11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Retina yırtığı körlüğe neden olabilir

  Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gülin Seda Nohutçu, “Retina yırtığı oluşursa acilen tedavi edilmesi gerekir. Vakit geçirmeden doktora gidilirse lazerle yırtık etrafı yapıştırılır” dedi.

  Sağlam retina tabakasının yapışık durumda bulunduğu göz küresinin iç yüzeyinden ayrılması esnasında retinada yırtıkların meydana geldiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gülin Seda Nohutçu, retina yırtığı oluşursa en hızlı şekilde tedavi edilmesi, gerektiğini vakit geçirmeden doktora gidilirse lazerle yırtık etrafının yapıştırılabildiğini aktardı.

  Göz Vakfı Bayrampaşa Göz Hastanesi’ndan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gülin Seda Nohutçu, retina yırtığına dair açıklama yaptı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. Retinanın gözün dış ve iç bölümünü kaplayan, ışığı algılayarak görüntüyü beyne ulaştıran sinir tabakası olduğunu söyleyen Op. Dr. Nohutçu, ışık hüzmelerinin kornea, göz bebeği, lens ve vitreustan geçerek retinaya odaklandığını, retinanın ışık hüzmelerini optik sinir aracılığıyla beyne ulaştırdığını belirtti.

  Retina gözün içini dolduran jel ile tema halindedir

  Vitreusun gözün içini dolduran jel kıvamında bir madde olduğunu söyleyen Op. Dr. Nohutçu, retina gözün içini dolduran jel ile temas halinde olduğunu, kimi zaman küçük jel kümeleri ya da vitreus içindeki hücrelerin görme alanında hareket eden şeritler, ufak noktalar,  bulutlar ve benekler halinde görüldüğünü belirtti.

  Sağlıklı bir gözde vitreusun jel kıvamında ve homojen ve olduğunu aktaran Op. Dr. Nohutçu, vitreusun zamanla yaşlanması sonucu bu jel yapının kıvamı değişir, jel hacmi küçülür ve sıvılaşır. Sıvılaşan göz içi jeli retinayı destekleyici özelliğini kaybeder ve yapışık olduğu retina tabakasından ayrılır. Bu ayrılmaya arka vitreus dekolmanı denir. Bu ayrışan vitreus jeli göz hareketleri ile gözün içinde dalgalanır ve hastalar tarafından uçuşan siyah lekeler veya tüller olarak ifade edilir” dedi.

  Vitreusun retinayı çekmesi ışık çakmalarına neden olur

  Vitreusun retinadan ayrılırken yapışık olduğu yerde çekintiler oluşturduğunu aktaran Op. Dr. Gülin Seda Nohutçu, bu çekintilerin incelmiş retina da yırtılmalara neden olabildiğini ifade etti. Yırtılan retina tabakasının bir damar üstünden geçiyorsa göz içine kanama olabildiğini belirten uzman isim genellikle herhangi bir sorun olmadan vitreusun ayrıldığını ancak retina yırtığı meydana gelirse acilen tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Zaman geçirmeden doktora başvurulursa lazerle yırtık etrafı yapıştırdığını, tedavi edilmediği takdirde de sıvı retinanın altına geçerek retinayi damar ve sert tabaka da ayırdığını kaydeden Nohutçu, bu durumda da retina dekolmanı (ayrışma) denilen olayın olay meydana geldiğini belirtti. Retina dekole olduğu zaman da işlevini yapamayacağını söyledi.

  “Retina dekolmanı tedavi edilmediğinde körlükle sonuçlanır”

  Op. Dr. Nohutçu, Retina dekolmanının tedavisinin ameliyat olduğunu ve ne kadar erken el konulursa sonuçların da o kadar başarılı olacağının altını çizdi. Dekolman ve retina yırtığı hiçbir neden yokken meydana gelebildiği gibi kimi hallerde de riskin artacağına dikkat çeken Nohutçu, miyop gözlerde göz küresinin normal gözlere göre daha büyük olduğunu ve retina tabakasında incelmeler gözlendiğini aktardı. Katarakt operasyonu geçirenlerde dekolmanın normal kişilere göre daha çok gözlendiğini belirten Nohutçu, göz yaralanmalarının da dekolmana yol açtığını kaydetti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ