdurulabileceğini kaydeden Özlü, “Her gün 5 binin üzerinde yakın yurttaşımız hastalığa yakalanıyor. Her gün 100’ün üzerinde vatandaşımızı  kaybediyoruz. Pek çok ülkede kontrol sağlanamadı tedbirlere rağmen. Yani gevşememek lazım. Aşının olması ve uygulanması salgının kontrolü açısından iyi bir adım. Ancak henüz aşının etkilerini görmek için erken. Toplumun yüzde 80’inin aşılanması lazım ki biz salgını durdurabilelim” diye konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ