10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Kızılay’ın 153 yıllık tarihi bugün sergilenmeye başlıyor

  Türk Kızılay’ın 153 yıllık merhamet ve iyilik tarihine ışık tutan “Bitmeyen Dayanışma Hikâyemiz: Kızılay” sergisinde, hem Türkiye’nin hem de Kızılay’ın tarihini yansıtan çok seçkin eserler ve materyaller sanatseverlerle buluşacak.

  1868 yılında kurulan Hilal-i Ahmer, ilk günden bu yana Türk milletinin merhamet çınarı olarak büyüdü ve nice insan hikayelerine, tarihi olaylara şahitlik etti. Kızılay’ın devam ettiği bu önemli yolculuk, dayanışma ruhunun, millet olma azminin ve insan onurunun aynası olarak hafızalarda yer etti. Tüm bu ruhu yansıtan materyallerin ve belgelerin gün ışığına çıktığı “Bitmeyen Dayanışma Hikâyemiz: Kızılay” sergisi, 14 Ocak 2021 tarihli Perşembe gününde Tarık Zafer Tunaya Sanat Galerisinde açılıyor.

  Türk Kızılayı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliği ile Haluk Perk koleksiyonundan materyallerle ve seçkin eserler açılacak sergide, merhametin ve iyiliğin tarihi gözler önüne serilecek.

  153 yıllık tarihin belgeleri

  Küratörlüğünü Kızılay Sanat Direktörü Mehmet Lütfi Şen’in yaptığı sergide; Hilal-i Ahmer’den Kızılay’a 153 yıllık tarihten bölümler ziyaretçilere açılacak.

  103 sene önce Cihan Harbi sürerken Galatasaray Lisesi’nde açılan Hilal-i Ahmer Sergisi için basılan sergi nizamnamesinin transkripsiyonu tıpkıbasım kitapçığı, Kızılay’ın yardım kampanyalarının ve duyurularının yer aldığı afişler, ilk yardımla ve kanla alakalı kitaplar ve duyuru afişleri, 71 yıl önce açılan Milletlerarası Bebek Sergisi ile ilgili dokümanlar,farklı dönemlerden yayınlar,  Hilal-i Ahmer dönemine ait kartpostal, fotoğraf, gravür ve pullar gibi pek çok materyal izleyiciye sunulacak.

   

  Çok seçkin koleksiyonlar

  Kızılay tarihi ve günümüz etkinlikleri temalı videoları, Kızılay’ın güncel sanat projesi, Hilal-i Ahmer Koleksiyonundan Ergin İnan, Hüsamettin Koçan, Bahri Genç, Devrim Erbil, Günseli Kato ve Tomur Atagök’ün çalışmaları, birbirini izleyen haftalık periyodlarla sergilenecek.

  “Bitmeyen Dayanışma Hikâyemiz: Kızılay” sergisi, Tarık Zafer Tunaya Sanat Galerisinde 14 Ocak- 27 Şubat tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ