13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Pandemide 90’lar Türkçe pop dinledik

  Covid 19 pandemisi başta olmak üzere 2020 yılında birçok olumsuzluk yaşandı. Bu süreçte artan stres ve diğer sıkıntılarla baş edebilmek için en çok seçilen yollardn biri de 90'lar Tükçe Pop müziği dinlemek oldu.  

  2020 yılı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de karamsarlık dolu bir yıl olarak tarihe geçti. Fakat son dönemde yapılan araştırmaların sonuçlarına göre 90’lar Türkçe pop şarkıları insan psikolojisi ve  vücudu üzerinde pozitif bir etkiye sahip. Yine son günlerde sıklıkla dile getirilen ‘hadi oradan bir 90’lar Türkçe pop falan açın da kendimize gelelim’ sözü ise, sıkıntılı ortamlarda en çok kullanılan cümleler arasına girdi.

  Gençler 90’lar şarkılarını ezbere biliyor

  90’lı yıllarda dinlenen şarkıların ruhumuza işlediğini ve unutmanın da kolay olmadığını ifade eden ‘Zaman Tüneli’ isimli programda 90’lı yılların şarkılarına yer veren Radyocu Fatih Uslu, “90’lı yılları yaşamış olanlar şu an 90’lar Türkçe pop şarkıları dinlerken hatıralarına gidiyor. Haliyle 30 yaş üstü insanlar 90’lar şarkılarını çok seviyor. Fakat şunu görüyoruz ki gençler de 90’lardaki şarkıları çok seviyor. 2000’li yıllardan sonra doğan kişiler 90’lardaki şarkıları ezbere biliyor.

  Pandemi sürecinde insanlar evlerine kapandı. Televizyon izlemek bile bir yerden sonra yeterli gelmiyor ve radyolar tekrar canlandı. Benim de her akşam yaptığım 90’lar müziğine de bir artış oldu. Artık günümüzdeki şarkıları çok çabuk tüketiyoruz. Bir şarkı çıkıyor iki veya üç ay sonra o şarkıyı unutuyoruz. Günümüzde popüler olan sanatçılar 90’lara ait şarkıları cover yapıp yeniden seslendiriyor. Genç nesil ise o şarkıyı yeni zannediyor. Araştırmaya başladığında 90’lı yıllara ait olduğunu öğreniyor ve diğer 90’lı şarkıları da buluyor. 90’lı yıllar unutulmaz yıllar, bizlerde radyocular olarak bu yılları unutturmamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

  İnsanlar pandemiye 90’lar Türkçe pop ile  katlandı

  90’lı yılların müziklerinin pandeminin aşısı olduğunu ifade eden Uslu, “90’lı yılların müzikleri dinleyen herkesi mutlu ediyor. İnsanları eskiden yaşadığı anılara götürüyor. Geçmişi yeniden hatırlattığı içinde 90’lı yılların şarkılarını dinlerken insanlar hem dertlerini hem de pandemiyi unutuyor. 90’lar döneminde birçok hit şarkı mevcut. Mesela Serdar Ortaç Karabiberim şarkısı çok istek alan şarkılar arasında yer alıyor. Mustafa Sandal Araba, Mirkelam Her Gece, yine Mustafa Sandal Suç Bende, Tarkan Aacayipsin, Candan Erçetin Yalan albümü Sezen Aksu Gülümse ve Tarkan’dan Ölürüm Sana albümü yine en çok istek alan şarkılar arasında yerini yıllardır koruyor” şeklinde konuştu.

  90’lı yılların müziği hayat devam ediyor mesajı veriyor

  90’lı yılların şarkılarının insanlar üzerindeki etkilerine değinen Bahçeşehir Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilge Uzun, bilimsel araştırmaların müziğin insan bedenine ve psikolojisine  çok iyi geldiğini söylediğini belirtti.

  Uzun; “90’lar müziğinin insanların motivasyonlarını arttırıcı bazı özellikleri var. Bilimsel araştırmalar kalp ritminden bir nebze hızlı vuruşları olan müziklerin kişinin bedeninde mutluluk hormonu salgıladığı için insanların daha mutlu ve motive olmasına neden olduğunu söylüyor. 90’lar şarkılarında genel özelliği acıya karşı dirençsiz bir kabullenme söz konusu.

  Hayat devam ediyor şeklinde bir psikoloji var. Örneğin Sezen Aksu’nun sözlerini yazdığı Aldatıldık şarkısında da bu ruh hissediliyor. Aslında aldatılmak olumsuz bir kavram ancak Sezen Aksu bu olumsuz kelimeyi şarkıda bir ritimle dinleyicinin beğenisine sunuyor” ifadelerini kullandı.

  Stres yerine mutluluk hormonu salgılanıyor

  90’lı yılların şarkılarının hem düşündüren hem de güldüren bir yönü olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Bilge Uzun, “90’lı yıllar dediğimizde Demet Sağıroğlu’nun Arnavut kaldırımı şarkısı da sıkça karşımıza çıkıyor. Şarkıda bulunan ‘biten, sevgilerin, ardından ağlayamam ben böyle yas tutamam’ sözleri hayatın tüm geliş ve gidişiyle bize ait olduğunu söylüyor.

  Aynı zamanda bilimsel araştırmalar şunu da söylüyor, kapalı havalarda ya da kendinizi depresif hissettiğiniz zamanlarda müziğin ritmini arttırmak bedendeki hormonal yapıyı etkiliyor. 90’lar müziği stres hormonu yerine mutluluk hormonu salgılanmasını sağlıyor” şeklinde konuştu.

  Hayatın olumlu algılanmasını sağlıyor

  90’lı yılların müziğini ritmik tınılarıyla kişinin parasempatik sinir sistemini ve kendine dönüşünü aktive ettiğinin altını çizen Prof. Dr. Bilge Uzun, “İnsanlar stresli bir ortamda olduğunda bu stresi dağıtmak için müziğe ihtiyaç duyar. ‘Hadi çal şuradan bir 90’lar Türkçe pop müziği de keyfimiz yerine gelsin’ cümlesi pandemi döneminde en sık kullanılan cümleler arasında.

  Günümüzde artık bireysel şarkıcılar ön planda ama 90’lı yıllarda MFÖ, Athena ve Oya -Bora grup bilincini gösteren şarkıcılar vardı. Bununla birlikte 90’lar müziğinde hayata karşı hep bir umutlu olma hali var” dedi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ