11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Estetik ameliyatlar korona nedeniyle erteleniyor

  Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ömer Özkan, 2020 yılında koronavirüs nedeniyle hayati olmayan ve ertelenen ameliyatlar arasında, estetik ameliyatların da olduğunu söyledi.

  Estetik cerrahi

  Pandemi süreci pek çok acil sağlık sorunları haricindeki  problem ve hastalıkların tedavisinin ertelenmesine neden oldu. Estetik müdahaleler ve estetik cerrahi işlemler de Kovid 19 sürecinde ertelenenler arasında yerini aldı.

  Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye’de ve dünyada  estetik ameliyatlara dair bilgi verdi. Prof. Dr. Özkan ayrıca 2020 yılında çoğalan koronavirüs salgınının, bu alanda ortaya çıkardığı etkileri masaya yatırdı.

  Prof. Dr. Ömer Özkan, estetik ameliyatlarda trendin Türkiye’de de dünyadakine benzer olduğunu belirtti ve dolgular, burun, botokslar, meme, yüz germe, karın, liposakşınlar gibi hem ameliyatlı hem ameliyatsız estetik işlemlerin dünyada arttığını ifade etti.

  2020’de konuşulur olmaktan çıktı

  Prof. Dr. Ömer Özkan, pandemi döneminde estetik ameliyatların azaldığına da dikkat çekti.  “İnşallah önümüzdeki dönemde şartlar olursa biraz daha iyi ‘şu-bu ameliyatlar’ diye konuşacağız. Ama ülkemizde de burun, meme ve estetik ameliyatlarla ilgili trendi Kovid geçtikten sonra daha iyi göreceğiz.” dedi.

  İnsanların özgüvenini artırıyor

  Estetik ameliyatlarla özgüven arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Özkan, insanların kendine güveni ve öz bakımlarını gerçekleştirmesi ve daha beğenilir olması için bazı şeyler yapıldığını kaydetti. Bunların da kozmetik, estetik, cerrahi işlemler veya cerrahi olmayan işlemler olduğunu dile getiren uzman isim, botokslar, dolgular,  yüz germe, burun, karın, meme, liposakşınlar gibi herkesin bildiği gündemde olan ameliyatlar olduğunun altını çizdi.

  Birçok ameliyat ertelendi

  Estetik operasyonların hem kötü hem de iyi yönünün abartıldığına işaret eden Prof. Dr. Özkan, pandemi döneminde hem kendilerini hem hastaları korumak amacıyla birçok hastanenin ertelenebilecek, hayati olmayan ameliyatları ertelediğini aktardı. “Estetik ameliyatlar da şahsi görüşüm, ertelenebilir ameliyatlardandır.” şeklinde konuştu.

  Acil değilse bekleyin

  Estetik operasyonların psikolojik boyutların da bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Özkan ameliyatın aciliyetine karar verilmeden önce bu durumun da göz önünde bulundurulması gerektiğini anımsattı.

  Prof. Dr. Özkan “Daha önce ameliyat olmuştur, başka sorunları çıkmıştır, insanlar da riski kabul ediyorsa yine ameliyat yapılabilir. Ama bu dönemde tümör ve çok ciddi bir probleminiz, acil bir kazanız yoksa, bir rekonstrüksiyonunuz gerekmiyorsa, insanlara en azından kendi hastalarıma önerdiğim mümkün olduğunca bunların bir süre daha ertelenmeleridir. Çünkü bu süreç içerisinde hasta Kovid kapabilir, Kovid problemiyle anestezi almış olabilir. Bu sırada ameliyatı gayet güzel de geçebilir, başka sorunlarla uğraşmak için hakikaten bir neden yok.” şeklinde konuştu.

  Yurt dışından şartlarını zorlayıp gelenler oldu

  Estetik operasyonlar haricindeki diğer ameliyatları mümkün olduğu kadar önlemleri alarak gerçekleştirmeye çalıştıklarını belirten Prof. Dr. Özkan, yurt dışından ülkemize gelen çok sayıda hasta olduğuna dikkat çekti.

  “Bu dönem istisna olmak üzere Türk tıbbına çok ilgi oldu” diyen Prof. Dr. Özkan  bu dönemde yurt dışından çok sayıda tümör hastası geldiğini söyledi. Özkan, “Şartlarını zorlayan, özellikle oradaki hastane şartlarının aşağı inmesi, bizim çok daha rahat olmamız, Covid döneminin dışarıdaki imajının biraz daha güzel olması ve olumlu ilerlemesi imajımızı biraz daha yükseltti” dedi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ