11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Anne sütü nasıl artırılır?

  Prof. Dr. Nalan Karabayır, anne sütünün artırmanın yolunun bebeği özellikle ilk aylarda, günde en az 8-12 kez emzirmek olduğunu söyledi.

  Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Nalan Karabayır, emziren annelere önemli tavsiyelerde bulundu. Anne sütünün mükemmel bir besin kaynağı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Karabayır, ”Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve UNICEF anne sütünün bebeklerin sağlığı için en etkili beslenme ürünü olduğunu belirtir. Aynı zamanda ilk 6 ay yalnızca anne sütü olacak şekilde en az 2 yaşa kadar anne sütü alımının önemini vurgular. Annelerin emzirme döneminde sağlıklı ve dengeli beslenmeleri hem bebek hem anne sağlığı için büyük öneme sahiptir. Bir annenin bebek büyümesini desteklemek için yeterli miktarda ve kalitede süt üretme kapasitesi esnektir, beslenme eksikliğine karşı oldukça dirençlidir.” dedi.

  Anne sütü nasıl artırılır?

  ”ANNE GÜNDE ORTALAMA 1800 KALORİ 75 GRAM PROTEİN ALMALIDIR”

  Emziren annenin günde en az 1800 kalori ve 75 gram protein alması gerektiğini vurgulayan ”Emziren annenin beslenmesi dengeli ve çeşitli olmalıdır. Sıra dışı ve abartılı beslenmeye gerek yoktur. Annenin günde 2-3 su bardağı kadar yoğurt, 2 kibrit kutusu kadar peynir, 3-4 porsiyon et, tavuk ya da balık, 1 yumurta ya da kurubaklagil, 5-7 porsiyon taze sebze ve meyve, 4-6 dilim ekmek, en fazla 2-3 porsiyon pirinç, bulgur ya da makarna tüketmesi önerilir.” diye konuştu.

  ”KAFEİN İÇERİĞİ YÜKSEK BESİNLER SINIRLI TÜKETİLMELİDİR”

  Fazla miktarda sıvı alımının süt yapımı üzerinde olumsuz etkisinin olabileceğini ifade eden Prof. Dr. Karabayır, ”Bu nedenle emziren annelerin susadıkça ihtiyaçlarını giderecek kadar su tüketmeleri, meyve suyu, soda, çay-kahve, bitki çayı tüketimlerinin sınırlı tutmaları önerilmelidir. Çay-kahve içeriğindeki kafein nedeniyle bebekte ağlamalara neden olmak dışında idrar söktürücü etkisi ile annede sıvı kaybına yol açabilir. Günlük çay kahve tüketimi 2 fincan kahve ya da 2 bardak çay olarak sınırlandırılması önerilmelidir. Emzirme döneminde annelere ciddi bir gıda kısıtlaması önerilmezken süt ürünü olarak pastörize edilmemiş gıdalar, çiğ et ve civa yükü yüksek olduğu bilinen balıkların tüketilmemesi hatırlatılmalıdır. Ayrıca çikolata gibi kafein içeriği yüksek besinlerin bebekte huzursuzluk yapma olasılığı nedeniyle sınırlı tüketilmesi hatırlatılmalıdır.”

  SÜTÜ ARTIRAN MUCİZEVİ BESİN YOK

  Anne sütünün artmasını sağlayan en önemli faktörün bebeği özellikle ilk aylarda, günde en az 8-12 kez, 15-20 dakika emzirmek olduğunun altını çizen Prof. Dr. Karabayır, anne sütünü artıracak mucizevi bir besinin olmadığını söyledi.

  Karabayır sözlerini şu şekilde noktaladı: ”Anne sütü yetersizliği çok nadir görülen bir durum olup, emzirme tekniğindeki sıkıntı nedeniyle bebeğin memeyi tam olarak boşaltamaması, bebeğin yeterli tartı almasını ve iyi uyumasını engelleyeceği gibi annede meme başı çatlağı, mastit gibi sorunlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle anne bebek çiftine memeyi iyi kavrama ve etkin emme konusunda destek olunması, emzirmenin erken kesilmesini engelleyecek en önemli müdahaledir. Sonuç olarak mucizevi bir besin olan anne sütü bebeğin sağlıklı bir yaşam sürmesi için en önemli faktördür. En az 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmenin sürdürülebilmesi için sağlık personelinin desteği önemlidir”

  Anne sütü bebeği Kovid-19’dan koruyor

  Anne sütünün bebeğe faydaları saymakla bitmiyor!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ