28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Siyah, yeşil ve beyaz çay arasındaki farkları biliyor musunuz?

  Çay içmek günlük hayatın vazgeçilmezi. Peki içtiğiniz çayların içeriklerini biliyor musunuz? Uzman Diyetisyen Kübra Şahin, çay türleri ve bu türlerin arasındaki farkları aktardı.

  Çay en vazgeçilmez içeceğimiz. Siyah çay pek çok kişinin favorisi olsa da yeşil ve beyaz çayı tercih edenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Peki siyah, yeşil ve beyaz çay arasındaki farkları biliyor musunuz? Uzman Diyetisyen Kübra Şahin, çay türleri ve bu türlerin arasındaki farkları aktardı.

  Diyetisyen Şahin, çay türlerinin işleme ve hasat farkına göre isimlendirildiğini söyleyerek,  yeşil çayın diğer türlere göre, antioksidan miktarının zengin ve kafein miktarının düşük olduğunu ifade etti.

  Siyah çay nasıl elde ediliyor?

  Siyah çayın, çay yapraklarının ezilmesi sonucu ortaya çıkan polifenol oksidaz enziminin katalize ettiği oksidasyon sonucu oluştuğunu belirten Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Arş. Gör. Kübra Şahin siyah çayla ilgili şu bilgileri verdi: “Siyah çay üretimi sırasında koparma, soldurma, kıvırma ve kurutma işlemleri gerçekleştirilir. Soldurma işlemi sırasında kıvırma işlemi için yapraklar uygun hale getirilir. Kıvırma işlemi sonucunda yaprakların hücre yapısı parçalanmakta ve fermantasyon süreci başlamaktadır. Teknolojik olarak değişiklik gösterebilen üretim yöntemlerine göre siyah çayın son durumu ortaya çıkar.”

  Yeşil çay nasıl toplanıyor?

  Kübra Şahin yeşil çayın, çay bitkisinin tepe tomurcuğu ve onu takip eden iki yaprak esasına göre hasat edilmiş taze sürgünlerinden üretildiğini belirtti. Bu nedenle yeşil çayın okside olmamış bir çay çeşidi olduğunu ifade etti.

  Beyaz çay nasıl işleniyor?

  Beyaz çayın ise, üretimi için çay bitkisinin tomurcuklarının, birinci ve ikinci yapraklarının çok tazeyken koparıldığını söyleyen Şahin, bu yaprakların soldurulup, dikkatle ayıklanıp fırında kurutulduğunu ve beyaz çayın rengi, yaprak şekli ve kokusunun da soldurma aşamasında ortaya çıktığını anlattı.

  İşleme şekillerine göre isim alıyorlar

  Çayların işleme ve hasat farklılıklarına göre çayların siyah, yeşil ve beyaz gibi farklı şekilde isimlendirildiğini kaydeden Şahin şunları söyledi: “Yeşil çay, taze çay yapraklarının ısıl işlem, kıvırma ve kurutulmasıyla üretilmekte iken siyah çay üretiminde soldurma, kıvırma, oksidasyon ve kurutma yöntemleri uygulanıyor. Beyaz çay ise, çay bitkisinin sadece tomurcuklarının ve genç yapraklarının kullanılması yönüyle diğer çaylardan ayrılıyor.”

  Beyaz çay fermantasyon işlemi görmez

  Beyaz çayın, yeşil ve siyah çaydan farklı olarak hiç fermantasyon işlemine maruz kalmadığını vurgulayan Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeşil çay, siyah çayla aynı bitkiden ‘Camellia Sinensis’ten elde edilmesine rağmen; aralarındaki tek farklılık, işleme tekniğinden kaynaklanır. Yeşil çayın yaprakları, siyah çaya göre çok daha az işlem görür. Aynı bitkiden elde edilen siyah çay için yapraklar yavaş yavaş kurutulur, yeşil çay ise yaprakların toplanır toplanmaz kavrulup hızla kurutulması ile elde edilir. Siyah çay kurutulurken oksijenle tepkimeye girer, yeşil çayın ise tepkimeye girmesine izin verilmez. Yeşil çay bitkisinin yaprakları, taze ve yeşil rengini kaybetmez.”

  Yeşil çayın antioksidon içeriği daha yüksek

  Yeşil çayın antioksidan içeriğinin yüksek, kafein miktarının ise daha az olduğuna dikkat çeken Şahin sözlerini şöyle tamamladı: “Beyaz çay, çok fazla tadı ve rengi yoktur. Siyah çay ile yeşil çay arasındaki tek fark işlenmelerinden kaynaklanan tat, renk ve aromadır. Beyaz çayın diğer çaylara göre daha pahalı olmasının sebebi henüz açılmamış, çok taze çay yaprağı tomurcuklarından toplandığı için üretilebilecek miktar azdır. Bu tomurcukların elle toplanması maliyeti yükseltmektedir.”

  Gece yemek krizleri neden olur, nasıl önlenir?

  Maden suyu içmek psikolojiyi olumlu etkiliyor

  “Kontrollü kilo vermenin yeni yardımcısı: Akıllı tartılar”

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ