19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Akciğerlerinizi temizlemek için bu besinleri mutlaka tüketmelisiniz

  Akciğer sağılığını korumak ve akciğerleri temiz tutmak her zaman için önemliyken, şimdi koronavirüs nedeniyle daha da hayati bir hale geldi. Peki, akciğeri temizleyen yiyecekler neler? Hangi besinler akciğeri temizler? Diyetisyen Salih Gürel herkesin bilmesi gereken bilgiler aktardı…

  Koronavirüsün etkilerinin özellikle akciğerler üzerinde görülmesi, akciğer sağılığının ve temizliğinin daha da ön plana çıkmasına neden oldu. Pek çok virüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için farklı yollar denerken, diğer yandan akciğeri temizleyen yiyecekler de en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Konuyla ilgili olarak Diyetisyen Salih Gürel önemli bilgiler paylaştı ve akciğeri temizleyen yiyecekleri listeledi…

  Akciğeri temizleyen yiyecekler

  Akciğeri temizleyen yiyecekler
  Akciğeri temizleyen yiyecekler

  Akciğerlerin temizlenmesi için gerek duyulan önemli besinlerden biri zencefildir. Zencefil, akciğer için tehlike oluşturabilecek parçacıkları ve toksinleri temizlemeye yardımcıdır.

  Okaliptüs doğal antibiyotiklerden biridir ve içeriğinde uçucu yağlar bulundurur. Bu yağlar ise akciğer için oldukça önemlidir. Okaliptus yağındaki uçucu yağlar, tıkanıklığı açar, akciğer enfeksiyonlarına karşı savaşır, şişliği azaltır ve kan akışını arttırır.

  Öksürük otu ciddi bir C vitamini deposu olmasının yanı sıra kuvvetli bir balgam sökücüdür. Bronşit, astım ve öksürüğe iyi gelen bu ot, Kızılderililer tarafından yüzlerce yıl tedavi amaçlı kullanılmıştır.

  Akciğeri temizleyen yiyecekler
  Akciğeri temizleyen yiyecekler

  Öksürüğe iyi gelerek balgam söktürücü rol oynayan bir diğer besin ise siyah havuçtur. İçeriğinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde güçlü antioksidanlar arasında yer alır ve akciğer riskini azaltmaya yardımcı olur.

  Lezzetiyle salataların ve sofraların aranılan yeşillikleri arasında olan tere, tam bir akciğer dostudur. Akciğerdeki tahribatı onarmakla birlikte aynı zamanda vücudun sigaranın etkilerinden temizlenmesine de yardım eder.

  Diğer yandan tere, öksürüğe iyi gelerek balgam söktürücü rol oynar. İçerisindeki mineral ve vitaminler sayesinde güçlü antioksidanlar arasında yer alır ve akciğer kanseri riskini azaltır.

  Akciğeri temizleyen yiyecekler
  Akciğeri temizleyen yiyecekler

  Pek çok hastalığa iyi gelen ve doğal bir antibiyotik olarak tanınan sarımsak, çok güçlü bir antioksidandır. Antioksidan özelliğinin yanı sıra içinde bulunan alisin kimyasalı ile akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olur.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ