10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Bu ağrılar koronavirüs öncüsü olabilir

  Sırt, eklem, kas ve vücut ağrılarına dikkat.. Bu ağrılar koronavirüs öncüsü olabilir

   

  Ağrı ve Covid

  Bazı ağrıların Covid 19 virüsünün ön habercisi olduğu kaydedeldi.

  Uzmanlar özellikle sırt, eklem, kas gibi vücut ağrılarının ihmal edilmemesi gerektiğini belirtiyor.

  Ağrının bir uyarı olduğuna, dikkate alınmasının önemine işaret eden doktorlar aksi halde tedaviye geç kalınabileceği konusunda uyarıyor.

  Anestesi ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr. Füsun Eroğlu, koronavirüsle ilgili yaşanan sırt, eklem, kas  ağrılarına yönelik değerlandirmelerde bulundu.

  Ağrılar haberci

  Covid-19’un temel  semptomlarının öksürük, baş ağrısı ve ateş olduğu biliniyor ancak Prof.  Eroğlu, başka belirtilere de dikkat çekti:  “Son zamanlarda, hastalar sinir sistemi ve kas iskelet sistemi sorunlarıyla başvuruyor. Bu tür semptomlar hastalığın erken teşhisine  yardımcı olabilir” dedi.

  Covid-19’un neden olduğu kas-iskelet sistemine ait kas romatizması, sırt ağrısı, kas güçsüzlüğü, iskelet kası hasarı, eklem ağrısı görülme sıklığının % 1 ile% 35 arasında değiştiğini belirten Prof. Eroğlu, “Bunlar hastaların  günlük yaşam aktivitelerini yapamamasına neden olabilir. Uzun vadede kas küçülmesi gibi sonuçlar doğabilir. Covid-19’un kas-iskelet sistemine etki mekanizması hala tam olarak anlaşılamadı” diye konuştu.

   

  Bu belirtilerde hekime danışılmalı

  Kaslarda veya eklemlerde gelişen ağrıların en sık sırt ağrısı, kas ağrısı ve güçsüzlüğü olarak gözlendiğini ve hayli şiddetli olabileceğini söyleyen Prof. Eroğlu, “Tedavi planı içerisine ağrı kesici ve ateş düşürücü antienflamatuar ilaçlar da eklenir. Bu ilaçların kullanımı kas ve sırt ağrılarının azaltılmasında etkili olur. Bu tip ağrılar, iyileşmenin ardından genellikle tamamen kaybolur. Fakat  hastalık ağır geçirilmişse veya yeterli tedavi alınmamışsa kas ve eklemlerde hasarın iyileşmesi uzar” dedi.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ