11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  Kış ayları için 10 adımda ayak bakımı

  Yaz aylarında bakımı aksatılmayan ayaklar, kış döneminde en çok ihmal ediliyor. Acıbadem Altunizade Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Yeliz Erdemoğlu kış aylarında ayak ve tırnak sağlığınız için dikkat etmeniz gereken 10 önemli kuralı anlattı.

  Ayak bakımı ve sağlığı

  Yaz aylarında açıkta olduğu için ayak bakımı aksatılmıyor ancak kış döneminde en çok ihmale edilen böle de yine ayaklar oluyor. Kış aylarına bir de pandemi eklenince ayak bakımı unutulmaya yüz tuttu.

  Acıbadem Altunizade Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Yeliz Erdemoğlu, bakımsız ayakların sadece estetik sorunlara yol açmadığını belirtiyor. Ayak bakımının yapılmaması ve yanlış ayakkabı seçimi birçok soruna davetiye çıkarıyor. Dr. Erdemoğlu bu durumun mantar enfeksiyonundan egzamaya, nasırdan başparmağın yana doğru sapması olarak tanımlanan halluks valgusa kadar pek çok soruna neden olabileceğini söylüyor.

  Acıbadem Altunizade Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Yeliz Erdemoğlu

  Dermatoloji Uzmanı Dr. Yeliz Erdemoğlu kış aylarında ayak ve tırnak sağlığınız için dikkat etmeniz gereken 10 önemli kuralı anlattı. İşte kış ayları için 10 adımda ayak bakımı

  Uygun PH dereceli suyla her gün yıkayın

  Pandemi nedeniyle dışarıya az çıksa da çalıştığımız ya da evde olmadığımız zamanlarda ayakkabı ve bot içinde daha uzun süre kalıyor. Üstelik ayaklarımızı soğuktan korumak için daha kalın dokumalı çoraplar giyiyoruz. Diğer yandan pek çok kişi ev içinde terlik veya patik giyiyor. Tüm bunlar ayakların havasız kalmasına bunun sonucunda mantar ve bakteri kaynaklı hastalıklara davetiye çıkarıyor. Bu yüzden ayaklarınızı temiz tutmak dikkat edilmesi gereken en önemli kurallardan. Ayakların her gün uygun pH dereceli yıkama ürünleriyle yıkanmaları ve havluyla çok iyi kurulanmaları gerekiyor. Eğer ayaklarda kötü koku varsa fırsatçı mikroplar iş başında demektir.

  Parmak aralarınızı mutlaka kurulayın

  Uzun süre ayakkabı içinde kalan ayaklar daha fazla terliyor, yıkandıktan sonra iyi kurulanmaması da nemli kalmalarına neden oluyor. Cilt yüzeyinin nemli kalması hemen her zaman mantar hastalıklarının başlaması için uygun ortam oluşturuyor. Haliyle ayaklarınızı kuru tutmanız çok önemli. Ayaklarınızın kuru kalması için teri emen pamuklu dokumalardan oluşan çorapları tercih etmelisiniz. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra, özellikle parmak aralarını da ihmal etmeden iyice kurulayın, gerekirse fön makinesi kullanın. Eğer diyabet hastalığınız varsa ayaklarınızı kuru tutmaya çok çok önem vermelisiniz.

  Haftada bir kez nem maskesi uygulayın

  Vücudumuz ve yüzümüz kadar ayaklarımızın da nemlendirilmeye ihtiyacı var. Kış aylarında kalorifer ve klima gibi ısı kaynakları havadaki nemin azalmasına neden olurken ayaklarımızda kuruyup çatlayabiliyor. Ayaklarınızı her gün düzenli olarak nemlendirmelisiniz. Kışın, özellikle yüksek yağ bazlı ürün kullanımı, başta topuklar olmak üzere, tüm ayak cildini yumuşacık tutmaya yarar. Yoğun kuruluktaki ayaklarınızın nemlenmesini ise haftada bir kez yapacağınız nem maskesi ile sağlayabilirsiniz.

  Düzenli aralıklarla peeling yapın

  Ölü dokunun cilt yüzeyinden düzenli olarak uzaklaştırılması cilt sağlığı için çok gerekli. Ayaklara özel olarak üretilen peeling ürünlerini haftada bir kez uygulamanızda fayda var. Fakat uygulama sırasında cildinize çok sert davranmanız cilt yüzeyinde tahrişlere neden olabilir. Dolayısıyla peeling yaparken cildinize nazik davranın. Peeling sonrası uygun bir nemlendirici kullandığınızda daha yumuşak ve pürüzsüz ayaklara sahip olmanızı sağlayacaktır.

  Ayak tırnaklarınızı düz olarak kesin

  Sağlıklı bir ayak için olmazsa olmaz şey tırnak bakımıdır. Fakat bakım yaparken bazı kurallara uymanız gerekiyor. Ayak tırnaklarının düzenli periyotlarla düz olarak kesilmesi çok önemli. Çünkü tırnak kenarlarını törpüyle ovalleştirmek, batıklara yol açabilir. Tırnaklar her insanda farklı hızda uzar. Bu yüzden başparmak tırnağınızı ayakkabının uç kısmında hissetmeye başladığınızda kesim zamanının gelmiş demektir. Ayağın ayakkabı ve çorap içinde uzun süre kalması ve oje sürmek de tırnağın hava almasını önler ve plak yüzeyinde sararmalara neden olur. Oje alışkanlığına bir süreliğine de olsa ara vermeniz tırnağın sağlıklı rengine kavuşmasına destek olacaktır.

  Pamuklu ve havlu çoraplar seçin

  Uzun süre bot, çizme ve ayakkabı içinde kalan ayaklar terliyor ve buharlaşma olanağı olmadığı için cilt yüzeyinde rutubet oluşuyor. Bu bu tablo mantar ve bakteri  enfeksiyonlarına zemin hazırlıyor. Pamuk ve havlu dokumalı çoraplar teri emerek cilt yüzeyinden uzaklaşmasını sağlarlar. Eğer ayaklarınız normalden fazla ter hissediyorsanız işyerine yedek çorap götürmeniz ve gün içinde çorap değiştirmeniz ayak sağlığınız daha sağlıklı olacaktır.

  Ayağınızı ve bileğinizi kavrayan ayakkabılar giyin

  Ayakkabı seçerken modaya değil, ayak sağlığınıza uygun ayakkabı tercih edin. Ayakkabının ayağı ve ayak bileğini iyi kavraması çok önemlidir. Ancak dikkat! Aşırı dar ayakkabılar ayak ve parmak eklemlerinde deformasyona yol açabilir, tırnak batması, hatta halluks valgus (ayak başparmağının yana doğru sapması) oluşumuna zemin hazırlayabilir. Ayakkabınızın ayak tabanınızı desteklediğinden ve deri gibi hava aldıran malzemelerden üretilmiş olduğundan da emin olmalısınız. Çünkü plastik veya suni deri ayakkabılar ayakların daha da terlemesine yol açarak egzama ve mantar oluşumuna neden olabilir.

  Aynı ayakkabıyı 2 gün üst üste giymeyin

  Ayakkabıların hava alması da ayak sağlığı açısından önemli bir olan noktalardan biri.  Aynı ayakkabıyı 2 gün üst üste giymemeye çalışın. Böylece ayakkabınızın iç yüzeyi havalanır, bu sayede de mantar ve bakteri gibi enfeksiyon kaynaklarının ayaklarınıza zarar vermesine engel olur.

  Ayaklarınızı her gün 5 dakika kalp seviyesinde tutun

  Ayaklarınızı dinlendirmek için mutlaka zaman ayırmalısınız. Her gün 5 dakika, ayaklarınızı kalp seviyesinden daha yukarıda tutarsanız, lenf drenajının artmasını sağlanır. Yine haftada bir kez uygulayacağınız ayak masajları hem ayaklarınıza hem de ruhunuza iyi gelecektir. Masaj sırasında badem yağı kullanırsanız cildinizin de beslenmesini sağlarsınız.

  Özel eşyanızı paylaşmayın

  Ayak ve ayak tırnaklarınıza ait tırnak makası, terlik, çorap, ayak havlusu ve  ayakkabı sadece size özel olmalı. Kimse ile ortak kullanmamaya dikkat edin. Aksi halde başta mantar hastalığı olmak üzere pek çok bulaşıcı enfeksiyon hastalığına yakalanma ihtimaliniz çok artar.

  Neden rüyalarımızda eski sevgilimizi görürüz?

  Cinsel birliktelikte erkeklerin yaşadığı 3 senaryo

  Topuklu ayakkabı doğurganlık şansını artırıyor mu?

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ