11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Sağlık Bakanlığı’ndan su için 10 uyarı

  Sağlık Bakanlığı kesintilerden sonra musluktan akan su konusunda uyardı

  Su temizliği

  Sağlık Bakanlığı,  ‘Su Kesintisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler’ başlıklı bir broşür hazırladı.Su kesintisinden sonra gelen suyun kirli olabileceğine dikkat çekilirken, suyun ortalama 3-5 dakika akıtıldıktan sonra kullanılması gerektiği belirtildi.

  Sağlık Bakanlığı tarafından baraj suyu seviyelerinin ardından ortaya çıkabilecek sıkıntılara yönelik hazırlanan broşürde. su kesintileri sonrası yapılması gerekenlere yer verildi. Broşürde, vatandaşların suyla ilgili dikkat etmesi gerekenler şöyle sıralandı:

   

  -Su kesintisinden sonra ilk gelen suyun kirli olma riski yüksek. Suyun bulanıklığı gidene kadar ortalama 3-5 dakika akıtılmalıdır.

  -Kaynağı bilinen ve kontrolü yapılan musluk suyunun tüketilmesi güvenli. Kaynağı bilinmeyen su tüketilmemelidir.

  -Klor, hastalık yapıcı mikrobiyolojik etkenlerin büyük çoğunluğunu yok eder. Bu nedenle klorlanmış içme kullanma suyunun tüketilmesi tercih edilmeli.

  -‘İçilmez’ yazısı bulunan çeşmelerin suları asla içilmemeli.

  -Kişisel temizlik ve el temizliğinin yapılmaması dışkı-ağız yolu ile yayılan hastalıkların özellikle ishallerin artmasına neden olur. Bit ve uyuz salgınları ortaya çıkabilir. Sürekli kaşıntı durumlarında bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

  -Tanker ya da başka vasıtalarla izinsiz içme suyu taşıyan kişiler yetkili kuruluşlara bildirilmeli ve bu suların dezenfeksiyonu etkin yapılmadığından  içilmemeli.

  -Su kesintilerinden sonrs özellikle çocuklar ve yaşlılar ishalli bir hastalığa yakalandığında  bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı.

  -Evde bulaşıkların yıkandığı sular  içme suyu niteliğinde olmalı.Tuvalet temizliği 5 su bardağı suya 2 bardak çamaşır suyu katılarak hazırlanan suyla yapılmalıdır.

  -Sebze ve meyveler, bir litre suya 20-30 damla yani yüzde 1 klor solüsyonu damlatıldıktan sonra, hazırlanan karışımda 15 dakika bekletilerek tüketilmeli.

  -Sular  güneş almayan yerlerde muhafaza edileli, açık renkli bidonlarda olmalı. Kapağı açtıktan sonra kötü bir koku geliyorsa o bidon kullanılmamalı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ