27.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Pandemi, çalışanlarda stres, kaygı ve yalnızlığı artırdı

  Bir anket çalışması, tam anlamıyla salgının önüne geçilememesinin çalışanlar arasında kaygı, stres ve yalnızlığı artırdığını gösterdi.

   

  Dünya Ekonomik Forumu-Ipsos tarafından gerçekleştirilen bir anket çalışmasına göre, tam anlamıyla salgının önüne geçilememesi, çalışanlar arasında stres, kaygı ve yalnızlığı artırdı.

  Çalışan yetişkinlerin yaklaşık %30’u bu yüzden izin alırken %56’lık bir kesim iş güvenliği konusunda endişe yaşadığını, %55’lik bir kesim de iş rutinleri ve organizasyondaki değişikliklerden dolayı strese girdiğini ifade etti.

  Yalnızlık hissi yıkıcı sonuçlar doğurabilir

  Mentor ve performans koçu Fatih Elibol, çalışanların %30’unun izin almasına sebep olan bu sorunun yıkıcı sonuçlar doğurabileceğine işaret etti.

  MCC (Master Certified Coach) Fatih Elibol, Dünya Ekonomik Forumu-Ipsos tarafından yapılan anket çalışmasının sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

  Fatih Elibol, kendi kendine çok fazla zaman geçiren insanların başkaları tarafından soğuk insanlar olarak algılandığını ifade etti. Bu durumun kişi en düşük düzeydeki iletişim için bile gereken sosyal becerilerden yoksun olduğunda, gerçekten bir problem olabildiğini belirtti.

  Pandemi çalışanlarda stres, kaygı ve yalnızlığı artırdı
  Pandemi çalışanlarda stres, kaygı ve yalnızlığı artırdı

  Elibol, çok küçük bir konuşmayı dahi nasıl yapacağını bilemeyen birinin, sosyalleşmeye susamış da olsa, sanki başkalarıyla arkadaşlık etmek istemiyor gibi davranabileceğine dikkat çekti.

  Fatih Elibol, benzer şekilde, yaşama karşı tamamen eleştirel ve kötümser bir bakış açısının da, başkalarıyla iletişim kurma yeteneğini engelleyebildiğini aktardı. Evden çalışmanın yaygınlaştığı pandemi döneminde yalnız başımıza çok zaman geçirmenin, strese yol açtığını ve sağlıksız bir şekilde başkalarından gelecek uyaranlara fazla bel bağlamaya neden odluğunu aktardı.

  Üzerine gidilmeli ve çözülmeli

  Dünyanın ileri gelen profesyonel yöneticileriyle performans koçu olarak çalışan Fatih Elibol, konuya ilgili olarak yalnızlık hissinin, uzun vadede gerek profesyonel gerekse bireysel yaşamda yıkıcı sonuçlar doğurabildiğine dikkat çekti.

  Bu durumun kişinin motivasyonuyla birlikte hem çalışma hem de yaşam enerjisini tükettiğinin altını çizen Elibol, bu durumda yaptığı hiçbir faaliyetten tatmin olmayan, keyif almayan ve var olma amacını sorgulayan bireyler görüldüğünü aktardı.

  Fatih Elibol, tüm bunların çok haklı dışavurumlar olmakla beraber mutlaka üzerine gidilmesi ve çözülmesi gereken sorunlar olduğunun altını çizdi. Yalnızlık hissinin içinde bulunduğumuz zorlu pandemi sürecinde daha da tetiklendiğinin görüldüğünü daha çok sosyal ihtiyaçların giderilememesinden ve iletişimsizlikten kaynaklandığını söyleyebilmenin mümkün olduğunu ifade etti.

  “Bunun önüne geçmek ise kişinin kendi çabalarının yanında bulunduğu ortamın gösterdiği yaklaşıma ve desteğe bağlıdır” şeklinde konuştu.

  Pandemi çalışanlarda stres, kaygı ve yalnızlığı artırdı
  Pandemi çalışanlarda stres, kaygı ve yalnızlığı artırdı

  Yöneticilere önemli sorumluluk düşüyor

  Fatih Elibol, özellikle profesyonel yaşamda çalışanların boğuştuğu duygusal zorlukların önüne geçilmesinde yöneticilere önemli sorumlulukların düştüğünü belirtti.

  Pandemi döneminde yöneticilerin çalışanlarla olan diyaloglarının hiç olmadığı kadar önem kazanıyor. Çünkü hangi ölçekte olduğu fark etmeksizin tüm profesyonel yapılarda, bireylerin kurumsal hedefler dışında yeni bir ortak noktası daha oluyor. O da ilk defa karşılaşılan bu olağanüstü sürecin üstesinden gelmek olarak karşımıza çıkıyor.

  Ancak bunun yalnızca motivasyon konuşmalarıyla veya ileriye dönük vaatlerle mümkün olmayacağı aşikâr. İşte bu noktada koçluk desteğinin gündeme alınması gerekiyor. Zira bireyler her ne kadar yaşamlarında belirli bir yolu kat etmiş olsalar da pandemi sürecinde de şahit olduğumuz gibi yaşamın değişen şartları bireyleri duygusal açıdan fazlasıyla zorluyor.

  Bu nedenle son dönemde profesyonel koçluk desteği şirketler tarafından sıkça başvurulan bir hal aldı. Özellikle takım ve grup koçluğuyla ekiplerin pandemide karşı karşıya kaldığı yalnızlık duygusunu aşmalarını sağlayarak kurumsal ve bireysel değerleri doğrultusunda başarılarına başarı katıyoruz” ifadelerini kullandı.

  Koçluk desteği bireylerin nasıl hedefler belirleyecekleri hakkında farkındalık yaratıyor

  Koçluk desteği çerçevesinde yapılan çalışmalara dair detayları da aktaran Fatih Elibol, “Koçluk desteği temelde bireylerin yenilenen hayatlarında ileriye doğru nasıl hedefler belirleyecekleri hakkında farkındalığını artırmayı amaçlıyor. Yani katılımcıların kendilerini fark etmelerini, algılarını açmalarını, öz potansiyellerini ortaya çıkarmalarını sağlıyoruz. Böylece çevrelerini analiz ederek iletişim becerilerini geliştirebiliyor, mevcut şartlara uyum ve dönüşümü koçlukla güçlendirebiliyorlar. Başarıya giden yolda daha bilinçli adımlar atabiliyorlar.” şeklinde konuştu.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ