22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  2 ana öğünle beslenme ile kendinizi yenileyebilirsiniz

  Kaliteli Yaşam Uzmanı Doç. Dr. Haluk Saçaklı, tam kapanma boyunca sağlıklı beslenme ile ilgili tavsiyelerde bulundu ve bu süreçte oruç veya 2 ana öğünle beslenerek yenilenmenin mümkün olduğunu  belirtti. 

  2 ana öğünle beslenmeye başlanıldığında veya 3 günlük oruçtan sonra vücudun bağışıklık mekanizmasının akyuvar oluşumunu tetiklediğini belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Doç. Dr. Haluk Saçaklı, insan vücudunun aç kalınca hastalıklı ve zayıf hücrelerin içerisindeki gereksiz parçacıkları yok ettiğini ifade etti. Vücudun bağışıklık sisteminin tamamını yenilediğinin altını çizen Saçaklı, 2 ana öğünle beslenme veya oruç bir yenilenme programı olduğunu belirtti.

  “YAŞAM BOYU UYGULANABİLİR”

  Vücudun stres altındayken, açlık sırasında veya oruç tutarken çok fazla otofaji (hücrelerin kendini yeme durumu) olduğunu kaydeden Saçaklı, “Hücre, enerji üretimini kendi iç imkânlarını kullanarak yapmaya çalışıyor. Öncelikli olarak patojen bakterileri ve çöpünü sindirerek temizliğe başlıyor. Böylece erken yaşlanmanın da önü tıkanıyor. Otofaji sürecinde belli bir süreklilik olmaz ise parkinson hastalığı kanser diyabet ve kaçınılmaz oluyor. Yılda 1 ay kadar süre ara vermeden aç kalma veya oruç harikulade bir tasarım. En azından bu kapanma sürecince 17 gün denemenizde fayda var. Bedeniniz alışırsa bu tür beslenmeyi sağlıklı iseniz ömür boyu uygulayabilirsiniz” şeklinde konuştu.

  2 ana öğünle beslenme ile kendinizi yenileyebilirsiniz
  2 ana öğünle beslenme ile kendinizi yenileyebilirsiniz

  AKŞAM YEMEĞİ SAAT 20.00’DEN SONRA OLMAMALI

  2 ana öğünle beslenme tarzıyla hayata yeni bir sayfa açılabileceğine dikkat çeken Saçaklı, “Sabah her zamankinden daha kuvvetli dengeli bir kahvaltı. Akşam yemeğine kadar hiçbir şey yenilmeyecek. Su, bitki çayları, kahve ve çay serbest. Kan şeker düşerse sebze suyu tüketilebilir. Doğal da olsa meyve suyu içilmemeli. Kahvaltı saat 07.00 – 08.00 arasında yapılmışsa, akşam yemeği saat 17.00-18.00 arasında yenilmeli. Kahvaltı 1 saat geç yapılırsa, akşam yemeği de 1 saat geç yenilmeli, en son kahvaltı saat 10.00 – 11.00 arası olursa akşam yemeği de saat 19.00- 20.00 arasında tamamlanmalı. Akşam yemeği asla saat 20.00 den sonraya kalmamalı. Akşam 20.00’den sonra yenilen yemeklerin sindirilmesi çok güçtür. Kilo alınmasına yol açar aynı zamanda sağlığınızı da zamanla kaybedersiniz” dedi.

  Meyvelerden toksin atıcı olanlarının tercih edilebileceğini söyleyen Saçaklı, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

  “Armut, vişne, elma, karpuz, kavun, şeftali, kivi, erik ananas, tüketin. Suyun alkali değerini artırmak amacıyla 2 litrelik suyun içine iyi yıkamak şartıyla 1 adet limonu kabukları ile dilimleyip koyun. Ayrıca yarım yeşil elma, 1 adet çubuk tarçın veya 1 çay kaşığı elma sirkesi (midenizde gastrit varsa elma sirkesi konulmayacak) arzu edenler 1-2 sap nane maydanoz ilave edebilir. Bu şekilde suyun PH değeri 9.5 değerlerine çıkar çok daha sağlıklı su tüketiminiz ile sağlığınıza sağlık katarsınız.”

  İşte daha rahat oruç tutmayı sağlayan ‘süper besinler’

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ