2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Anne babalar dikkat! Her 100 çocuktan 5’inde görülüyor

  Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Şafak Karaçay, her 100 çocuktan 5'inde böbrek taşı problemi görüldüğünü söyledi.

  Yetişkinlerde görülen böbrek taşı problemi çocuklarda da sık karşılaşılan hastalıklardan biri haline geldi. Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Şafak Karaçay, konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

  Bu sorunun sadece böbrekler olarak sınırlandırılmaması gerektiğini üriner sistem olarak tanımlanan ve idrar yollarını da kapsayan toplayıcı sistemdeki tüm taş oluşumlarının bu grupta yer aldığını söyleyen Doç. Dr. Şafak Karaçay, “Bebek ve çocuklarda böbrek taşı, sık gördüğümüz bir rahatsızlık. 100 çocuktan 5’inde görebildiğimiz kadar yüksek oranlarda saptayabiliyoruz” dedi.

  İDRAR RENGİNE DİKKAT

  Çocukların yaşadığı sorunu dillendiremedikleri için teşhiste geç kalındığını ifade eden Doç. Dr. Karaçay, dikkat edilmesi gereken belirtiler konusunda şunları anlattı: ”Özellikle bebeklik döneminde, bebekte huzursuzluk, kabızlık ya da ağlama nöbetlerinde böbrek taşından şüphe duyuluyor. Sonuçta bebekte bu belirtilerle kendini gösterebilen yüzlerce sebep olabilse de bunlardan bir tanesinin de böbrek taşı ya da üriner sistem sorunu olduğu göz önünde bulundurulmalı. Buna bağlı olarak gerekli laboratuvar incelemelerin yapılması gerekir. Daha büyük olan ve ağrılarını tarif edebilen çocuklarda ise ağrı, idrarda kırmızı ya da pembe renk değişiklikleri, hematüri dediğimiz idrarda kan hücrelerinin görülmesi gibi durumlar uyarıcı olmalı. Bu durumda da idrar tahlili ve ultrason tanıyı koymada yardımcı olacaktır.” diye konuştu.

  BÖBREK TAŞLARININ TEDAVİ YÖNTEMİ

  Böbrek taşlarının tedavi yöntemleeri hakkında da konuşan Doç. Dr. Şafak Karaçay şunları söyledi: ”Taşın boyutu 5- 6 milimetrenin üstüne çıkan çocuklarda artık cerrahi girişimi yapmak gerekiyor. Çünkü bu taşların idrar yollarından kendiliğinden düşmesi pek mümkün değil. Son yıllarda çocuklarda eskiye kıyasla çok daha fazla kapalı yöntemler söz konusu. Cerrahiyle idrar yollarına endoskopik yöntemle girip, lazerle taşları parçalamak ya dışardan çok küçük bir kesi yaparak böbreğe ulaşarak lazerle taşı parçalayıp düşmesini sağlamak mümkün. Çok daha büyük taşlarda ise uygun olan vakalarda, ESWL dediğimiz solar ses dalgalarının kullanılarak bu böbrek taşlarının kırılması da tercih edilen bir yöntem.”

  ”BÖBREK YETMEZLİĞİNE KADAR GİDEBİLİR”

  Çocuklarda rahatsızlığın geç farkedilmesinin böbrek yetmezliğine kadar gidebileceğini belirten Doç. Dr. Şafak Karaçay, ”Gecikmeyle gelen bu çocuklarda tıkanıklık nedeniyle girişim yapmak bir miktar zorlaşıyor. Zaman içerisinde de bu tıkanıklığın fark edilmediği durumlarda etkilenen böbreğin fonksiyon kaybı görülebiliyor. Hatta hastalar böbrek fonksiyon bozukluğu, kronik böbrek yetmezlikleri gibi sonuçlarla karşımıza gelebiliyor. “Bu durumların önüne geçmek ve erken tanı için en önemli nokta şüphelenmek” diye konuşan Doç. Dr. Şafak Karaçay, “Şüphelenildiğinde doğru testleri yapmak, tanıyı koymak ve bir an önce tedavi için gerekli adımları atmak gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

  ”GENETİK FAKTÖRLER YÜZDE 35 ETKİLİ”

  Böbrek taşı rahatsızlıklarında genetik faktörlerin etkili olduğunu vurgulayan Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Şafak Karaçay son olarak şunları söyledi: ”Genetik faktörler yaklaşık yüzde 30-35 civarında etkili olduğunu biliyoruz. Bu nedenle özellikle ebeveynlerinde taş öyküsü olan çocukların ve bebeklerin mutlaka taramaya alınması gerekir. Elbette genetik tek nedeni oluşturmuyor. Artık çevresel faktörler de çok önemli yerlere gelmeye başladı. Yediklerimiz, içtiklerimiz, tükettiklerimiz ve çocuklarımıza yedirdiklerimiz de bu sorunda etkili faktörler. Özellikle früktoz tüketimi fazla olan, asit içeriği yüksek içecekleri, abur cubur gibi atıştırmalıkları, lifsiz meyve sularını fazla tüketen, günlük su tüketimi miktarı az olan ve hareketsiz olan çocuklarda bu sorunları çok daha sık görüyoruz. Bu yüzden hem genetikten şüphelenmek hem de beslenme şekline dikkat etmek gerekiyor”

  Böbrek taşı birçok hastalığın habercisi olabilir

  Baş ağrısı şikayeti ile gitti böbrek hastası olduğu ortaya çıktı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ