11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Güldeniz Ayral

  Marmara Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, İngilizce Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunu. Çalışma hayatına Sabah gazetesinde başladı. CNBC-e TV ve Vatan gazetelerinde çalıştı. InStyle Türkiye, Martha StewartWeddings Türkiye, Glamour Türkiye ve GQ Türkiye dergilerinde yöneticilik yaptı. Vogue ve GQ dergilerinin Türkiye edisyonlarının da dahil olduğu Doğuş Dergi Grubu’nda Özel Projeler İçerik Direktörlüğü’nü yürüttü.

  Yapay zekadan gerçek güzellik

  Güzellik endüstrisi, yapay zeka (AI) ve artırılmış gerçeklik (AR) tabanlı telefon uygulamaları ile kişiye özel kozmetik formülleri üretebilme ve mağaza deneyimine gerek kalmadan kişinin ihtiyacına en uygun ürünleri belirleyebilme gücünden yararlanmaya başladı. Yapay zekadan gerçek güzelliğe yaşanan devrimi Güldeniz Ayral hayatimsaglik.com için yazdı.

  Yapay zeka ve makyaj trendleri

  Güzellik endüstrisi, yapay zeka (AI) ve artırılmış gerçeklik (AR) tabanlı telefon uygulamaları ile kişiye özel kozmetik formülleri üretebiliyor ve mağaza deneyimine gerek kalmadan kişinin ihtiyacına en uygun ürünleri belirleyebiliyor.

  Pandemi sürecinde mağazalara giderek kozmetik denemek artık bir seçenek olmaktan çıktı. Bilinen ürünleri alırken bir sorun yok ancak yeni çıkan renkler, ürünler denemeden nasıl alınacaktı ki? Aslında küreseldeki dev kozmetik firmaları son birkaç yıldır bu işe özellikle yatırım yaptılar. Fakat tüketicilerin mağaza deneyimi alışkanlığı olduğu için acele etmelerine gerek  yoktu.

  Büyüklüğü küresel ölçekte  12,8 milyar doları bulan güzellik endüstrisinin satışları pandemi nedeniyle %20-30’lara varan bir düşü yaşayınca teknolojiyi güzellik alışverişine dahil etme çalışmaları da hız kazandı.

  L’Oreal’dan Perso

  Yapay zeka ve artırılmış gerçeklik son yıllarda çok duyulan teknolojiler. Fransız L’Oréal, globalde bu işe en çok zaman harcayanlardan. Yapay zeka alanında lider teknolojiler üreten Modiface’i bünyesine katan L’Oréal geçtiğimiz yıl kozmetik dünyasında büyük heyecana nedne olan ‘evde kişiselleştirilmiş güzellik’ sloganıyla Perso’nun tanıtımını yaptı.  Perso, evinizde sadece sizin için ve sizin ihtiyaçlarınıza özel serum, nemlendirici krem, ruj ve fondöten üretebilme teknolojisine sahip. Perso’nun L’Oréal çatısı altındaki markalardan biriyle çalışılan ilk versiyonu olan Yves Saint Laurent Rouge Sur Mesure şu günlerde piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. YSL’nin ikonik ruju Velvet Cream Matte Finish’in renk kartuşlarını kullanan Perso ile istediğiniz ruj rengini evde kendiniz yaratabiliyorsunuz.

  Selfie’den cilt analizi

  Peki Perso nasıl çalışıyor? 450 gr ağırlığında ve 16,5 cm boyundaki Perso motorize kartuj teknolojisi kullanıyor. Akıllı telefonunuza indirdiğiniz Perso uygulamasından selfie’nizi çekiyorsunuz. Perso kullandığı yapay zekâ teknolojisi ile kısa sürede cildinizin bir analizini yapıyor. İnce çizgi, kırışıklık, mat görünüm, nemsizlik, lekelenme, siyah nokta gibi sorunları belirliyor. Bu arada Breezometer coğrafi lokasyonu kullanarak bulunduğunuz yerdeki hava şartları, UV değeri, nemlilik ve polen gibi cildinize etki edebilecek çevresel koşulları analizine ekliyor. İsterseniz iri gözenekler, ışıltı kaybı gibi kendi gördüğünüz sorunları da analize ekleyebiliyorsunuz. Cilt analizini tamamlayan Perso, tamamen size özel bir nemlendirici ve/veya serumu hazırlıyor. Ürün, cildinize uygulayabilmeniz için mükemmel bir dozajla cihazın en üstünde görünüyor.

  Ezberleri bozan Perfect Corp

  Konu güzellik sektöründe yapay zekâ ve artırılmış gerçeklik olunca en çok 2015 yılından bu yana  faaliyet gösteren Tayvan merkezli Perfect Corp şirketinden değinmek gerekiyor. Pek çok kişinin akıllı telefonundaki olmazsa olmazlardan sanal makyaj uygulaması olan YouCam Makeup’ın yaratıcısı Perfect Corp, kozmetik dünyasının dev şirketlerinin yapay zekâ ve artırılmış gerçeklik teknolojileri alanındaki ezberleri bozan bir iş ortağı.

  Neutrogena’nın Skin360 adlı uygulamasının artık ekstra bir cilt analizi aparatına ihtiyacı yok. YouCam teknolojisinde 180 derecelik bir selfie analizi ile gözaltı morlukları, kırışıklıklar, gözenekler ve siyah noktalar gibi parametrelerle cilt raporunuz ortaya çıkarılıyor. Ardından Skin360 uygulaması sizin özel bir cilt bakım rutini belirliyor. YouCam ile işbirliğine devam eden Neutrogena’nın, bu sene kendi sanal ürün deneme özelliğini de uygulamaya geçireceği tahmin ediliyor.

  Perfect Corp’un Estée Lauder ile işbirliği de oldukça verimli devam ediyor. 2019’da hem mağaza içi hem de telefon ve web uygulamalarında başlayan YouCam Makeup teknolojisinin kullanımı sayesinde Estée Lauder’ın 30 saniyede 30 rujunu deneyebilmek mümkün.

  Sonrasında ise markanın bir numaralı fondöteni Double Wear Stay-In-Place Makeup’ın sanal deneyimlemesi hayata geçti. Kullanıcılar, 89 bin 969 cilt tonunun analizinden elde edilen verilerle kendilerine en uygun fondöten tonunu belirleyebiliyor. Pandemi sürecinin getirdiği ihtiyaçla beraber EstéeLauder, 2020’nin sonlarında bu kez cilt analizi yapıp, sorunların belirleyerek kişiye özel cilt bakımı rutini tavsiye eden iMatch Virtual Skin Analysis’i tüketicilerinin hizmetine sundu.

  Google Alışveriş

  Google, 2020 yılında Perfect Corp ve L’Oréal’in Modiface’i ile işbirliği yaptığını ilan etti. Artık Google Alışveriş’te aradığınız bir makyaj ürününü almadan önce ekranda kendi fotoğrafınız üzerinde deneyerek size uygun olup olmadığını görebiliyorsunuz. Google uygulaması üzerinde yapabileceğiniz bu deneyimlemede M.A.C, L’Oréal Paris, Charlotte Tilbury gibi markaların binlerce ürününü sanal yüzünüzde deneyebiliyorsunuz.

  İlk adım sanal aynaydı

  L’Oréal, 2014’te sanal makyaj aynası Makeup Genius akıllı telefon uygulamasını geliştirerek güzellikte artırılmış gerçekliği kullanan ilk global markalardan biri olarak kayıtlara geçti. Bu uygulama sadece ilk yıl içinde 20 milyondan fazla indirildi ancak bu L’Oréal’in dijital teknoloji yolculuğunun yalnızca ilk adımıydı. Firma, yapay zeka tabanlı dijital uygulamaları geliştirmek amacıyla bu alanda lider teknolojiler geliştiren Modiface’i satın aldı. L’Oréal, geçtiğimiz yıl da kişiselleştirilmiş güzellik ürününüzü evinizde tasarlayıp size sunan Perso’yu tanıttı. Perso teknolojisiyle desteklenen ilk ürün ise YSL Rouge Sur Mesure oldu.

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ