26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Harvardlı profesörden günde 30 dakikada mutlu olmanın 5 yolu

  Harvardlı profesör Ashley Whillans pandemi döneminde mutlu olmak için günde 30 dakikada yapılacak 5 tavsiyede bulundu

  Pandemi süreci birçok olumsuzluğun yanında ruh sağlığını da önemli derecede etkiledi. Depresyon başta olmak üzere psikolojik sorunlar artarken, mutluluk seviyesi de günden güne düştü. Evde kapalı kalmak, sosyalleşme imkanlarının neredeyse yok denecek kadar azalması, gelecek kaygısı, tatil planlarının yapılamaması insanların mutsuzluğunu artırdı. Mutsuzlukla birlikte antidepresan kullanımı arttı.

  Dünya nüfusunun büyük bölümünün çıkış aradığı mutsuzluktan kurtulma yollarının çözümü Harvard Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olarak görev yapan Ashley Whillans’tan geldi. Prof. Whillans araştırmalarının yer aldığı “Time Smart” (Akıllı zaman) adlı kitabında mutluluğun herhangi bir ücret gerektirmeden, günde yaklaşık 30 dakika ile elde edilebileceğini söylüyor.

  “Time Smart” (Akıllı zaman) adlı kitabında profisör Ashley Whillans, insanların günde yaklaşık 30 dakika ayırarak gerçekleştireceği etkinliklerle daha mutlu ve daha stressiz bir yaşama kavuşabileceklerini belirtiyor.

  Whillans, yaptığı araştırmada “zamana  öncelik veren insanların paraya öncelik veren insanlardan daha fazla mutlu olduğunu defalarca  belirlediklerini ifade ediyor.

  Hayattaki konumumuz, ekonomik hedeflerimiz ne olursa olsun Ashley Whillans’a göre hepimizin gerçekleştirebileceği küçük stratejiler var. Hem de çok fazla zaman gerektirmeyen ve en güzeli de herhangi bir ücret ödemeden bunu gerçekleştiriyor olmamız.

  Harvardlı profesör Whillans’ın önerdiği, her biri 5 dakikada yapılabilecek ve mutluğunuzu artıracak 5 aktivite şöyle…  

  Yapacaklarınızı organize edin -5 dakika

  Profesör Whillans, insanları en çok strese sokan şey olarak araştırmasının başına iş hayatını getiriyor.

  Whillans, çalışırken oluşan ilk boşlukta kişilere beş dakikalarını ‘tamamlamaları gereken küçük işleri organize etmeye ve kontrol etmeye başlamayı’  öneriyor.

  Harvardlı profesör  “Yapmamız gereken şeyleri ve ne zaman yapacağımızı planlamak, ertelemeyi azaltabilir ve daha az stresli hissetmemize yardımcı olabilir” diyor.

  Profesör, “Stresli hissettiğimizde, genellikle büyük resme takılırız ve bu nedenle büyük bir sorunu ele alıp bunu küçük, uygulanabilir adımlara bölmek faydalı olur” tavsiyesinde bulunuyor.

  Önemsediğiniz birine mesaj gönderin -5 dakika

  Whillans, bir süredir konuşulmayan ve önemli birine mesaj atmanın mutluluk sağlayabileceğini söylüyor.

  Ayrıca, telefon ile vakit geçirmenin rehberi karıştırmanın mutluluğu artırabileceğini belirtiyor: “Birine komik bir fotoğraf gönderin, ona bir evcil hayvanın resmini veya sahip olduğunuz eğlenceli bir anıyı iletin.”

  “Deneyimlerin ve yaşanan anıların faydalarından biri olanları hatırlayarak yeniden yaşamaktır” diyen Whillans şu öneride bulunuyor: “Bir arkadaşınız  veya aile üyenizle yaşadığınız güzel bir anıyı, bir resmi ya da videoyu yeniden yaşamaya çalışın.”

  Tatil günlerinizi belirleyip plan yapın -5 dakika

  “Kaç gün tatiliniz olduğunu bilmek ve o zaman ne yapacağını düşünmek” insanları mutlu eder” diyen  Harvard ekonomi profesörü, “Tatilde neler yapacağınıza görsel olarak bakmak ve planlamak mutluluğunuzu arttırır” tavsiyesinde bulunuyor.

  Profesör Whillans pandemi sürecinde ABD’lilerin tatil günlerini planlayamadığına ve halkın yüzde 75’inin tatil yapamadığına dikkat çekiyor. Profesör, işten uzaklaşmanın mutluluğu artırıp stresi azalttığını söyleyerek, bunun da insanları ücretsiz şekilde mutlu etmenin bir yolu olduğunu söylüyor.

  Doğa videoları izleyin -en fazla 10 dakika

  Gün içinde 10 dakikalık bir boşlukta, mutlu olmak için yapılması gerekenlerden biri de internetten doğa videoları izlemek. Profesör Whillans, “2017’de yapılan araştırmada BBC’nin yaban hayatıyla ilgili bir dizisi olan “Planet Earth II”yi izleyen kişilerin memnuniyet, neşe, eğlence ve merak hislerinde artış hissetti. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki doğa videosu izlemek ayrıca yorgunluk, öfke ve stres duygularını da azaltıyor” diyor.

  Günlük tutun stresinizi azaltın  -en fazla 10 dakika

  Whillans’a göre günlük tutmak mutluluğu artırıyor. Rochester Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre günlük tutmak, “duygularınızın kontrolünü ele geçirmenin” bir yolu olduğu için, kaygıyı yönetmeye, stresi azaltmaya ve depresyonla başa çıkmaya yardımcı oluyor.

  Araştırmada, “Ayrıca günlük tutmak sorunlara öncelik vermenize yardımcı olarak, duygusal tetikleyiciler konusunda netlik sağlar. Bu da bazı olumsuz düşünce kalıplarınızı ortaya çıkararak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar” deniliyor.

  Profesör Ashley Whillans, zamana öncelik vermenin çoğu insanın beklediğinden daha fazla mutlulukla ilgili olduğunu söylüyor. Whillans, “Zaman ve mutluluk üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak için işimizi bırakmak veya  farklı bir şehre taşınmak gibi önemli yaşam kararları gerekmek” diyor.

  Covid 19 pandemisi nedeniyle uzayan bu süreçte Profesör Whillans’ın tavsiyelerine göz atmakta fayda var. (NTV)

  Koronavirüs yüzünden hastalık hastası olmayın

  Gözlere iyi gelen en faydalı 10 besin

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ