28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Boy uzatma ameliyatı için ideal zaman 20 yaş sonrası

  Boy uzatma ameliyatlarının estetik kaygı taşıyan kişilerde de yapılabileceğini belirten Op. Dr. Muzaffer Gökhan Kahraman boy uzatma ameliyat için ideal zamanın 20 yaş sonrası olduğunu belirtti.

  Boy uzatma ameliyatı

  Boy kısalığının gelişimsel, hormonal ve genetik gibi tıbbi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabileceğini belirten Op. Dr. Muzaffer Gökhan Kahraman, boy uzatma ameliyatı için ideal zamanın 20 yaş sonrası olduğunu aktardı.

  Medicana Avcılar Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Muzaffer Gökhan Kahraman boy kısalığı problemi yaşayan kişiler için farklı tedavi yöntemleri olduğunu belirterek önemli bilgiler verdi.

  Op. Dr. Muzaffer Gökhan Kahraman, tıbbi kriterler içerisinde değerlendirildiğinde boyu kısa olmayan ancak boyu ile ilgili estetik kaygılar taşıyan, daha uzun boylu olmak isteyen kişilerin de bu tür operasyonlardan faydalanabileceğini anlattı. Bu kişilerin; boyları hakkındaki düşünceleri sebebiyle özgüven eksikliği hissedebileceklerini ve boylarını uzatmak isteyebileceklerini söyledi ve boy uzatma ameliyatı için ideal zamanın 20 yaş sonrası olduğunu ifade etti.

   

  Dr. Muzaffer Gökhan Kahraman, boy uzatma ameliyatının geçmiş yıllarda, cücelik olarak tanımlanan vücuttaki yapıların aşırı kısa olduğu tıbbi rahatsızlıkta yapıldığını belirtti. Günümüzde ise boy uzatma ameliyatının kapsamı genişlediğini ve boyuyla ilgili estetik kaygılar taşıyan kişilerin de bu tedaviden faydalanabilmesi sağlandığının altını çizdi. Boy uzatmak isteyen kişinin büyüme plağı olarak adlandırılan kemik kısımlarının kapanmış olması yani büyümeyi tamamlamış olması istendiğini, bu nedenle ameliyat için ideal zaman 20 yaş sonrası olduğunu vurguladı.

  Dr. Muzaffer Gökhan Kahraman, ameliyat kararına; hastanın kazanımları ve ameliyatın riskleri değerlendirilerek varıldığını belirtti. Ayrıca, “Boy uzatma ameliyatında hedeflenen uzama miktarı 5-8 cm arasıdır. Ameliyat ile boy daha fazla uzayabilir ancak bu kez de operasyona bağlı komplikasyon riski artar.

  Bu nedenle hastanın boyunun, ameliyat öncesine göre 5-8 cm uzaması başarı kabul edilir. Bundan daha uzun uzatma isteyen vakalarda ise ameliyatla diz altı ve diz üstü kemikleri birlikte opere edebilir” şeklinde konuştu.

   

  Boy uzatma ameliyatı öncesi hangi tetkikler gereklidir?

  Kişinin günlük yaşamda boyuyla ilgili yaşadığı gerek psikolojik gerekse fiziksel sorunlarının dinlendiğini işaret eden Dr. Kahraman, ameliyat öncesinde hastanın X-ray gibi görüntüleme yöntemlerinin yardımıyla kemiklerde herhangi bir deformite varlığı açısından incelendiğini söyledi.

  Yine hastanın ekstremite (kol, bacak) ve gövde proporsiyonları, uzuv boyutlarında herhangi bir uyuşmazlık varlığı gibi kemik yapısını değerlendirmeye yarayan muayeneler yapıldığını aktaran Kahraman,  tüm bu çok yönlü taramalar ile hastanın ameliyata uygun olup olmadığının kontrol edildiğini söyledi.

  Açıklamada, hastanın ayrıca boy uzatmadan bağımsız olarak, ameliyat sırasında alacağı anesteziye uygunluğunun da incelendiği belirtilirken, hastanın geçmiş tıbbi öyküsü, kan değerleri, geçirilmiş cerrahi varlığı, nabız ve tansiyon gibi yaşamsal değerleri kontrol edildiğine işaret edildi.

  Dr. Kahraman, ameliyat öncesinde hasta ve hasta yakınına; ameliyatın nasıl gerçekleşeceği, tedavi sürecinin nasıl ilerleyeceği, ameliyata bağlı olarak gelişebilecek komplikasyonların da detaylı bir şekilde anlatıldığını aktardı. Ve “hastadan, tüm bu konular hakkında bilgilendirildiğini kabul ettiği onam belgesi alınarak hazırlıklar tamamlanır” şeklinde konuştu.

  Boy uzatma ameliyatı nasıl yapılır?

  Boy uzatma ameliyatı ve sonrası süreci Dr. Kahraman şu şekilde anlattı:

  Boy uzatma ameliyatında genellikle uyluk (femur) kemiği üzerinde işlem yapılır. Ancak kaval kemiği üzerinde de işlem gerçekleştirilebilir.

  Ameliyat sırasında kemik osteotomi adı verilen bir işlemle enine kesilir. Sonra kemiğin kesilen iki ucu dışarıdan özel cihazlarla sabitlenir.

  Eğer varsa kemikteki deformiteler düzeltilir. Ameliyatta kesilen ve sabitlenen kemik uçları, özel cihazlar sayesinde hareket ettirilebilir.

  Boy uzatma ameliyatı sonrası cihaza bağlı kemik uçları yavaş yavaş (günde 1 mm olacak şekilde) birbirinden uzaklaştırılır.

  Kemik uçlarının arasında oluşan boşlukta yeni kemik oluşumu gerçekleşir. Bu sayede de kemik uzatılmış olur.

  Kesilen kemik uçlarının birbirinden uzaklaştırılma işlemi, hedeflenen boy yakalanıncaya kadar devam eder. Bu süreç de yaklaşık olarak 6-8 ay sürer.

  Ameliyat sonrası hastanın 2-3 gün hastanede yatması gerekir. Hasta, hastanede kaldığı süre içerisinde fizik tedavi seanslarına başlar. Bu seanslar, boy uzatma süreci boyunca devam eder.

  Fizik tedavide hastaya, kemiklerin sabitlendiği cihazın kullanımı hakkında da bilgi verilir. Başarılı bir tedavi için fizik tedavi seanslarının aksatılmaması büyük önem taşır.

  Hasta ameliyat sonrası kemik gelişiminin değerlendirilmesi ve tedavi sürecinin takip edilmesi açısından 10-14 gün aralıklarla doktor ziyaretine devam eder.”

  1,5 milyon çocuk “uzun Covid” tehlikesi altında

   

  1,5 milyon çocuk “uzun Covid” tehlikesi altında

  12-17 yaş grubunda da aşı önceliği kronik hastalığı olanlarda olacak

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ