26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Gizli kalmış gençlik sırrı: F vitamini

  Adı diğer vitaminler gibi çok bilinmeyen F vitamini, özellikle cilt sağlığına ve güzelliğe olan katkısıyla son zamanlarda oldukça fazla merak ediliyor.

  F vitamini

  Diğer vitaminler arasında F vitamini belki de en az duyulmuş olanı. F vitaminin ismi İngilizce ‘arkadaş’ anlamına gelen ‘friend’ kelimesinin baş harfine dayanıyor. Uzmanlar F vitaminini mutluluk ve gençlik vitamini olarak tanımlıyor. Hem mutluluk hem de pırıl pırıl genç bir cilt isteyenler için F vitamini doğru adres.

  F vitamini, cildin koruyucu dış tabakasının güçlenmesinde oldukça önemli bir role sahipken, aynı zamanda ciltteki nemi koruyor ve akne ile savaşıyor…

  F vitamini nedir?

  F vitamini vücut tarafından üretilmeyen ve dışarıdan alınan yağdır. Cilt bakımında F vitamini, omega-6 açısından zengin temel bir yağ asidi olan linoleik asidi temsil etmek için kullanılır.

  Yağlar aynı zamanda lipitler olarak da bilinir ve güçlü, sağlıklı bir stratum korneum (cildin koruyucu dış tabakası) korumak söz konusu olduğunda inanılmaz derecede önemlidir. Cilt bariyeri işleviniz en iyi şekilde çalışıyorsa, saldırganların içeri girmesini ve su kaybına neden olmasını önler.

  F Vitamini, bir omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit (ALA) ve sağlıklı işlevimizi düzenlemeye ve teşvik etmeye yardımcı omega-6 yağ asidi linoleik asit olan LA gibi iki temel yağ asidinden oluşur.

  F vitamininin cilt için faydaları

  • Nemi tutar: Bir omega-6 esansiyel yağ asidi olarak kabul edilen F vitamini, ciltte kullanıldığında seramid haline gelir, aynı zamanda cildin bariyerini koruyan ve nemi tutan nemlendirici bir bileşendir.
  • Enflamasyonu azaltır: F vitamini, dermatit ve sedef hastalığı gibi enflamatuar cilt sorunları olanlar için son derece yararlı olabilir. Uzmanlar, bu vitaminin iltihaplanmayı azaltmanın yanı sıra sağlıklı hücre fonksiyonunu ve aşırı su kaybını düzenlemeye yardımcı olduğunu söylemektedir.
  • Akneyle savaşır: Araştırmalar, akne sorunu yaşayanların linoleik asidi topikal olarak uygulayarak püstül boyutunu bir ay gibi kısa bir sürede % 25 azaltabildiklerini göstermektedir.
  • Cildi UV ışınlarından korur: F vitaminin önemli faydalarından biri, cildimizin ultraviyole ışığa karşı hücresel tepkisini değiştirebilecek enflamatuar ve bağışıklık özellikleri sergileyen bileşiklere dönüşebilmesidir.

  Bu, esasen iltihaplanmayı en aza indirmeye ve sağlıklı cilt hücrelerine zarar veren çevresel maruziyetten iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabileceği ve güneş kremi uygulamayı unuttuğunuz günlerde ek bir sistemik foto koruma katmanı sağlayabileceği anlamına gelir.

  • Sedef hastalığı ile savaşır: F vitamini, cildi ve atopik dermatit, sedef hastalığı, seboreik dermatit, gül hastalığı ve akne eğilimli kişiler gibi rahatsızlıkları olan hastalar için en iyisidir.
  • Tahriş edici maddeleri engeller: F vitamini aynı zamanda cildin en dış tabakasını oluşturmaya yardımcı olan seramidlerin yapımında kullanılan temel bir yağ asidi olan linoleik asit olarak da bilinir.
  • Genç bir ışıltı sağlar: Genel olarak daha sağlıklı ve daha genç görünen bir cilt arayan herkesin, kuruluk, sert doku, tahriş, alerji, iltihaplanma ve diğer yaşlanma belirtilerini önlemek için yeterli miktarda F vitamini alması gereklidir.

  F Vitamininin Yan Etkileri

  F vitamininin belirtildiği gibi kullanılması durumunda bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

  Nasıl kullanılır?

  F Vitamini çeşitli şekillerde ve birçok farklı cilt bakım ürününde bulunur. Serumlardan yağlara ve kremlere kadar, F vitamini birçok markanın kullandığı değerli bir bileşendir.

  Kullanmanın doğru yolu ürüne göre değişir, ancak yağın saf hali günlük rutininizin bir parçası olarak hem sabah hem de gece kullanılabilir. Genel bir kural olarak, yavaş başlamak en iyisidir. Bir topikal olarak günde bir ila iki kez kullanılabilir. Ancak, sıklığı artırmadan önce cildinizin buna nasıl tepki verdiğini görmek için günde bir kez başlamak en iyisidir.

  F vitamini nelerde bulunur?

  F vitamini, badem, chia tohumu, kenevir tohumu ve yumurta sarısı gibi çok sayıda gıda seçeneğinden elde edilebilir ve ayrıca kuşburnu, chia ve argan gibi bir avuç uçucu yağda da bulunabilir. Ancak bu günlerde, içerikle yüklü kremler ve yağlar yoluyla cilde sürülebilir.

  Kış ayları için 10 adımda ayak bakımı

  Estetik ameliyatlara korona ertelemesi

  Yapay zekadan gerçek güzellik

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ