14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  6 yıllık hasretin ardından Türkiye’de anne oldu

  Somali'de daha önce 9 kez dşük yapan Hafsa Ömer, 6 yıllık hasretin ardından Türkiye'de anne oldu.

  Somali’de yaşayan Hafsa ve Muhammed Ömer çifti 2015 yılında hayatlarını birleştirdi. O günden bu yana çocuk sahibi olmak isteyen çift, tam 9 kere bebeklerini kaybetti. Gebeliklerden 7 tanesi gebeliğin ileri haftalarında son buldu, 2’si doğumdan hemen sonra yaşamını yitirdi. Anne Hafsa Ömer, ‘nedeni bilinmeyen gebelik kaybı tanısı’ ile 10’uncu hamileliğinde Türkiye’ye geldi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır tarafından yapılan takibin ardından, Hafsa Ömer hamileliğinin 35’inci haftasında doğuma alındı. Roman adlı bir kız bebek dünyaya getiren Hafsa Ömer, yaşadığı zorlu süreci anlattı.

  ”YOĞUN VE POZİTİF BİR SÜREÇ GEÇİRDİK”

  Düşüklerin neden kaynaklandığının bilinmediğin ifade eden anne Ömer, “Doktorlar düşüklerin sebebini ispatlayamadı, herhangi bir bulguya rastlayamadı. Bu durum bizi ciddi şekilde üzdü. Ablam doğumunu Türkiye’de gerçekleştirmişti. Yaşadığım bu kayıplardan sonra 10’uncu gebeliğin doğumu için Türkiye’ye geldim. Bu süreçte haftada 2 kere görüştük. Tüm gebelik süreci dahilinde yoğun ve pozitif bir süreç geçirdik. 35’inci haftada doğuma karar verildi. Görüşmelerimiz doğum sonrası da devam etti. Doğumun üzerinden 2 ay geçti ve bebeğin sağlığıyla ilgili hiçbir sorun yok” dedi.

  ”ANNELİĞİ HİSSETTİM”

  Daha önce 9 kez bebeğini kaybeden genç anne sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben her zaman Allah’a dua ettim ve bebeğin dünyaya geleceği günü ümit ettim. ‘Bu hayatta bir kez olsun bebeğimi kucağıma alayım’ diye dualar ettim. 9 kayıp nedeniyle asla annelik duygusunu tam olarak yaşayamamıştım. Ne zamanki bebeğimi kucağıma aldım bir anne olduğumu hissettim. Anne olmanın verdiği sorumluluk çok daha farklı. Burada birçok çocuğumla aynı anda ilgileniyormuşum gibi yoğun ilgi gösteriyorum. Ağladığında acaba hasta mı oldu? diye endişeleniyorum, uzun süre uyuduğunda korkuyorum, gerçekten anneliği hissettim”

  “DÜZENLİ TAKİP VE SIKI KONTROLLE SAĞLIKLI BİR DOĞUM SAĞLANDI”

  Düzenli takip sıkı kontrolle sağlıklı doğumun gerçekleştiğini vurgulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, “Aile ilk geldiğinde anne hamileydi. Elindeki belgelerde geçmişteki kayıplarıyla ilgili detaylı hiçbir bilgi yoktu. Aile 9 düşüğün nedenini bilmiyor, tek bildikleri bu kayıpların sebepsiz olduğu yönünde. İki bebek doğum sonrası vefat etmişti, 7 bebek ise anne karnında doğuma yakın bir zamanda hayatını kaybetmişti. Hem aileyi ayakta tutmak hem psikolojiyi sağlamak kolay olmadı. İlk istekleri çocuğun yaşayabileceği ilk haftada hemen doğumun gerçekleşmesi oldu. Çok şükür ki takiplerde bir sorun olmadı ama bebek büyüdükçe aile sürekli doğumun gerçekleşmesini istedi. Bir yandan her şey yolunda giderken doğumu gerçekleştirmek istemedik” ifadelerini kullandı.

  ”3 GÜNDE 1 MUAYENEYE ÇAĞIRDIK”

  ”Hamile halde bize geldiği için sıkı takip etmek dışında ekstra farklı yöntemlere başvuramıyoruz. Süreçte de bebek ve annede herhangi bir sıkıntı olmadığı için nispeten huzurlu bir hamilelik süreci gerçekleşti. İster istemez bir tedirginlik olduğundan ayda bir çağıracağımız hastayı 3 günde 1 muayeneye çağırdık. Önceki hamileliklerde bebeğin neden kaybedildiğiyle ilgili bir yol gösterici durum olmadı. 35’inci haftada annenin suyu azalmaya başladı. Tansiyonunda yükselme görüldü. Belki bu durum bebeğin kaybedilmesine neden olabilirdi. Sürecin ilerlemesini engelleyerek doğumu sağlıklı bir şekilde gerçekleştirdik” değerlendirmesinde bulunan Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, ”Anneye bağlı özellikler veya annenin sahip olduğu kan pıhtılaşma problemleri tekrarlayan gebelik kaybına neden olabiliyor. Bu hastada bunların hiçbirine denk gelmedik. Aile Türkiye’ye çok güvendiğini söyledi. ‘Güvenimiz boşa çıkmadı ve hayatımızın sonuna kadar sana dua edeceğiz’ dediler. Bir hekim olarak bunları duymak çok güzeldi” diyerek sözlerini noktaladı.

  Hamilelikte ve emzirme döneminde Covid 19 aşısı yaptırılmalı mı? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Sevim Cengiz Dinçer anlattı

  Doğuma günler kala koronavirüse yakalandı, bebeği negatif çıktı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ