26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Maskenin altından cilt sorunu çıkabilir!

  Koronavirüsten korunmada en etkili önlemlerden biri olan maske, artık hayatımızın bir parçası oldu. Ancak uzun süre maske kullanımı cilt sorularına yol açabiliyor. Bu nedenle doğru maske kullanımı oldukça önemli. 

  Uzun süre maske altında kalan ciltte, kızarıklık, sivilce, cilt kuruluğu, leke, cilt yüzeyinde tıkanıklık, gözeneklerin artması, rozasea (gül hastalığı), egzama gibi sağlık sorunları görülebiliyor. Bu sorunların önüne geçmek için maskeyi düzenli olarak değiştirmek, kimsenin olmadığı alanlarda çıkarıp cildin hava almasını sağlamak çok önemli. Eğer şikâyetler geçmiyorsa sorunların kronikleşmemesi için medikal destek almak şart

  Maske aşı kadar önemli

  Kovid-19  salgınının önüne geçmek için maske takmanın aşı kadar önemli olduğu biliniyor. Hatta aşı olsak dahi herkeste aynı düzeyde koruyuculuk gelişmediği ve başkalarına virüs bulaştırma riski devam ettiği için maske takmaya devam edilmesi gerekiyor. Maske bizi virüsten koruyor fakat tüm gün maskenin altında kalan ciltte de bir dizi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Bununla birlikte vücudumuzun oksijene ihtiyacı var ve bunun eksik kaldığı yerlerde sağlık sorunları kaçınılmaz bir hal alıyor.

  Nefesle birlikte oksijen alırken, dışarıya nefes yoluyla karbondioksit veriyoruz. Uzmanlar, yetişkin bir bireyin günde yaklaşık 17 bin ile 23 bin defa nefes alıp verdiğini söylüyor. İşte uzun süre maske altında kalan ciltte, doğru şekilde oksijen almadığı, yoğun şekilde karbondioksite maruz kaldığı ve maskenin üzerinde oluşan bakteriler yüzünden sağlık sorunları artırıyor. Bu sorunlarla karşılaşmamak için öncelikle uzun süre aynı maskeyi takmamak, en geç 4 saatte bir değiştirmek çok önemli. Aynı zamanda kimsenin olmadığı bir alanda maskeyi çıkarıp temiz hava almak ve yüz bölgesinin oksijenlenmesini sağlamak gerekiyor.

  Medikal Estetik Uzmanı Songül Durur Zevzir, uzun süre maskenin altında kalan ve doğru şekilde oksijenlenmeyen ciltte, ciddi sorunlar görüldüğünü kaydediyor.

  Medikal Estetik Uzmanı Songül Durur Zevzir
  Medikal Estetik Uzmanı Songül Durur Zevzir

  Zevzir, kadın ve erkeklerde, sivilce izleri, sivilce, leke, yüz bölgesinde kızarıklık, nem sorunu, cilt kuruluğu, cildi hassas olan kişilerde maskenin yarattığı ısı ile kılcal damarların belirgin hale gelmesiyle ortaya çıkan rozasea’nın (gül hastalığı) artabileceği konusunda uyarıyor.

  Bununla birlikte Zevzir, maskenin sürtünmesinden dolayı kulak çevresi ve yüz bölgesinde egzamaların oluşması, cilt yüzeyinde tıkanıklık, gözeneklerin artması, erkeklerde sakal ve çevresinde bu sorunlarda ciddi oranda artış gördüklerini belirtiyor.

  Pandeminin ilk aylarında anlaşılmamıştı

  Salgının başladığı zamanlarda bu durumun çok anlaşılmadığını, fakat bir ay sonrasında, danışanlarının önce cilt kuruluğu ve sivilce şikâyetleriyle  kendilerine başvurduğunu ifade eden Zevzir, sonrasında ise kılcal damar, sivilce izleri, egzama, ciltte ton farkı, ve hassas ciltlerde yüzde oluşan kızarıklık ve halk dilinde gül hastalığı olarak da bilinen rozesea gibi şikayetlerin yüksek oranda arttığına dikkat çekti.

  Doğru cilt bakımının yanı sıra maskeyi doğru kullanmayla bu şikâyetlerin azaltılabileceğini vurgulayan Zevzir, ciltteki bazı sorunların evdeki uygulamalarla giderilemeyeceğine, mutlaka medikal tedavi alınması gerektiğine vurgu yapıyor.

  Daisy Poliklinik olarak bu tarz sorunların giderilmesi konusunda çeşitli tedaviler uyguladıklarını belirten Medikal Estetik Uzmanı Songül Durur Zevzir, önce medikal bir cilt tedavisi yaptıklarını, ciltte oluşan ölü tabakayı temizleyip cildin yeniden oksijenlenmesini sağladıklarını kaydetti.

  Diğer tedavilere örnek vermek gerekirse aktif akneler  (sivilce) için ilaç kullandırmadan soğuk ışık exilite lazeri olarak bilinen bir tedavi uyguluyoruz. Bu işlem sayesinde sivilcelerin kurutulmasında oldukça başarılı sonuçlar almaktayız. Cilt lekeleri konusunda yine yara yapmadan ciltte ağır travmalar yaratmadan soğuk ışık exilite lazeri ile uygulamalar yapıyoruz. Hassas ciltlerde oluşan kızarıklıkların tedavisi için üretilmiş ileri teknolojiye sahip lazerle medikal tedaviler uygulamaktayız.

  Nem sorunu yaşayanlara iğnesiz mezoterapi sistemiyle ciltlere nem takviyesi yapmaktayız. Bunlara ek olarak ciltte sarkma kırışıklık varsa doublo gold lifting ,saten yüz germe denilen bir medikal tedavi ve beraberinde kırışıklık için Red Touch Kolajen lazeri uyguluyoruz. Ayrıca PRP, mezoterapi, kollajen desteği ve cildin ihtiyacına göre vitaminlerle takviyeler yapıyoruz. Bu uygulamaların tamamı kişilerin ihtiyacına göre bir tedavi protokolü oluşturarak yapılıyor. Ayrıca bu uygulamalarda kullanmakta olduğumuz sistemler FDA onaylı olup klinik çalışmalarda kişilerin gözeterek geliştirilen bilimsel çalışmalar ve otoriterler tarafından onaylanmış bulunuyor.”

  Maskenin altından cilt sorunu çıkabilir!
  Maskenin altından cilt sorunu çıkabilir!

  Çözüm kişiden kişiye değişebilir

  Yaşanan cilt problemlerinin tedavi edilmediği takdirde kronik hale dönüşmesinin mümkün olduğuna dikkat çeken Songül Durur Zevzir, şu bilgileri verdi: “Örneğin sivilceler skar izlerine, sivilce lekelerine neden olur. Rozesea tedbir alınmazsa ise uzun süren tedaviler gerektirebilir, ciltte oluşan lekeler ihmal edilirse bunlar cilt altında daha derin lekelerin oluşmasına neden olur. Kollajeni azalan ciltlerde yine destek sağlanmazsa sarkmaların, kırışıklıkların, derin çizgilerin oluşması kaçınılmazdır. Bu sorunların artması kişinin psikolojisini ve sosyal yaşamını da  olumsuz yönde etkileyebilir.”

  Zemzir, nasıl sağlığımız için erken tanı önemli ise cilt sorunlarının kronik hale dönüşmemesi için de erken tanı önemli olduğunu vurguladı. Kronik sorunların çözümü konusunda durumun kişiden kişiye değişebileceği gibi uzun süren tedaviler gerektirebildiğini, bunun da gerek zaman gerekse sosyal yaşam açısından kolay olmayacağını söyledi.

  “Bu zorlu salgın sürecinde maske kullanımına özen gösterin. Bütün gün maske takmak zorundaysanız lütfen gün içinde maskenizi değiştirin. Maskem temiz ertesi gün de kullanırım diye düşünmeyin. Kimsenin olmadığı, kimseyle temas etmediğiniz bir alanda maskenizi arada çıkartıp cildinizi havalandırın. Maskenin ipleri dışındaki bölgelerine elinizi sürmeyin. Cildinizi uygun temizleyiciyle sık, sık yıkayın. Mutlaka nemlendirici kullanın. Erkeklerde sakal nedeniyle oluşan sorunlar için bu sürede sakallarını kesmelerini öneriyoruz eğer kesmek istemiyorlarsa o zaman daha çok temizliğe ihtiyacı olduğunu hatırlatmamız gerekiyor. Bu salgından ülkemizin ve tüm dünyanın bir an önce kurtulması dileğiyle sağlıklı ve mutlu günler diliyoruz.”

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ