2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Bu maddeleri uygulayın, sigarayı hayatınızdan çıkarın

  Her yıl dünyada 8 milyondan fazla insan, sigara nedeniyle hayatını kaybediyor. Sağlığa bu kadar zararlı olmasına rağmen vazgeçmesi bu kadar zor olan bu kötü alışkanlığı bırakmak için türlü çareler deneniyor.

  Akciğer sağlığını korumaya özen göstermek özellikle koronavirüs pandemisi sürecinde daha büyük bir önem kazandı. Sigara içen insanların içmeyen insanlara göre bu konuda büyük dezavantajı bulunuyor.

  Dr. Uygar Cenik

  Acıbadem Fulya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Uygar Cenik, Hem aktif hem de pasif sigara içiciliğinin akciğerler başta olmak üzere vücuttaki her organa ve sisteme ciddi zarar verdiğini söyleyerek önemli hastalıklara yol açtığını dile getirdi.

  Dr. Uygar Cenik, sigara dumanında yedi binden fazla kimyasal madde bulunduğunu; bunlardan 250’sinin zararlı olduğunu ve en az 69 tanesinin kansere yol açtığını ifade etti.

  Sigara dumanındaki en tehlikeli maddeler katran ve karbonmonoksit olduğunu belirten Dr. Uygar Cenik, karbonmonoksitin egzoz gazı olduğunu söyleyerek kanın oksijen taşıma yeteneğini azalttığını söyledi. Katranın kanserojen olduğunu belirten Dr. Uygar Cenik, sigara dumanındaki nikotinin ise kuvvetli bağımlılık yapıcı bir madde olduğunu söyledi.

  Araştırmalara göre nikotinin; alkol, esrar, eroin ve morfin kadar bağımlılık yapıcı olduğunu belirten Dr. Uygar Cenik; tütün dumanında bulunan diğer bazı zararlı maddeleri de boya sökücü aseton, akü yapımında kullanılan kadmiyum, roket yakıtında bulunan metanol, çakmak gazı bütan, temizlik maddesi amonyak, fare zehiri arsenik ve siyanür, naftalin gibi öldürücü zehirler olarak belirtti.

  Uzman doktorlar sigarayı bırakmanın yollarını, şu maddelerle açıklıyor:

  En doğru zamanı seçin

  Sigarayı bırakmak öncelikle kişinin iradesine bağlı olarak işler. Doğru zamanı kendisi için belirleyen kişi kendisini hazır hissettiğinde bu sürece başlayabilir. Bu kişi için sigarayı bırakması için özel bir tarih seçmesi iyi olur. Örneğin bu tarih doğum günü ya da özel bir yıl dönümü olabilir.

  Sevdiklerinizin yardımını isteyin

  Sigara bırakma kararı alan kişi, sevdikleriyle bu konuyu paylaşarak onların desteğini alırsa daha da motive olarak kararında istikrarlı bir yol izleyebilir. Hatta bu noktada sigara içen yakınıyla beraber bu yola çıkmak daha başarılı olmasını sağlayacaktır.

  Sigara içmeyen kişilerle vakit geçirin

  Sigara içen insanların yanında bulunmaktansa içmeyen insanlarla vakit geçirmek, bu süreçte sigaradan uzak durulmasına, akla getirilmemesine yardımcı olur.

  Nikotin sakızını deneyebilirsiniz

  Çok fazla sigara içme isteği geldiği an, nikotin sakızları bu noktada kişiye yarar sağlar. Nikotin sakızları ya da plasterleri ile nikotin replasmanı desteği veya ilaç tedavisi, pratik önerilerle birleştirilerek bu dönemin kolayca atlatılması sağlanabilir.

  Sigara içmeyi erteleyin!

  Sigara içme isteği ertelendikçe bünye bu duruma karşın alışkanlık kazanabilir. Sigara içme isteğinin 3 dakika ertelenmesi, yapılan araştırmalar sonucunda isteğin daha da yatıştırıldığını gösterdi. Bu durum kişisine göre değişse de en etkili taktiklerden biridir. Sigara içme isteği geldiğinde kişinin kendisini farklı aktivitelerle oyalaması istekten daha da uzaklaştırabilir.

  Sigarayı çağrıştıran objeleri yok edin

  Sigarayı hatırlatan eşyaların göz önünden kaldırılması ve sigara kokusunun bulunan ortamdan ya da giysilerden uzaklaştırılması sigarayı bırakmaya yardımcı olur.

  Farklı el meşguliyetleri kazanın

  Yeni hobiler edinmek, el becerileri geliştiren aktivitelerde bulunmak sigara alışkanlığından kurtarabilir.

  Kafein tüketimini azaltın

  Kafein içeren içeceklerin tüketimini azaltmak, yanında içilmek istenen sigarayı da unutturabilir. Sigarayı bırakmak isteniyorsa yanındaki eşlikçilerine de veda etmek gerekir.

  Hobilerinize vakit ayırın

  Sigarayı bırakma sürecinde hobilere odaklanmak ya da yeni bir hobi edinmek, açık havada daha fazla zaman geçirmek ve fiziksel aktivitede bulunmak mutluluk hormonunu artırarak kişiyi güçlü tutar. Zararlı ama keyif veren bir alışkanlıktan kurtulurken kişi kendisini mutlu edecek şeylere yaşamında daha çok yer vermeli, kendini sevmeli, iyi hissettirecek şeyleri belirleyip sıklıkla yapmaya çalışmalıdır.

  Spor yapın

  Spor gibi bedensel enerji tüketimi gerektiren aktivitelere zaman ayırmak da sigarayı bırakma konusunda yardımcı olacaktır.

  “Bir tane içeyim, bir şey olmaz” demeyin!

  Bu yola baş koyup ilerledikten sonra, sonuçta bıraktım ama bir tane içsem bir şey olmaz, demeyin. Bunun devamı gelebilir. Gerekirse sigarayı bırakma konusunda uzman yardımı alın.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ