6.9 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  “100 gebeden 90’ı koronavirüsü hafif atlatıyor, virüs bebeğe bulaşmıyor”

  Kadın Doğum Uzmanı Dr. Emrah Kızıldağ, koronavirüsün anne karnındaki bebeğe henüz geçişinin görülmediğini belirterek, "100 gebeden 90'ı koronavirüsü hafif atlatıyor, virüs bebeğe bulaşmıyor" dedi.

  Covid-19 salgını özellikle bebek bekleyenler için birçok korkuyu da beraberinde getirdi. Pandemi yüzünden birçok gebe, düzenli muayenelerini olmak için hastaneye gitmekten sakınıyor. Anne adayları, koronavirüs olmaktan endişe duymakla beraber virüsün bebeğe bulaşması ve tedavide kullanılan ilaçların bebeği etkileme riski ile alakalı birçok konuyu merak ediyor.

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Emrah KızıldağPandemi sürecinde gebelerin ateşlenmeye karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulunan İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa’dan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Emrah Kızıldağ, koronavirüsün anne karnındaki bebeğe geçtiğinin henüz görülmediğini ifade etti. Bu yüzden kabaca, hamile kadınların koronavirüs olsa bile bebeğe geçmeyeceğini söylenebileceğini aktardı. Uzman isim, hastalığın 100 gebenin 90’ında hafif seyrettiği için yalnızca semptomatik tedavi uygulandığını kaydetti.

  Pandemi döneminde gebelerin dikkat etmesi gereken noktaları aktaran Dr. Öğr. Üyesi Emrah Kızıldağ, birçok hamile kadının hastalığı hafif geçirdiğini ve virüsün anne karnındaki bebeğe bulaşmadığını belirtti.

  Gebelerin sadece %4’ü Covid-19’u ağır geçiriyor

  Hamile kadınların düzenli olarak kontrol altında bulunduklarının altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Emrah Kızıldağ, eskiden elde çok veri olmadığını ancak artık oldukça veri elde ettiklerini ifade etti. Elde edilen verilere göre şu anda 100 gebeden 90’ının Covid-19’u hafif atlattığını, yalnızca %4’ünün ağır seyrettiğinin bilindiğini dile getiren Kızıldağ, bu klinik tabloya bakılarak ek bir tedbire gerek olmadığını belirtti.

  Gebelerin düzenli kontrol altında olduğuna vurgu yapan Kızıldağ, “İstemeseler de bir doktor muayene ediyor. Gebelerin yediğine, içtiğine daha çok dikkat etmesi gerekiyor. Zaten tavsiye edilen takviye vitaminlerini gebe almış bulunuyor. Öncelik çocuk sağlığı olduğu için, normal şartlarda yediğine içtiğine dikkat etmeyen bir gebe bile artık yediğine içtiğine dikkat eder durumda oluyor” ifadelerini kullandı.

  Covid 19 anne karnındaki bebeğe geçer mi?

  Covid-19’un anne karnındaki bir bebeğe bulaştığını gösteren bir veri bulunmadığını aktaran  Dr. Öğr. Üyesi Kızıldağ, koronavirüs testi pozitif çıkan gebeye uygulanabilecek tedaviler hakkında bilgi verdi.

  Aslında yeterli çalışma olmamasına rağmen bilinen bazı şeyler olduğunu dile getiren Kızıldağ, koronavirüsün anne karnındaki bir bebeğe geçişi henüz görülmediğini belirtti. Hastalık 100 gebenin 90’ında  hafif seyrettiği için yalnızca semptomatik tedavi uygulandığını kaydeden uzman isim, Covid pozitif olan gebenin bol sıvı tüketmesi, istirahat etmesi, ağrı olması halinde ağrı kesici alınması ve ateşe dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

  Ateşin çok önemli bir olgu olduğuna dikkat çeken Kızıldağ, bunun sebebini ise anne karnındaki bebeğin en çok ateşten etkilenmesi olarak gösterdi. Koronavirüsün gebede ağır seyrettiği durumlarda, oksijen satürasyonları düşmesi halinde %95 oksijen alınması gerektiğini kaydetti.

  Satürasyonun düşmesi ve gebenin hastaneye yatması halinde, anti-viral tedaviye başlanabileceğini dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Emrah Kızıldağ, “Anti-viral tedaviye başlamadan önce enfeksiyon hastalıkları ve göğüs hastalıklarıyla birlikte karar verilir. Çok nadir de olsa bu ilaçların anne karnında büyüme, gelişme geriliği yapma ihtimali var. Tüm bu kriterler göz önünde bulundurularak tedavi düzenlenir.” ifadelerini kullandı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ