19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Arefe günü tatil mi? Arefe günü tam gün mü yarım gün mü?

  ‘Arefe günü tatil mi?’ sorusu Ramazan bayramına çok kısa süre kala en çok merak edilen konular arasına girdi. Tatil planı yapan ya da işlerini halletmek isteyen pek çok kişi, arefe gününün tam gün mü yarım gün mü olduğunu öğrenmek istiyor.  

  Bu yıl arefe günü de bayram gibi tam kapanma gölgesinde yaşanacak. Bayram öncesinde son hazırlıklarını tamamlamak isteyen birçok kişinin aklında ise arefe gününün tatil olup olmadığı var. Her yıl bayramdan bir gün öncesi yarım gün tatil yapılıyordu. Peki, arefe günü 2021’de tam gün mü yarım gün mü?

  AREFE GÜNÜ NE ZAMAN?

  Bu yıl Ramazan bayramının arefe günü 12 Mayıs Çarşamba gününe denk geliyor

  AREFE GÜNÜ TAM GÜN MÜ YARIM GÜN MÜ?

  Bu yıl da Ramazan bayramı arefesi yarım gün tatil olacak. Mesai her zamanki saatinde başlarken, çalışanlar öğleden sonra izinli sayılacak.

  AREFE GÜNÜ KARGOLAR AÇIK MI?

  Arefe gününde bazı kargo şirketleri tam gün çalışırken, bazıları sadece yarım gün olarak çalışacak. Bayram boyunca da hiçbir kargo şirketi açık olmayacak.

  Arefe günü tatil mi? Arefe günü tam gün mü yarım gün mü?

  AREFE GÜNÜ MARKETLER AÇIK MI?

  Arefe günü marketlerin açık olup olmayacağına dair henüz bir açıklama gelmedi. Ancak mevcut uygulamaya devam edildiği takdirde tam kapanma süresince geçerli olan çalışma saatlerine devam edileceği düşünülüyor.

  İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelge ile tam kapanma uygulaması boyunca açık olacak iş yerleri de belli olmuştu.  Marketler de bu genelge kapsamında yer alıyor.

  Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir.

  Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir.

  Yukarıda belirtilen uygulama zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacaktır.

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ