2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Aç kalarak kilo vermeye çalışmak tehlikeli

  Uzman Diyetisyen Mustafa Ali Karataş, aç kalarak ksa sürede kilo vermenin vücutta bazı rahatsızlıklara sebep olabileceğini söyledi.

  Halk arasında kilo verme ile ilgili yanlış bilgiler dolaşıyor. Bunların başınd aç kalınarka kilo verilebileceği geliyor. Konuyla ilgili konulan Uzman Diyetisyen Mustafa Ali Karataş, “Aç kalarak kilo vermeye çalışmak, ne sağlıklı, ne de doğru bir yöntemdir. Çünkü bu yolla kaybedilen ağırlık genellikle kas dokusu yani yağsız vücut ağırlığıdır. Bu da insan sağlığı için son derece risklidir. Önemli olan kilo kaybetmek ve tartıdaki rakamların azaldığını görmek değil, yağ dokusunu azaltmaktır” değerlendirmesinde bulundu.

  Aç kalarak kilo vermeye çalışmak tehlikeli

  CİDDİ SAĞLIK SORUNLARINA NEDEN OLABİLİYOR

  Aç kalarak kilo vermenin ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğinin altını cizen Uzman Diyetisyen Karataş, ”Kan basıncında ciddi azalma sonucu baş dönmesi, kanda ürik asit artışı, böbreklerden kan akımı ve süzülmesinde azalma, kas gerginliği ve kramplarda artış, güç kaybı ve halsizlik, vücut ısısı düzenleme mekanizmalarında zayıflama, vitamin ve mineral eksikliği bunların başında geliyor. Tüm bunlar, vücuda zarar verecek ve birçok hastalığa davetiye çıkaracak sorunlar” dedi.

  3 günde 2 kilo verdiren yaz diyeti

  EGZERSİZLE DESTEKLENMELİ

  Kilo vermenin sağlıklı bir beslenme süreciyle mümkün olduğunu vurgulayan Mustafa Ali Karataş, son olarak şunları söyledi: ”Tabiri caizse besinler vücudumuzun yakıtıdır, onları en doğru kaynaklardan almamız gerekir. Doğru beslenme modeli olmadıkça, günlük alınması gereken protein, karbonhidrat ve yağ miktarı temin edilmedikçe verilen kilolar da kalıcı olmaz. Bu noktada olması gereken, bir uzman diyetisyen eşliğinde doğru ve sağlıklı beslenme modeline uyarak, egzersizle de bunu destekleyerek kilo vermek.”

  Diyet takviyesi kullananlarda karaciğer hasarında ciddi artış yaşanıyor!

  3 günde 2 kilo verdiren yaz diyeti

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ