26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Neden rüyalarımızda eski sevgilimizi görürüz?

  Beynimiz uykudaki rüyalar sırasında uyanıkmışız gibi aktif çalışıyor. Önceden ilişki yaşadığımız kişileri rüyalarımızda görmemiz ne anlama geliyor?

  Rüyada eski sevgiliyi görmek

  Rüyalarımızda eski sevgililerimizi ya da eşlerimizi görmemiz ne anlama geliyor? Zaman zaman herkesin gördüğü bu tip rüyaların özel bir manası var mı?

  Genellikle bu rüyaların eski sevgiliyi özlemekle, onu hala hayatında istiyor olmakla ilgisi olduğu düşünülür. Bu yüzden de suçluluk ve kafa karışıklığı yaşanır. Hatta rahatsızlık duyulur.

  Korkmayın; anormal bir durum yok. Bu rüyaların nedeni, eski ilişkinizi arıyor ya da eski sevgilinizi özlüyor oluşunuz değil.

  Uyku tıbbı uzmanları eski sevgiliyi rüyada görme nedeninin özlem duygusuyla değil, beynin rüya sırasındaki birtakım işlevleriyle ilgili olduğunu düşünüyor.

   

  Amerikalı uyku tıbbı ve göğüs hastalıkları uzmanı Jennifer Butler, 1985’te yayımlanan bir araştırmaya atıfta bulunarak rüyaların beyinde hatıraları hatırlamayı sağlayacak bağlantıların oluşmasını ve bilgilerin düzenlenmesini sağladığını söyledi.

  Butler “Uyku beyin için sorun çözme, karar verme ve önceliklendirme fırsatı yaratıyor” dedi.

  İngitere’den başka bir uyku terapisti Christabel Majendie de bu teoriye katıldığını belirterek “Uykunun gündüz önemsiz olaylardan toplanan anlamlı bilgileri düzenleme” işlevi olduğunun düşünüldüğünü belirtti.

  “Uyku esnasında beynimiz epey aktif” diyen Majendie, “Beyin taramalarında uykudayken beynin sanki uyanıkmışız gibi aktif olduğu görülüyor” ifadelerini kullandı.

  Uyku uzmanı Theresa Cheung ise mutlu ilişkilerdekilerin bile aşk hayatlarıyla ilgili kabuslar görebileceğini belirtti.

  Bunların gayet normal olduğunu söyleyen Cheung, bu rüyaların bazı durumlarda kişinin içinde bulunduğu durumdan rahatsızlıklarının bilinçaltındaki yansımaları olduğunu ifade etti.

  Beynin duygu ve görsel verileri işleyen bölümleri bayağı aktif. Bu da rüyaların neden duygusal anlamda bu kadar yüklü ve sanki gerçekmiş gibi hissettirdiğini açıklıyo

  “Bu rüyalar eski sevgilinizi özlediğiniz anlamına gelmiyor” diyen Cheung, “fakat eski sevgilinizin bazı özelliklerinin hayatınızda ya da mevcut ilişkinizde eksik kaldığının göstergesi olabilir” diye konuştu.

  Evli çiftlere pandemi uyarısı: Sevdiğinizi söyleyin

  Hem kolay hem lezzetli Sevgililer Günü pastası ister misiniz?

  Yanlış anlaşılan tüketim tarihi nedeniyle tonlarca gıda israf oluyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ