17.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Aile hekimleri 10-12 Mayıs’ta çalışıyor mu? Aile Sağlığı Merkezleri bayram haftasında açık mı?

  Aile Hekimleri Dernekleri, idari izin kapsamına alınmamaları nedeniyle 10-12 Mayıs’ta iş bırakacaklarını duyurmuştu. Bunun üzerine pek çok kişi Aile hekimleri 10-12 Mayıs’ta çalışıyor mu?  Aile Sağlığı Merkezleri bayram haftasında açık mı? araştırması yapmaya başladı…

  Aile Sağlığı Merkezleri bayram haftasında açık mı? sorusu son günlerin en çok merak edilen konuları arasında yer alıyor.17 günlük tam kapanma süresince çalışmalarına normal dönemdeki şekliyle devam eden Aile Sağlığı Merkezleri, idari izin kapsamına alınmaması nedeniyle tepki göstermişti. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle Aile Sağlığı Merkezleri ve Aile hekimlerinin 10-12 Mayıs’ta çalışıp çalışmayacağı belli oldu.

  AİLE HEKİMLERİ 10-12 MAYIS’TA ÇALIŞIYOR MU?

  10 Mayıs 2021 Pazartesi ve 11 Mayıs 2021 Salı günleri tam gün, 12 Mayıs 2021 Çarşamba günü yarım gün idari izinli sayılacak. Bu nedenle aile hekimleri 10-12 Mayıs tarihlerinde çalışmayacak.

  AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİ BAYRAM HAFTASINDA AÇIK MI?

  Ramazan Bayramı bu yıl, 13 Mayıs Perşembe gününe denk geliyor. Açıklanan karara göre, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar, 10-11 Mayıs tarihlerinde tam gün 12 Mayıs Çarşamba günü ise yarım gün idari izinli sayılacak. Böylelikle 2021 Ramazan Bayramı’nda 9 günlük bir tatil yapılacak. Ancak Aile Sağlığı Merkezi çalışanları bu tatil kapsamına alınmamıştı ve çalışmaların 10-12 Mayıs tarihleri arasında devam edecekti. Bu karar aile hekimleri ve ale sağlığı merkezleri tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

  Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili olarak bir genelge yayımladı ve aile sağlığı merkezlerinin de idari izin kapsamına alındığını açıkladı.

  Bakanlık tarafından yayımlanan genelde de şu ifadelere yer verildi:

  “İlgide kayıtlı yazı ile Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı tarafından yayımlanan ‘Covid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler’ konulu 27/04/2021 tarihli ve E66836956-010.07.01-17665 sayılı kararda yer alan ‘Yine hizmetlerin yürütülmesi için asgari personel bulundurulması kaydıyla kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanların 10 Mayıs 2021 Pazartesi ve 11 Mayıs 2021 Salı günleri tam gün, 12 Mayıs 2021 Çarşamba günü yarım gün idari izinli sayılmaları, Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür’ ifadesi kapsamında aşılama ve filyasyon hizmetlerini kesintiye uğratmaması amacıyla ilgili tarihlerde birinci basamak sağlık kuruluşlarında görev alacak asgari sağlık personeli sayısına ilişkin kararların, illerde il sağlık müdürü, ilçelerde ise il sağlık müdürünün görüşü alınmak suretiyle ilçe sağlık müdürü/toplum sağlığı başkanı tarafından alınacağı belirtilmişti. Sahadan iletilen uygulama farklılıklarına istinaden uygulamaya yönelik açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur. Bu doğrultuda ilgili tarihlerde hizmet ihtiyacına göre (Toplum Sağlığı Merkezi) TSM (İlçe Sağlığı Merkezi) İSM’lerde ilçe yöneticilerinin, (Aile Sağlığı Merkezi) ASM’lerde ise birimlerine kayıtlı nüfustaki kişilerin koruyucu sağlık hizmetlerini önceleyerek aile hekimlerinin kendi planlamalarını yapmaları gerekmektedir. Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

  Biontech Covid-19 aşısı hangi hastanelerde yapılıyor?

   

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ