2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Alerjiye karşı 8 önemli öneri

  Yaz aylarının gelmesiyle birlikte öksürmek, burun kaşıntısı, kızarıklık, sık hapşırmak, ciltte döküntü gibi belirtilerle alerjik rahatsızlıklar ortaya çıkabilmekte.

  Acıbadem Fulya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Esin Özlem Atmış, güçlü bir bağışıklık sistemiyel alerjik rahatsızlıklara karşı koyulabileceğini söyledi. Dr. Esin Özlem Atmış alerjik rahatsızlıklardan korunmak icin bazı öneriler sıraladı. İşte o öneriler…

  ”10:00-16:00 SAATLERİ ARASINDA DIŞARI ÇIKMAYIN”

  Dr. Atmış, ”Güneş alerjiniz varsa; dikkat etmeniz gereken en önemli şey, güneş ışınlarının yeryüzüne en dik geldiği 10:00-16:00 saatleri arasında güneş altında kalmamak olmalı. Ayrıca güneş koruyucu ürünü sokağa çıkmadan 30 dakika önce cildinize sürmeye ve işlemi her 2-3 saatte bir tekrarlamaya da özen gösterin.” sözleriyle dışarı kalacağımız saatlere dikkat etmemiz gerektiğini belirtiyor.

  ”PARFÜM KULLANMAYIN”

  Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Esin Özlem Atmış, güneş alerjisine karşı dışarıda mutlaka şapka ve güneş gözlüğü kullanmanız gerektiğini belirterek, “Ayrıca güneş gören vücut bölgelerinize parfüm ve losyon sıkmayın, çünkü bu ürünlerdeki alkol güneşin zararlı etkilerini arttırıyor ve leke oluşumuna neden olabiliyor. Koyu renk ve kol ile bacaklarınızı kapatan uzun giysiler de sizi güneş alerjisinden koruyacaktır.” diyor.

  Duş

  ”DIŞARIDAN GELİNCE DUŞ ALIN”

  Dr. Atmış ayrıca, ”Polen alerjiniz varsa; havada en çok uçuştukları sabah ve öğle saatlerinde pencere ile kapıları açmayın, mümkünse dışarıya çıkmayın. Polenler saç ve giysilerle eve taşınabileceği için kıyafetlerinizi eve gelir gelmez çıkartın, ardından mutlaka duş alın. Çamaşırlarınızı mümkünse balkonda değil, evde kurutun.” açıklamasında bulunuyor.

  ”ÇİÇEKLERİ ANDIRAN ELBİSELER GİYMEYİN”

  ”Arı alerjiniz varsa; arıların ilgisini çekebilecek pembe, sarı ile kırmızı gibi çiçekleri andıran renklerde ve çiçekli kıyafetler giymeyin.” diyen Atmış, ”Ne giydiğinizin yanı sıra nasıl koktuğunuz da önemli” uyarısında bulunan Dr. Esin Özlem Atmış, şöyle devam ediyor: “Arıların dikkatini çekmemek için çiçek kokan parfümler kullanmayın. Vücudunuzu koruyan uzun kollu ve paçalı kıyafetleri tercih edin. Bunların yanı sıra açık havada tatlandırılmış içecekler tüketmekten de kaçının.” değerlendirmesinde bulunuyor.

  ”ALERJİNİZ VARSA BUNU MUHAKKAK BİLDİRİN”

  Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Esin Özlem Atmış, ”Yaz mevsiminde restoranlarda ve kafelerde buluşmak, en sık yaptığımız etkinlikler arasında yer alıyor. Besin alerjiniz varsa; alerjik durumunuzu yemek siparişini verdiğiniz görevliyle mutlaka paylaşın. Marketlerden aldığınız hazır gıdaların içeriklerini dikkatlice okuyun ve alerjen içeren besinlerden uzak durun.” diyerek alerjisi olanların daha dikkatli olması gerektiğini vurguluyor.

  ”PENCERELERİ KAPAYIN”

  ”Yaz mevsiminde kapı ve pencereleri daha sık açmamız nedeniyle odamıza daha fazla toz akarları giriyor.” diyen Dr. Atmış, ”Bunun yanı sıra klima da uygun filtreleme sistemine sahip değilse veya sık aralıklarla temizlenmiyorsa, ev tozu akarlarının yuvasına dönüşebiliyor. Ev tozu akarlarına karşı alerjiniz varsa; evde pencereleri ve kapıları mümkün olduğunca kapalı tutup, hava temizleme filtresi olan bir klimayla serinlemeye çalışın.” uyarısında bulunuyor.

  ”YASTIK VE ÇARŞAFLARI DÜZENLİ YIKAYIN DÜZENLİ OLARAK DEĞİŞTİRİN”

  Yatağın da temiz olması gerektiğine dikkat çeken Dr. Atmış, ”Ev tozu akarlarına karşı dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri; odanızda akarlara yuva olabilen halı bulundurmamanız. Ayrıca yastık ve çarşaflarınızı sık aralıklarla, düzenli olarak değiştirmeye özen gösterin. Alerjenlerin yatağa taşınmamaları için gün içinde giydiğiniz kıyafetlerle yatağa girmemeniz de çok önemli.” ifadesini kullanıyor.

  Böceklere dikkat!

  ”HAŞERELERE DİKKAT EDİN”

  Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Esin Özlem Atmış son olarak şu uyarıda bulunuyor: ”Yaz mevsiminde böcek sokmalarında artış gözleniyor. Arı, sinek, kene ve pire gibi böcek sokmaları çok ağrılı olabiliyor. Çoğunlukla ısırık yerinde kızarıklık ve şişlik oluşuyor. Isırık yerini sabunlu suyla yıkamak, soğuk kompres yapmak semptomları rahatlatabiliyor. Ancak bazen hayatı tehlikeye atabilecek ciddi alerjik reaksiyonlara da yol açabiliyor. Baş dönmesi, kusma, nefes darlığı ve yutma güçlüğü gibi ciddi bulgular varsa, hızla en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekiyor.”

  Yaz aylarında güneş alerjisine dikkat!

  Gözde alerji mevsimi başladı aman dikkat!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ