2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Araştırma: 5 saat uyuyanlar daha öfkeli oluyor

  Avustralya'da yapılan son araştırma, 5 saat uyuyanların öfke ve kafa karışıklığı yaşadıklarını ortaya koydu.

  Avustralya Flinder’s Üniversitesi’nde 15-17 yaş arasında 34 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, 5, 7.5 ve 10 saatlik uyku süreleri verilen deneklere uyandıktan sonra her 3 saatte bir depresif, öfkeli, kafası karışık, gergin, mutlu, enerjik gibi duyguları soruldu. Araştırmada, 5 saat uyuyanların çok daha depresif, öfke ve kafa karışıklığı yaşandığı saptandı. 5 saat uyuyanların, sonrasında 10 saat uyusalar dahi duygu durumundaki kötüleşmenin düzelmediğini söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan, ”Her yaş grubunda uyku bozukluğunun ciddi yan etkileri var ama ergenlikte duygu durum daha kolay bozulabildiği için uyku daha da ön plana çıkıyor ve daha yakından ele alınması gerekiyor” diye konuştu.

  Uykuda ağızdan salya akması pek çok hastalığın habercisi olabilir!
  Uykuda ağızdan salya akması pek çok hastalığın habercisi olabilir!

  10 SAAT UYUYANLARIN MUTLULUK KATSAYILARI ARTTI

  Araştırma ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Dr. Onultan, ”10 saat uyuyanların duygu durumlarının daha düzenli olduğu, mutluluk katsayılarının belirgin olarak arttığı ortaya çıktı. 5 saat uyuyup duygu durumu bozulanların sonrasında 10 saat uyusalar dahi arayı kapatamadıkları ortaya çıkmış ve duygu durumları düzelmemiş” dedi.

  Uyku problemi

  UYKUSUZLUK BİLİŞSEL FONKSİYONLARI DA ETKİLİYOR

  Uykusuzluun sadece duygu durumuyla ilgili olmadığının altını cizen Dr. Onultan, ”Bir yandan da bilişsel fonksiyonları, anlamayı ve belleği de etkileyen bir süreç oluyor. Özellikle sınava girenler için bunları da söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

  UYKU HİJYENİNE DİKKAT

  Uyku probleminin yetişkinlerde de olabileceğini dile getiren Dr. Oğuzhan Onultan, “Uyku hijyeni için odada mavi ışık yayan cep telefonu, televizyon, tablet gibi eşyalar olmamalı. Uyku hijyeni tamamen odanın uykuya yönelik olmasıyla alakalı bir şey. Eğer bu tip cihazlar kullanılacaksa bunun evin başka yerinde kullanılması lazım. Bu anlamda evden çalışan insanların ergenlere göre daha farklı uyku bozuklukları ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

  KADINLARDA KAYGI BOZUKLUĞU ERKEKLERDE KAFA KARIŞIKLIĞI ÖN PLANDA

  Uyku Tıbbı Dergisi’nde yayınlanan bir yazıda 14-18 yaş grubu deneklerde çalışma yapıldığını da belirten Onultan, “Özellikle kadın deneklerde kaygı bozukluğunun, anksiyetenin, gerginliğin; erkek deneylerde ise kafa karışıklığının daha fazla olduğu ortaya çıkmış. Bu yüzden uyku bozukluğunun kadınlarda duygu durumunu daha fazla etkilediğini söyleyebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

  ”UYKU EKSİKLİĞİ TELAFİ EDİLEMİYOR”

  Uyku eksikliğinin telafi edilemediğini söyleyen Onultan sözlerini şu şekilde noktaladı: ”Kasım 2016’da da yine uyku araştırmaları dergisinin yayınladığı bir çalışma var. Burada da yapılan çalışmada uyku eksikliğinin her şekliyle daha sonra telafi edilemediği ve kısa süreli uyutulan deneklerin hiçbir şekilde derin uykuya dalamadığı, böylelikle vücudun dinlenmesi ve melatonin salgılaması adına hep eksik kaldığı ve bundan sonra bunun hiçbir şekilde yerine koyulamadığı saptanmış.”

  Uyku apnesi nedir? 7 soruda uyku apnesi testi!

  Covid-19’la gelen uyku bozukluğu: Koronasomni

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ