28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Kuru hava viral enfeksiyona neden oluyor

  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek, kapalı alanların sık havalandırılması gerektiğini açıkladı.

  Kuru hava enfeksiyon yapıyor

  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek, kapalı alanların sık havalandırılması gerektiğini açıkladı.

  Vücudun yeterince nemli havayı teneffüs edemediğinden dolayı burun gölgesi ve akciğerlere kadar giden kuru hava mukozanın hasarlanmasına ve kuruluğa neden oluyor. Bunun da viral enfeksiyonların oluşmasına, bulaşmasına ve insanların hastalanmasına yol açtığı biliniyor.

  Kışın viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının daha çok görüldüğünü belirten Prof. Dr. Gerek, toplu bir şekilde kapalı yerlerde birlikte yaşamanın sebep olduğunu ifade etti.

  Ortamların devamlı havalandırılması gerektiği konusunda uyarılarda bulunan Gerek, soğuk havaların, kapılı ortamların yeterli seviyede havalandırılmamasına sebep olduğunu vurguladı.

  Bununla birlikte bulunulan ortamın yeteri kadar nemlendirilmesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Gerek, oda sıcaklıklarının ayarlanmaması ve gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda nemin istenilen düzeye ulaşmadığını söyledi.

  Kuru ortamlarda vücuda yeterince nemli hava girmediği için burun bölgesinden akciğerlere kadar ulaşan kuru havanın bu bölgede kuruluk ve mukozanın hasarlanmasına neden olduğunu bildirdi.

  Bu durum ise viral enfeksiyonların daha hızlı bir şekilde bulaşmasına ve hastalıklara sebep oluyor. Ayrıca kışın kapalı ortamların devamlı havalandırılması gerektiği belirtiliyor. Ortamın yeterli nem seviyesine ulaşması için kaloriferlerin üzerine su kaplarının koyularak, bulunulan yerin nemlendirilmesi gerekiyor.

  Bunun sadece musluk suyuyla yapılması öneriliyor. Halk arasında suyun içine mentol koyularak ortamın havasının daha taze olacağı düşüncelerinin yanlış olduğu vurgulanıyor.

  Ancak, ortamı nemlendirmek için mentol gibi kimyasal kokulu ürünlerin kullanılmaması öneriliyor. Genellikle kışın çamaşırların odaların havalarını nemlendirmesi için içeride kurutulduğunu söyleyen Gerek ancak bunun tercih edilen bir durum olmadığını belirtti. Gerek çamaşırlarda bulunan parfüm gibi kokuların ortama yayılmasının istenmeyen sonuçlara yol açabileceğine dikkat çekti. Çamaşır deterjanı ve yumuşatıcılarda bulunan bazı kimyasallar insan sağlığını zarar verebiliyor.

  Prof. Dr. Mustafa Gerek, bu yüzden çamaşırların, yaşam alanları haricindeki yerleri kurutulması gerektiği uyarısında bulundu.

  Ayrıca çocukların bulunduğu ortamların da sık sık havalandırılması viral enfeksiyonlar ve alerjik durumlara karşı yapılması gerekenler arasında yer alıyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ