26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Pandemide kilo alanlar estetik cerraha gidiyor

  Covid-19 salgınında hareketsizlik ve artan evde kalma süresi sebebiyle oluşan kilo sorununa çare arayanlar, estetik cerrahlara kpaısını çalmaya başladı.

  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Muhammet Uraloğlu, Kovid-19 sürecindeki kısıtlamaların, yeni beslenme alışkanlıkları ve hareketsizliğe neden olduğunu belirtti ve yağlanma ve kilo almanın bu dönemlerde çok fazla olduğunun altını çizdi. Ayrıca, yağ aldırma operasyonlarında artış beklediklerini ifade etti.

  Önceki yıllara göre insanlarda kilo problemlerinin daha fazla

  KTÜ Tıp Fakültesi Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Muhammet Uraloğlu, önceki yıllara göre insanlarda kilo problemlerinin daha fazla olduğuna işaret etti.

  Prof. Dr. Uraloğlu, Jinekomasti ve yağ aldırma operasyonlarında artış beklediklerini belirtti. Bununla birlikte, insanların genellikle kış aylarında kalın giysiler giyerek fazla kilolarını gizleyebildiklerini ancak yaz aylarında ince kıyafetler giyildiği için fazla kiloların da ister istemez insanları rahatsız edebildiğine dikkat çekti.

  Prof. Dr. Muhammet Uraloğlu
  Prof. Dr. Muhammet Uraloğlu

  Yağ aldırma operasyonlarında artış bekleniyor

  Pandemi döneminde herkes evlere kapanmış durumda olduğunu hatırlatan Uraloğlu, “Hareket azaldı, spor yapamıyoruz, hafta sonlarını evlerimizde geçiriyoruz. Evde boş kaldıkça yemek yeme ihtiyacımız oluyor. Sürekli bir şeyler atıştırıyoruz. Geçtiğimiz yıllara göre bu yaz daha fazla yağlanma olacak gibi insanlarımızda. Dikkatli olmakta fayda var. Yağlanma, kilo alma bu dönemlerde çok fazla. Yaza doğru pandeminin de sonucunda yağ aldırma operasyonlarında artış bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

  Kilo alımının önüne geçemediğini söyleyen Trabzonlu Ayhan Keleş, Sadece kendinin değil, herkesin çok şişmanladığını belirtti. Evde boş durdukça insanın devamlı yemek istediğini ve bu yüzden de kilo aldıklarını aktaran Keleş, pandemiden önce 90 kilo olduğunu, şimdi ise 100 kiloya kadar yaklaştığını söyledi.

  Pandemide kilo alanlar estetik cerraha gidiyor
  Pandemide kilo alanlar estetik cerraha gidiyor

  Canımız sıkıldıkça yemek yaptık

  Hareketsiz kaldıklarını söyleyen İmran Yoldaş ise, evde ekmek yapmayı da öğrendiklerini, her türlü yiyeceği evde kendilerinin hazırlayabildiklerini belirtti.

  Canımız sıkıldıkça yemek yaptıklarını, yaptıkları yemekleri yediklerini aktaran Yoldaş, sağlıklı beslenmeye dikkat ettiklerini ama yine de ipin ucunun bazen kaçtığını ifade etti.

  “Yedik de yedik”

  Muhbube Aşık ise, “Pandemi döneminde evde kaldık. Evde kaldıkça yedik de yedik. Yine de dikkatli olmaya çalışıyorum kilo alma konusunda ama ne kadar çabalarsan çabala illa kilo alıyorsun. Bakalım sonumuz ne olacak” şeklinde konuştu.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ