0.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 24, 2022

  Meteorolojiden 7 il için “sarı kodlu” sağanak yağış uyarısı

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara bölgesinin doğusunda kuvvetli sağanak beklendiğini açıkladı. 7 il için sağanak yağış uyarısı yapıldı.

  1 Haziran ile birlikte yaz mevsimi başlıyor. Ancak hava sıcaklıklarındaki ani düşüş ve yağış yaza mevsim normallerinin altındaki sıcaklıklarla girilmesine neden oluyor.

  Düşen hava sıcaklıklarıyla birlikte yağış da etkisini gösterecek. Marmara bölgesindeki  sağanaklar gün boyu sürecek. Sakarya ve Kocaeli tarafında daha kuvveti olması beklenen yağışlar, yarın da etkisini devam ettirecek.

  Yağışlı hava nedeniyle, Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından Marmara Bölgesi’ne ilişkin sarı kodlu bir uyarı yayımlandı.

  SAĞANAK YAĞIŞ OLUMSUZLUĞA YOL AÇABİLİR

  Metorolojiden yapılan açıklamada, “Yarın sabah saatlerinden itibaren Marmara’nın doğusunda; Bursa, Bilecik, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Balıkesir’in doğusu, İstanbul’un Anadolu yakası ve boğaz çevresinde beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli olacağı ve olumsuz koşullara yol açabileceğine dikkat çekildi.

  Vatandaşlardan öğle saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenen kuvvetli yağışların sebep olabileceği; ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

  Meteorolojiden yarın 7 il için “sarı kodlu” sağanak yağış uyarısı

  Yurdun diğer bölgelerinde ise hava durumu yarın şöyle olacak:

  Ege Bölgesi’ndeyse Kütahya’da daha fazla olmak üzere Muğla’ya kadar bölgede yağmur geçişleri bekleniyor.  İç Anadolu Bölgesi’nde bugün beklenen yağışların, gök gürültülü ve kuvvetli yağışlar yarın daha yerel olacağı ifade edildi.

  Akdeniz’de de yağışlar var, Güneydoğu’da hava bulutlanıyor. İki bölgede de lodos kuvvetli esecek.

  Karadeniz’de iki gün boyunca kuvvetli olarak etki edecek yağmur, sonraki günlerde kısım kısım etkisini devam ettirecek.

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ